Kılıçdaroğlu ile Haluk Bayraktar ortasındaki polemik Akşener'e soruldu: Buradan Baykar'a savaş açılmış sonucunu çıkarmak yanlışsız değil

Kılıçdaroğlu ile Haluk Bayraktar ortasındaki polemik Akşener’e soruldu: Buradan Baykar’a savaş açılmış sonucunu çıkarmak yanlışsız değil

Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Atatürk Havalimanı vaadi tartışma konusu olmuştu. Atatürk Havalimanı’nı havacılık ve uzay çalışmalarının merkezi haline getirileceğini duyuran Kılıçdaroğlu, Amerika’daki Sierra Nevada (SNC) şirketinin sahipleri Eren Özmen ve Fatih Özmen ile de görüştüğünü söyledi. Kılıçdaroğlu’nun bu açıklaması Baykar Genel Müdür Haluk Bayraktar’ın yansısını çekti. Bayraktar, “Halen ‘en iyisini’ Türklerin değil de ABD şirketlerinin yapabileceğini zannetmek… Nuri Demirağ’ın uçaklarını toprağa gömen zihniyet hiç değişmemiş.” dedi. Kılıçdaroğlu ile Bayraktar ortasındaki polemik Habertürk canlı yayınında Fatih Altaylı’nın konuğu olan GÜZEL Parti başkanı Meral Akşener’e soruldu.

“BAYKAR’A SAVAŞ AÇILMIŞ SONUCU ÇIKARMAK HAKİKAT DEĞİL”

“İktidarı kazanırsanız Baykar üzere savunma sanayi şirketlerine yönelik bir gelişme olacak mı? Haluk Bey’in bu isyanını nasıl karşıladınız?” sorusuna karşılık veren Akşener, “Sayın Kılıçdaroğlu’nun merhum Özdemir Bey’e duyduğu saygıyı hepimiz biliyoruz. Kendisini ziyarete gitmişti. Sayın Kılıçdaroğlu’nun ABD’de iki Türkün kurduğu şirketle burada çalışma yapacağız demesinde bir sakınca yok. Bizim yurt dışında pek çok insanımız var. Baykar da dahil olmak üzere ister Türkiye’de ister dünyada herkes baş tacıdır. Siyasi idareye düşen bu insanların önünü açmaktır. Bu iki Türk’ün kurmuş oldukları şirketi de kötülemek yanlışsız değil; buradan Baykar’a savaş açılmış bir sonucu çıkarmak yanlışsız değil.” dedi.

“İSTANBUL HAVALİMANI YANLIŞ YATIRIM ANCAK ÇÖP OLAMAZ”

Akşener, kelamlarını şu biçimde sürdürdü: “Ben ferdî olarak Atatürk Havalimanını tekrar memleketler arası havalimanı haline getirmek doğrudur diye düşünüyorum. Hatta mutabakat metnine koyduk. Sayın Kılıçdaroğlu uzay merkezi yapalım dedi. Aksine beyin göçü olarak bir anlayış var. Bu da saygıdeğer. Bu Baykar’a karşı olmak değil. İstanbul Havalimanı yanlış yapılan yatırım. Fakat çöp olamaz. Paris’e yanlış hatırlamıyorsam 70 ya da 50 milyon turist geliyor idi. Yalnızca İstanbul’a bu türlü turist getirdiğinizi düşünün bütün havalimanlarına muhtaçlık var.

“EKONOMİNİN İŞVERENİ GÜVENDİR”

Ekonominin işvereni inançtır. Kaynağı muhakkak para pak paradır, o para yatırıma gelir. Yerli para da dahil olmak üzere yatırıma giden her para yargının bağımsızlığını bekler. Kuralların evvelden ilan edilmesini bekler. Kısaca hukukun üstün olduğu, istikrar ve denetleme düzeneklerinin bulunduğu tam ve kamil demokrasinin uygulandığı yer ister. Kaynağı aşikâr yatırım yapacak bir paradan bahsediyor sayın Kılıçdaroğlu. Herkesin bildiği yol bu.

“HDP’NİN O MASADA OLMADIĞINI HERKES BİLİYOR”

HDP’nin o masada olmadığını herkes biliyor. Yeşil Sol parti oldu fakat ana gövdesi HDP. HDP’nin Mithat Sancar tarafından sayın Kılıçdaroğlu’nun destekleyeceğini açıklaması için rastgele bir pazarlığın bulunmadığını ilan ederek açıkladı. Ben yazılı okudum. HDP diyor ki, ‘Hayır bizim bu türlü durumumuz yok’. Millet ittifakının içinde en fazla biz gagalanıyoruz. MHP, HÜDA PAR ile yan yana olmayı kabullendi, ‘Hizbullah’la alakaları yok’ dediler, geçtiler gittiler. Fakat HDP’nin oturmadığı bir masada HDP var diye diye iki parti hakaret işitiyor. Öncelikle biz ondan sonra HDP kurumsal yapıya hakaret zinciri oluyor.

“CHP İLE ÂLÂ PARTİ SON DERECE DÜRÜST”

Diyelim ki CHP ‘Onların oyu daha yüksek, sizin oylarınız yetmiyor’ dedi diyelim, biz kalkarız. CHP ile DÜZGÜN Parti son derece dürüst. Bu ipin ucu o kadar kaçtı ki, Kürt eşittir PKK’lı haline geldi. AK Parti Kürtlerin oyunu istemiyor mu? GÜZEL Parti, CHP, başka partiler partiler Kürtlerin oyunu istemiyor mu? Her siyasi partiye oy verenin oyunu istiyoruz. HDP’nin içinde elbette PKK’yı destekleyenlerin oyları vardır fakat PKK’yı istemeyenler de vardır.”