Kılıçdaroğlu: "En geç iki yıl içerisinde bütün Suriyeli kardeşlerimizi Suriye'ye uğurlayacağız'

Kılıçdaroğlu: “En geç iki yıl içerisinde bütün Suriyeli kardeşlerimizi Suriye’ye uğurlayacağız’

Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu Bartın’da düzenlediği mitingde konuştu.Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçaroğlu, Bartın’da yaptığı konuşmada iki yıl içerisinde Tükiye’deki Suriyelileri ülkelerine göndereceklerini söyledi.

Bartın’da gerçekleştirilen mitingde İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu’nun akabinde Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu konuştu. Kılıçdaroğlu, “Türkiye’deki Suriyelileri ülkelerine göndereceğiz. Herkesin karnının doyduğu, her meskende huzurun ve rahmetin olduğu bir Türkiye oluşturacağız. Bütün kahırları biliyoruz. Zonguldak’tan buraya geldik. Yerin altı kömür dolu. Buraya Güney Amerika, Afrika, Rusya’dan kömür geliyor. Çok kamplaştık, kutuplaştık. Birbirimizi sorgulamaya başladık. ya biz birebir ülkede, tıpkı atmosferde hoş bir coğrafyada birlikte yaşamak istiyoruz. Huzur içinde yaşamak istiyoruz. Dostluk da yaşamak istiyoruz. Cetlerimiz ne hoş demiş. Komşu komşunun külüne muhtaçtır. ya komşunun kimliğini sorgulamaya başladık. Emin olun bu ülkeye baharı getireceğim. Bu ülkeye huzuru getireceğim bu ülkeye. Bu ülkede herkesin inancına, kimliğine hürmet duyacağız. Daima birlikte duyacağız. Herkesin karnının doyduğu gün Türkiye herkesin huzur içinde yaşadığı bir Türkiye, her konutta huzurun, her konutta rahmetin olduğu bir Türkiye, annelerin, çocuklarını, inanç içinde okula gönderdikleri bir Türkiye.

Yoksulluk derinleşti, biliyorum. Bütün problemleri biliyorum. Bir de bize milliyetçilik dersi veriyorlar. Birinci evvel senin ülke beşerinin karnı doyacak. Bu ülkenin beşerinin işi, gücü ve aşı olacak. Diğer bir kelamım daha var. En geç iki yıl içerisinde bütün Suriyeli kardeşlerimizi Suriye’ye uğurlayacağız. Bizim umudumuz sizsiniz. Benim saraylarda gözüm yok. Saraylar bize nazaran değil. Ben halk üzere yaşarım. Sizler üzere yaşarım. Her şey sizler üzere. Buraya gelmeden evvel baktım. Yaklaşık 10 bin genç sandığa gidip oy kullanacak. Sizin bütün hayalleriniz benim maksadım olacak. Sandığa gidip oy kullanacak 5 milyon 300 bin genç var. Demokrasiden yana oy kullandığında bu ülkeye demokrasi gelecek. Sizler dünya siyaset tarihine harikulâde bir armağan bırakacaksınız. Dünya siyaset tarihine bir armağan bırakacaksınız. Bunun için hazır mısınız? Bay Kemal de hazır. Ülkenin büyümeye ve kalkınmaya muhtaçlığı var. Ülkenin yoksullaşmaya değil kalkınmaya gereksinimi var. O yüzden kaynakların yanlışsız kullanılması lazım. Onun için bütçelerin sağlıklı yapılması lazım” dedi.

İşçiye ve emekliye yapılan artırımları hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Herkesin rahat geçinebileceği bir gelire sahip olması lazım. Buna karar veren organ siyasi otoriter. Paranın hangi kesitlere aktıralmısına karar veren organ siyasi organ. Münasebetiyle ben 2015’ten bu yana emekliye birer maaş ikramiye verin dedim. Evvel para yok dediler. Sonra baktılar Kılıçdaroğlu bu işin gerisini bırakmıyor birer maaş ikramiye verdiler. Taban fiyat kadar verilsin dedim. Biraz artırdılar ve o denli kaldı. Ondan sonra Ben taban fiyat kadar emekliye ikramiye verilmesini söyledim. 15 bin lira parayı kendi hesaplarında görecekler. Önümüzde Kurban Bayramı var. Para var arkadaşlar” tabirlerine yer verdi.

