Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Demircan, Ordu'da kütüphane açılışına katıldı Açıklaması

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Demircan, Ordu’da kütüphane açılışına katıldı Açıklaması

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, “Bilgi çağında, teknoloji çağında, tasarlama çağında, hayal kurma çağında kitapla buluşmadan çocuklarımızın ufkunu açmamız mümkün değil.” dedi.

Demircan, Ordu’nun Ünye ilçesinde bir alışveriş merkezinin teras katında Ünye Belediyesi tarafından yer tahsisi yapılan kütüphanenin açılışını yaptı.

Açılışta konuşan Demircan, AVM’lerde kütüphane hizmetinin kıymetli olduğuna işaret ederek, ” Türkiye‘de birçok AVM’de bunlar ufak ufak yapılıyor. Bana nazaran bütün AVM’ler zarurî olarak en az bu türlü 500-600 metrekare kütüphane yapmalı. Çocuklarımız oraya geldiğinde kitap okumalı, ders çalışmalı.” dedi.

Demircan, “Bilgi çağında, teknoloji çağında, tasarlama çağında, hayal kurma çağında kitapla buluşmadan çocuklarımızın ufkunu açmamız mümkün değil. Evlatlarımız hayal edecek, tasarlayacak ve yapacak. Kendisi için vatandaşımız için. Artık mesela Selçuk Bayraktar’ı hepimiz seviyoruz değil mi? Ailesinden, annesinden, babasından Allah razı olsun. Yaptığı şeyi ne yaptıysa memleketi için yaptı. Gurur verici.” diye konuştu.

Türkiye‘de 20 yıldır bir hayal kurulduğunu, onun tasarlanıp gerçekleştirildiğini vurgulayan Demircan, şöyle devam etti:

“Bakın Türkiye’de yollar, köprüler, hastaneler, İHA’lar, SİHA’lar, Kızıl Elmalar, neler yapıldı? Bir hayal kuruldu, sonra bunlar tasarlandı, sonra yapılıyor. Ama farkındaysanız eş vakitli olarak okullarımız, üniversitelerimiz, kütüphanelerimiz, tarihi yerlerimiz ve aksiyonlarımız hepsi birlikte gerçekleşiyor. Demek ki, bu ülke 20 yıldır bir hayal kurdu, onu tasarladı ve gerçekleştiriyor. Hiçbiri de tesadüf değil. Lakin şu gerçek ki, hayal etmek için evvel kitapla buluşmak gerekiyor.”

Konuşmaların akabinde Demircan, açılışını yaptığı kütüphaneyi gezdi.

Açılışa, Vali Tuncay Sonel, Ünye Kaymakamı Ayhan Işık, Ünye Belediye Lideri Hüseyin Tavlı ile ilçe protokolü katıldı.

Kaynak: AA / Hacer Öztürk – Yeni