Konteyner ve çadır kentlerin idaresi daha sürdürülebilir olacak

Konteyner ve çadır kentlerin idaresi daha sürdürülebilir olacak

Kahramanmaraş‘ın Elbistan ilçesindeki konteyner ve çadır kentlerdeki hayatla ilgili iş ve işleyişleri daha sağlıklı ve aktif yürütmek maksadıyla yeni idare ve işleyiş programı oluşturuldu.

Yeni planlama doğrultusunda konteyner ve çadır kentlerde misyon alacak işçilerle toplantıda bir ortaya gelen Diyarbakır Vali Yardımcısı ve Elbistan Kaymakam Vekili Murat Yıldız, kentte ömrü olağana döndürmek için birçok alanda çalışma sürdürüldüğünü söyledi.

Depremzedelerin, kalıcı konutlar bitene kadar hayatlarını sürdürecekleri konteyner ve çadır kentlerin iş ve işleyişlerinde rastgele bir aksaklığa mahal bırakmamak istediklerini belirten Kaymakam Vekili Yıldız, “Elbistan’da birçok noktada tamamlanan konteyner kentlerimizde hayat sürüyor. Yeniden farklı lokasyonlarda da afetzedelerimize mesken sahipliği yapacak konteynerlerin konseyimi devam ediyor. Çadır kentlerde de vatandaşlarımızın günlük hayatlarını devam ettirebilmeleri gayesiyle sıhhat ocağı, ibadethane, kütüphane, çocuk oyun alanları, örgün eğitimi devam ettirebilecekleri kütüphane ve alanlar, yemekhane ve çamaşırhane üzere toplumsal hayat alanları da oluşturulmuş vaziyette. Depremzede vatandaşlarımıza mesken sahipliği yapan bu alanların iş ve işleyişlerinin daha profesyonel ve daha yeterli sağlanabilmesi, bizler için çok kıymetli. Bugüne kadar konteyner ve çadır kentlerin yönetimi, vatandaşların yerleştirilmesi, ulusal eğitim ve müftülükteki arkadaşların uğraşıyla yürüyordu. Bu çalışmaları sürdürülebilir formda yönetim etmek için yeni bir sistem kurduk. Bu sistem, işlemeye başladı. Rastgele bir sorun yaşanmadan bu alanlarda hayatı sürdürmek istiyoruz. Barınma gereksinimini karşılayan Konteyner ve çadır kentlerin uyumu kaymakamlığa bağlı olacak. Her bir konteyner ve çadır kentin yöneticisi ve bu yöneticilere bağlı koordinatörler görevlendirdik” dedi.

Elbistan’da hayatın olağana dönmesi için canla başla çalışıldığını vurgulayan Elbistan Kaymakam Vekili Murat Yıldız, “Sahada misyon alan arkadaşlarımız sorumluluk şuuruyla hareket edecekler. Kıymetli olan kentin ve vatandaşlarımızın huzuru. Karşılaşabileceğimiz problemlere karşı süratli tahlil üreterek kalıcı konutlarda ömür başlayana kadar bu anlayışla çalışılacak. Hayatın olağanlaşması için devletimizin tüm imkanları ile alandayız, alanda olacağız” tabirlerini kullandı.

Sorumlu mülki amirler, Ulusal Eğitim Müdürü Fatih Çetin, çadır ve konteyner kent yöneticileri ve koordinatörlerin katıldığı toplantı görevlilerin sorularının yanıtlandırılması ile sona erdi. – KAHRAMANMARAŞ

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Lokal