KONYARAY Banliyö Çizgisi'nin temeli atıldı

KONYARAY Banliyö Çizgisi’nin temeli atıldı

KONYARAY Banliyö Çizgisi’nin temeli atıldı

KONYA – Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından kente kazandırılacak KONYARAY Banliyö Sınırı’nın temeli atıldı. Görüntü konferans ilişkisiyle programa katılan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, KONYARAY’ın çok değerli bir proje olduğunu söz ederek, “Tamamlandığında Konyalılar kazanacak. Konya‘nın kent içi trafiği rahatlayacak ve Konya‘nın hayat kalitesi yükseltilecek” dedi. Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay da, “Bugün Konya toplu ulaşımı ismine tarihi bir gün. Cumhurbaşkanımız nasıl her gün tarihi bir şey yapıyorsa biz de bugün Konya tarihini etkileyecek, Konya için çok değerli ve 2 milyar 300 milyon liralık bir projenin başlangıcını yapıyoruz” diye konuştu.

“Konya toplu ulaşımı ismine tarihi bir gün”

Konya’nın en kıymetli taleplerinden birisinin endüstride çalışan vatandaşların toplu ulaşıma kavuşması olduğunu lisana getiren Lider Altay, “Bugün, bu temelle inşallah 2 yıl üzere bir müddette bunu sağlamış olacağız. Bu süreçte emeği olanlar var. Başta Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Adil Karaismailoğlu‘na teşekkür ediyorum. Bir başka teşekkür de Devlet Demir Yollarımızın Genel Müdürü Hasan Pezük ve takımına. Genel müdürümüzün şahsen takibi ve talimatlarıyla bu süreç tamamlanmış oldu. Bugün daima birlikte temelini atacağız. İnşallah en kısa müddette açmak da nasip olur. Daima birlikte bu merasimde bulunmaktan büyük bir memnunluk duyuyorum. Bugün Konya toplu ulaşımı ismine tarihi bir gün. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan nasıl her gün tarihi bir şey yapıyorsa biz de bugün Konya tarihini etkileyecek, Konya için çok kıymetli ve 2 milyar 300 milyon liralık bir projenin başlangıcını yapıyoruz. Konyalılara güzel, uğurlu olsun” sözlerini kullandı.

TCDD Genel Müdürü Hasan Pezük, Konya vilayet sonları içerisindeki demiryolu ağının toplam 770 kilometre olduğunu anlatarak, “Konya, demiryolu bakımından Ankara’dan sonra 2. sırada yer alıyor. Bugün temelini atacağımız KONYARAY projesiyle de bu sayıya 45,9 kilometre daha ek çizgi eklemiş olacağız. Konya Tren Garı, kent merkezi, OSB’ler ile sanayi merkezleri, havalimanı, lojistik merkezle Pınarbaşı’nı kapsayacak projeyle vatandaşlarımıza konforlu, süratli, ekonomik bir toplu taşıma hizmeti verecek inşallah. Konya Büyükşehir Belediyesi ile yapılan protokol çerçevesinde hayata geçireceğimiz KONYARAY Projesi’nin toplam uzunluğu 45,9 kilometre. Bugün temelini atacağımız etabın sınır uzunluğu ise 17,4 kilometre. Günlük 90 bin yolcuya hizmet verecek projenin 1. etabında 13 adet istasyon binası inşa edeceğiz” biçiminde konuştu.

MHP Genel Lider Yardımcısı ve Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız ve AK Parti Konya Milletvekili Tahir Akyürek de Konya tarihi açısından dönüm noktası olabilecek kıymetli bir yatırımın temelinin atıldığını belirterek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve katkısı olanlara teşekkür ettiler.

Konya Valisi Vahdettin Özkan da, “Konya’mızın, hem bireylerin gelişmesi hem işletmelerin global rekabet gücünün artırılması, yeşilin koruması ve bir bütün olarak bu konuları önceleyen devletimize, hükümetimize, belediyelerimize teşekkür ediyoruz” dedi.

“Konyalı vatandaşlarımızın hayatı kolaylaşacak”

Video konferans üzerinden programa katılan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ise KONYARAY’ın değerli bir proje olduğuna dikkat çekerek, “Tamamlandığında Konya kazanacak, Konyalılar kazanacak. Konya’nın kent içi trafiği rahatlayacak ve Konya’nın hayat kalitesi yükseltilecek. Konyalı vatandaşlarımızın hayatı kolaylaşacak. Olağan Konya bizim için çok değerli. O yüzden Konya’da bizim pek çok projemiz var. Bildiğiniz üzere birkaç ay evvel Türkiye’nin en yüksek viyadüğü olan Konya Eğiste-Hadim Viyadüğü’nü yaparak çok inançlı, konforlu, standardı yüksek bir yolu Konya ile Alanya ortasında bağladık. İnşallah bunun devamı olan Kuş Yuvası yollarıyla birlikte Konya’nın kıymetli bir aksını tamamlayacağız. Alacabel Tüneli’nde de incelemeler yapıldı. Sahiden yakından incelediğimiz, takip ettiğimiz çok değerli bir işimiz. 7 kilometrenin üzerindeki tünelimizde bütün imalatlarımızı bitiriyoruz. İnşallah daima birlikte önümüzdeki aylarda Alacabel Tüneli olarak burayı da Konya’mıza, Antalya’mıza kazandıracağız. Biliyorsunuz Demirkapı Tüneli’mizin de imalatları bitti. Orası da farklı değerli bir aks. Yani bakarsanız bütün yollar Konya’ya çıkıyor. Biz de bütün yolları Konya’ya çıkarmak için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Konya bunu ziyadesiyle hak ediyor. Konya için ne yapsak azdır. Ne yapsak da gereklidir. O yüzden bütün belediye liderlerimiz ve vekillerimiz, bütün valilerimiz, oturup konuşacağız ve Konya’nın gelişmesi ve büyümesi için ne gerekiyorsa yapacağız” diye konuştu.

Konuşmaların akabinde protokol tarafından KONYARAY Banliyö Çizgisinin temeli dualarla atıldı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Siyaset