Kaya, Taşhan esnafını dinledi

Kaya, Taşhan esnafını dinledi

Oltu taşından yapılma eserlerin satıldığı, takı dalının merkezi pozisyonunda olan Taşhan’a giden ve esnafın sesine kulak veren GÜZEL Parti birinci sıra Milletvekili Adayı Zekai Kaya, İstanbul- Kars ortasında hizmet veren Doğu Ekspresi’nin tren garında olabildiği ölçüde fazla tutulmasının esnafının lehine olacağını söyledi. Kaya, bir kültür, tarih ve medeniyet kenti olan Erzurum’un tanıtımına profesyonel ölçülerde azami değerin verilmesi gerektiğini belirtti.

Erzurum’un en hareketli ticaret merkezlerinden olan, hem yerli ve hem de yabancı turistlerin ikramlık takı ve eserlerden almak için ağır ilgi gösterdiği Taşhan’a uğrayan Zekai Kaya’yı esnaf bağrına bastı.

Yaklaşık 160 kadar işyerinin bulunduğu Taşhan’da tüm dükkanları gezen, esnaf ile teğe bir görüşen ve kaygı dinleyen Zekai Kaya, YETERLİ Parti’ye ve Genel Lider Meral Akşener’e yönelik teveccühün hissedilir derecede arttığını görmüş olmaktan büyük keyif aldığını bildirdi.

Çoğu ülkeye ve bölgeye nasip olmayacak güçlü kültür varlıklarına sahip olan Erzurum’un bu zenginlikten gereğince yararlanamadığını, bunun da tanıtım eksikliği ve marifet yoksunluğundan geldiğini vurgulayan Kaya, şöyle devam etti: “Çifte Minareli Medrese’den Yakutiye’ye, Saat Kulesi’nden Üç Kümbetler’e, çok sayıda tarihi cami, han, hamam ve çeşmeye; Narman Peri Bacaları’na, Tortum Şelalesi’ne, kayağın merkezi Palandöken’e sahip kaç bölge ya da kent gösterebilirsiniz? Bütün bu tarihi bedellerin hepsi ecdadımızın bize ikramı. Lakin gelin görün ki, ne bu kıymet biçilemez mirası, ne Taşhan’ı, ne Oltu Taşı eserleri gereğince tanıtamıyor, değerlendiremiyor, kara dönüştüremiyoruz. İktidara geldiğimizde birden fazla yabancının imrenerek baktığı bu kıymetlerimize sahip çıkacak, başta Oltu, Narman ve Uzundere olmak üzere çok değerli tarihi ve kültürel mirasa sahip ilçelerimizi, pek tabi ki jeotermal su kaynarlarına sahip ilçelerimizi ve çok kıymetli bir turizm merkezi olarak gördüğüm Taşhan’ı yapılacak yatırım ve tanıtım çalışmalarıyla tepeye taşıyacağız. O gün gelecek Erzurum insanı, hudutları içinden geçerek Kars’a hakikat akıp giden, içi paralı gezgin dolu Doğu Ekspresi’nin gerisinden boynu bükük bakmayacak. Erzurum gerçek manada bir turizm merkezi olacak, hasebiyle bizim insanımız da tıpkı başka kentlerin esnafı kadar, tahminen onlardan daha çok kazanacak.”

Zekai Kaya’nın değerlendirmelerinin kendilerini çok heyecanlandırdığını belirten Taşhan esnafı, verilen kelamların yerine getirilip-getirilmeyeceğinin yakın takipçisi olacaklarını söylediler. – ERZURUM

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Siyaset