Menderes Belediyesi 1. Mahallî Tohum Takas Şenliği Başladı

Menderes Belediyesi 1. Mahallî Tohum Takas Şenliği Başladı

Menderes Belediyesi tarafından düzenlenen 1. Mahallî Tohum Takas Şenliği, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile ilçe belediyelerinin iştirakiyle başladı. Şenlikte yurttaşlara meyve ve zerzevat tohumları dağıtıldı.

Menderes Belediyesi Ziraî Hizmetler Müdürlüğü ve Cet Tohum Takas Derneği iş birliğiyle düzenlenen 1. Mahallî Tohum Takas Şenliği’nde, yaklaşık bin farklı yerli tohum üretici ile buluşturuldu. Düzenlenen programa çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisi, ilçe belediyeleri ve yurttaş katıldı.

Şenlikte, İzmir Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeleri, dernek ve kooperatifler stant açtı. Menderes Belediyesi Ziraî Hizmetler Müdürlüğü’nün de stant açtığı şenlikte iştirakçilere bamya, kavun, karpuz, domates, salatalık, acur, patlıcan, biber, mısır, bal kabağı, lif kabağı, beyaz lahana üzere tohumlar dağıtılırken lokal tohumların da tanıtımı yapıldı.

Tohum Takas Şenliği’nde, Menderes Belediye Başkanvekili Erkan Özkan, CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, İzmir Köy Kooperatifleri Birliği Lideri Neptün Soyer ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Ziraî Hizmetler Daire Lideri Şevket Meriç konuşma yaptı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ziraî Hizmetler Daire Lideri Şevket Meriç, Menderes ilçesi Sıkıntı Mahallesi’nde ‘Can Yücel Tohum Merkezi’nin açılması için çalışmaların başladığını duyurdu.

Başkanvekili Erkan Özkan da şunları söyledi:

“Yaşadığımız coğrafyanın farkındayız ve bu tarafta adımlar atıyor, projeler üretiyoruz. Belediyemiz bünyesinde yeni kurduğumuz Ziraî Hizmetler Müdürlüğü’müz çok kısa müddette, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin de dayanak ve yardımları ile birçok değerli işe imza atarak üreticin yanında olmuş ve olmaya devam edecektir. Hedefimiz, cet tohumlarımızı üreticilerimiz ile buluşturarak güçlü eser çeşitliliği oluşturmak ve bu eser zenginliğinden üreticilerimizin maddi yarar sağlamalarına yardımcı olmak, ayrıyeten Sıkıntı Mahallemizde Can Yücel Tohum Merkezi’nin kurulması için çalışmaların başladığını buradan siz vatandaşlarımıza da söylemek istiyorum, bu mevzuda epey memnun ve umutluyum.”

Kaynak: ANKA / Hayat