Kuyumcular dört gözle gurbetçilerin gelmesini ve düğün döneminin açılmasını bekliyor

Kuyumcular dört gözle gurbetçilerin gelmesini ve düğün döneminin açılmasını bekliyor

Kuyumcular dört gözle gurbetçilerin gelmesini ve düğün döneminin açılmasını bekliyor

ELAZIĞ Elazığ‘da dingin bir dönem yaşayan kuyumcular, dört gözle gurbetçilerin gelmesini ve düğün döneminin açılmasını bekliyor.

Düğün, nişan ve sünnet merasimlerinde en çok alışveriş yapılan yerlerden olan kuyumcular, altın fiyatlarının yükselmesi hasebiyle dingin bir periyot yaşıyor. Hal bu türlü olunca kuyumcular, dört gözle gurbetçilerin gelmesini ve düğün döneminin açılmasını beklemeye başladı. Gurbetçilerinde gelmesiyle hoş bir dönem beklediklerini lisana getiren kuyumcular hazırlıklarını tamamladıklarını söyledi.

Kuyumcuların döneminin gurbetçiler, düğün ve nişan dönemi olduğunu belirten Elazığ Kuyumcular Odası Lideri Fikret Çakmakçı, “Okullar kapalı olacak. Dışarı da olan hemşerilerimizi yurt içinde ve yurt dışında olan hemşerilerimiz gelecek. Münasebetiyle bizde turizm ve sanayi geliri olmayan bir kent olduğumuz için, esnaf arkadaşlarımızla gurbetçi dönemini bekliyoruz. Senede 2 ay yaptığımız bir iş var. Esnaf olarak hazırlıklarımızı yaptık. Hiçbir biçimde çeşit olarak bir eksiğimiz yok. Kuyumcu esnafımız yaz dönemini dört gözle bekliyor. Bilhassa altın alacaklar biz altın düşecek diye bir şey demiyoruz o katiyetle yanlış. Altın alacaklar bir an evvel altınlarını alarak tedariklerini görsünler. Aslında eski düğünler ile artık ki düğünler ortasında çok fark var. Talep manasında yüzde 50 düşüş var. 6 tane bilezik alan müşteri, şuan da 3 adede düştü. Malum altın fiyatlarının yükselmesi münasebetiyle vatandaş eskisi kadar altın alamıyor. Bu bizim işimize gelmiyor. Biz ne kadar çok altın satarsak o kadar fazla para kazanırız. Merakla dönemin açılmasını bekliyoruz. İnşallah dönemi kazasız belasız bir biçimde geçiririz” dedi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Ahmet Mücahid Kantarcıoğlu – İktisat