Kentsel Dönüşümde "yarısı bizden" kampanyasında müracaatların başlamasının akabinde binalarda incelemeler başladı

Kentsel Dönüşümde “yarısı bizden” kampanyasında müracaatların başlamasının akabinde binalarda incelemeler başladı

Kentsel Dönüşümde “yarısı bizden” kampanyasında müracaatların başlamasının akabinde binalarda incelemeler başladı

İSTANBUL – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın muştusunu verdiği kentsel dönüşümde “Yarısı Bizden” kampanyasına müracaatların başlaması üzerine riskli yapılarını dönüştürmek isteyen vatandaşların binalarında incelemelere başlandı.

Kartal’da bulunan bina sakinleri “yarısı bizden” kampanyasının başlaması üzerine müracaatta bulunarak kampanyadan yararlanma fırsatı buldu. Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı takımları yapılan riskli binaları yerinde inceleyerek kampanya dahilinde bina sakinlerine bilgilendirmede bulundu.

Kampanya süreci ile ilgili açıklamalarda bulunan Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen, ” Şu an prestiji ile 74 bin müracaatımızı almış durumdayız. Toplam sayımız da 412 bin bağımsız kısmı geçti. Bugün sizin de şahit olduğunuz üzere İstanbul’da hakikaten önemli bir dönüşümün en değerli adımlardan bir adedini atıyoruz. Şu anda içinde bulunduğumuz yere yaklaşık kuş uçuşu 15 20 km arada uyuyan, Marmara’daki bir fay çizgisi var. Bu fay çizgisinin bir gün kırılacağını hepimiz biliyoruz. En küçük çocuktan en büyük amcamıza kadar teyzemize kadar herkes bu fay çizgisinin bir gün kırılacağını biliyor. Alanda 250 çalışanımız 60 mobilize takımımız 14 tane sabit birimlerimizle birlikte tespitlerimizi yapıyoruz. Siz de bugün gördünüz vatandaşımızın talebi istikametinde kendi meskenlerine geliyor kendileriyle görüşüyoruz. Ölçümlerimizi gerçekleştiriyoruz mevcut projenin ne olduğunu, kendilerine ne sunabileceğimizi gösteriyoruz. Şayet kendileri de uygun görürse alanda yapmış olduğumuz bu kısa tespitleri sonucunda çabucak ofis çalışmalarına başlıyoruz. İnşallah sizinle birlikte bu binanın natürel ki malikleri de kabul ederse projelerin hazırlanması sürecini Allah kısmet ederse sizlerle birlikte yıkım sürecini ve yeniden kısmet olursa da anahtar teslim sürecinde bir arada gerçekleştirmek istiyoruz” dedi

Bina sakinlerinden olan Kadir Erdoğan binalarının 35 yıllık olup kolonlarının çatlak olduğunu belirterek,” Çok sevinçliyiz. Devletimiz yaptığı için sağlam olacak. Biz çarşamba günü müracaat ettik pazartesi çabucak geldiler. Kolonlarda daima çatlar vardı. Demirler düzgünce incelmişti. Büyük zelzele olduktan sonra çabucak karar verdik ve müracaatta bulunduk” biçimde konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Cüneyt Sevindik – Şimdiki