Bakan Kurum: "Erzurum'da son 21 yılda 45 milyar lirayı aşkın dev yatırımlar kazandırdık"

Bakan Kurum: “Erzurum’da son 21 yılda 45 milyar lirayı aşkın dev yatırımlar kazandırdık”

Bakan Kurum: ” Erzurum‘da son 21 yılda 45 milyar lirayı aşkın dev yatırımlar kazandırdık”

İSTANBUL – Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı ve İstanbul 1. Bölge Milletvekili Adayı Murat Kurum, Pendik‘te ‘Erzurumlular Buluşması’ programına katıldı. Bakan Kurum, “Erzurumluların hayat kalitesini artıracak, kentin çabucak hemen her yerinde 12 millet bahçesi projemize süratle devam ediyoruz” dedi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı ve İstanbul 1. Bölge Milletvekili Adayı Murat Kurum, İstanbul seçim çalışmalarıyla ilgili Pendik Crown Plaza’da ‘Erzurumlular Buluşması’ programına katıldı. Bakan Kurum’a Pendik Belediyesi Lideri Ahmet Cin ve Tuzla Belediye Lideri Şadi Yazıcı eşlik etti. Kurum’a Erzurumspor forması ikram edildi.

“Aziz İstanbul’un 39 ilçesinde, 963 mahallesinde, 7 zirvenin tamamında çalışıyoruz”

‘Erzurumlular Buluşması’ programında konuşan Bakan Kurum, ” Erzurum‘un yiğit dadaşlarını, mert insanlarını, hoş insanlarını, sizleri sevgiyle, hürmetle, hürmetle, muhabbetle selamlıyorum. Bugün; Erzurumlu Abdurrahman Gazi’nin, İbrahim Hakkı Hazretleri’nin, Nene Hatun’un torunlarıyla, sizlerle bir ortadayız, beraberiz, gönül gönüleyiz. Her şeyin en hoşuna layık Erzurumlu kardeşlerimizle, Türkiye Yüzyılı’nın mimarı Başkanımız, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını, sevgilerini, muhabbetlerini iletiyorum. Bugün şairin ‘ Erzurum‘un kışı zorludur balam, Buz fiyat yiğitlerin bıyığı, Erzurum’da kaskatı, dimdik ölür adam, Kabullenmez yılgınlığı’ dediği yiğit insanların, Erzurumlu kardeşlerimizin konuğuyuz. 6 Şubat’ta yaşadığımız sarsıntıların hüznünü hala yüreğimizde hissediyoruz. Bu hüznü, bu acıyı o gün tüm Türkiye, Aşkale, İspir, Horasan, Pasinler hissetti. O acı günde, 50 bini aşkın canımızı toprağa verdik. Kaç hanemizin ocağı söndü. Afetin birinci anından itibaren depremzede kardeşlerimizin yaralarını sarmak, hayatlarını olağana döndürmek için gece gündüz demeden çalışıyoruz. Hamdolsun Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde yaralarımızı süratle sarıyoruz. 46. gün temelimizi attık ve zelzelenin üstünden 2 buçuk ay geçti. 125 bin konutumuzun inşa çalışmaları olanca süratiyle sürüyor. Birinci konutlarımızı geçtiğimiz hafta teslim ettik. İnşallah bir yıl içerisinde 319 bin, toplamda ise 650 bin konut inşa ederek kardeşlerimizi sıcak yuvalarına yerleştireceğiz. Bu büyük Türkiye’nin kelamıdır, bu güçlü Türkiye’nin kelamıdır, bu Türkiye Yüzyılı’nın mimarı Sayın Cumhurbaşkanımızın kelamıdır.