“Kırsalda çalışan bayanlara her ay sigorta primini biz ödeyeceğiz”

Kırsalda çalışan bayan ve gençlerin sigorta primlerini ödeyeceklerini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Hayat pahalılığının bütün kahrını çeken konut hanımları. Büyük düşünce çekerler. Çocuğu okula giderken sorun çekerler, iş bulamamışsa dert çeker. Hayatın bütün zahmetleri konut bayanlarının omuzlarındadır. Kırsalda çalışan bayanların her ay sigorta primini biz ödeyeceğiz. Ayrıyeten gençlerin de kırsalda çalışmak kaydıyla sigorta primini biz ödeyeceğiz. Aile dayanakları sigortasını getireceğiz. 1971 yılından buyana uygulanmıyor. Yoksulları topluyorlar. İnancımızda sağ elin verdiğini sol el görmeyecek. Şayet devlet emekçi alacaksa evvel fakir ailelerin çocuklarını işi alacak. Torpilse evvel gariban ailelerinin çocuklarını işe alacağız. Devlette torpili bitireceğim. Aldığınız KPSS puanına nazaran atamayı yapacağım. Asla ve asla müsaade vermeyeceğim. Bütün köy okullarını tekrar açacağız. Cumhuriyetin 100. yılında 100 bin öğretmenin atamasını yapacağız. Bütün okullarda öğrenciler ve öğretmenleri buluşturacağız. Böylelikle köye daha farklı bir hava gelmiş olacak. Öğretmen, veteriner tabip, ziraat mühendisi olaca. Hepsinin aylıkları kamu tarafından ödenecek. Türkiye’de yeni bir ufku başlatıyoruz. Halktan yana bir ufku başlatıyoruz” dedi.

“Ne olursa olsun bir ülkenin Cumhurbaşkanı bu türlü bir konuma asla düşmez”

Suriye’de 34 askerin şehit edilmesini hatırlatan Kemal Kılıçdaroğlu kelamlarını şöyle tamamladı:

“Onların kanallarını biliyorum. TRT’yi de biliyorum. Biz onlar üzere değiliz. İki kırmızı çizgimiz var. Bayrağımız ve vatanımız nokta. Bayrağımız ve vatanımız için her türlü fedakarlığı yapar gözümüzü kırpmadan vefata bile gideriz. Süleyman Şah türbesini kaçırdılar ve bayrağı indirdiler. Nasıl kaçırırsın? Bir de kalkmış bana milliyetçilik dersi veriyor. Sen kimsin? Bir şey daha Kuzey Irak’ta askerlerimizin başına çuval geçirdiler. Nota verecek misiniz dedim Müzik notası mı dediler. Suriye’de 34 askerimiz şehit oldu. Nefesi nerede aldılar. Şehit olan bizim askerimiz vuran Rusya. Özür dilemesi gereken Rusya’dır. Beyefendi Putin’in kapısına gitti, kronometreyi açtı. Ne kadar beklettiğini tüm dünyaya gösterdi. Ne olursa olsun bir ülkenin bu Cumhurbaşkanı bu türlü bir konuma asla düşemez. Biz bu türlü konuma asla düşmeyeceğiz. Size kelamım var. 85 milyonun Cumhurbaşkanı olacağım. Hiçbir ayrım yapmadan 85 milyonun Cumhurbaşkanı olacağım. Tam 2400 unsurluk ortak mutabakat metni hazırladık. İktidara geldiğimizde ne yapacağız, tarım, üretim, sıhhatte ne yapacağız. Varlıklı Türkiye’yi daha zenginleştireceğiz. Kul hakkı yemedim kul hakkı yedirmeyeceğim. Benim söylediğimi onlar da söylesinler. Desinler bakayım. Diyemezler” halinde konuştu.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü de kutlayan Kılıçdaroğlu, “Maden şehitlerimiz var. Onları da hürmetle anıyorum. Bugün 1 Mayıs Personel Bayramı. Bayramınızı yürekten kutluyorum” tabirlerine yer verdi. – BARTIN

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Siyaset