“Aziz İstanbul’un 39 ilçesinde, 963 mahallesinde, 7 zirvenin tamamında çalışıyoruz”

Bakan Kurum, “Her noktasına eser kazandırıyor, her sokağına hizmet götürüyoruz. 2012 yılında ‘Türkiye’nin Her Yerinde Kentsel Dönüşüm’ diyerek Gaziosmanpaşa’dan birinci kazmayı vurmuştuk. Artık de; ‘İstanbul’da 1.5 Milyon Konutluk Büyük Dönüşüm’ ve ‘Yarısı Bizden!’ diyoruz. 500 bini Anadolu, 500 bini Avrupa yakasında olan iki rezerv alan belirledik. Kalan 500 bin konutu da yerinde vatandaşlarımızın isteği çerçevesinde dönüştürüp, İstanbul’da, riskli 1.5 milyon yapıyı yavrularımızın istikbali için yenileyeceğiz. Birinci etapta 1. yılda 200 bini yerinde, 100 bini rezerv konut olmak üzere toplam 300 bin konutu süratlice inşa edeceğiz. Bugün itibariyle İstanbul’umuzda 379 bin bağımsız kısım için şimdiden yapılan toplam müracaat sayısı 66 bin bina başvuruşu ulaştı. Pendik’teki müracaat sayısı da bin 723’e yükselmiş durumda. Daima birlikte, sizlerle bir arada 1 ay içinde 1.5 milyon konutluk müracaat alacak 5 yıl içinde ise 1.5 milyon konutu bitireceğiz, bunu sizlerle birlikte yapacağız” dedi.

“Erzurum işgale karşı başlayan Ulusal Uğraşımızın birinci kıvılcımının yakıldığı yerdir”

Sözlerine devam eden Kurum, “Erzurum işgale karşı başlayan Ulusal Uğraşımızın birinci kıvılcımının yakıldığı yerdir. Tarihimizin dönüm noktalarından biri olan Ulusal Gayretimizin kilit taşlarından biridir. Dadaşlar ne hoş söylemiş: ‘Dağ ne kadar ulu olsa, yol onun üstünden aşar.’ Biz sizlerle birlikte kaç zorlukları aştık, birçok pürüzlerin üstesinden geldik, birçok badireler atlattık. Fakat durmadık, yılmadık her vakit davamız da, gayemiz de, amacımız de büyük ve güçlü Türkiye oldu. Bugüne kadar daima bu gayede yürüyen AK Parti iktidarları olarak Erzurum’da son 21 yılda 45 milyar lirayı aşkın dev yatırımlar kazandırdık. Tüm altyapı ve üstyapı çalışmalarına kadar 10 milyar liralık etraf ve şehircilik yatırımını biz gerçekleştirdik. Şu anda milyarlarca liralık yatırımımız tüm süratiyle devam ediyor. Bugüne kadar TOKİ Başkanlığı’mızla, Erzurum’da toplam yatırım bedeli 3.5 milyar lira olan 10 bin konutu sizlere armağan ettik. Yavrularımız için okullar yaptık, mescitlerden dükkanlara ve kamu binalarına kadar onlarca eserimizi hizmete aldık. Bunlar gerçek bunlar muhalefetin sunduğu boş vaatler değil. Sarsıntı dönüşümü noktasındaki kararlılığımızı Yakutiye, Palandöken ve Narman’da da toplam 2.5 milyon metrekarelik alanda gösteriyoruz. Kentsel dönüşüm çalışmalarıyla; kentimizi sıhhatsiz yapı stoğundan büsbütün temizleyene kadar da durmayacağız. Erzurum’a yeni bir tarih, kültür ve yeşil aksı kazandırıyoruz. Kale etrafındaki millet bahçesini İkili Minareli Medrese, Ulu Cami ve Narmanlı Mescidinden Hacı Cuma’ya kadar birleştiriyoruz ve yeşili ile tarihi buluşturduk, bu aksın etrafındaki manzara kirliliğini de büsbütün ortadan kaldırdık. Erzurumlu kardeşlerimiz tarihi kent meydanına tekrar kavuştu. Buraya gelen her konuğumuz, büyük bir meydandan başlayarak adeta bir tarih ve kültür seyahatine çıkacak. Erzurumluların hayat kalitesini artıracak, kentin çabucak hemen her yerinde 12 millet bahçesi projemize süratle devam ediyoruz. Tüm bu projelerle Erzurum’un etrafını, tabiatını koruyor, meskenlerini, dükkanlarını yeniliyor; iktisadına, istihdamına katkı sunuyoruz. Zira biz, milletimiz bizden ne isterse onu yapıyor, milletimizin ne vakit yanında olmamız gerekiyorsa yanlarında soluk alıyoruz” diye konuştu.

“Erzurumluların nerede dur kimin yerinde duracağı belli”

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Muhammed Talha Yazıcı – Siyaset