Depremzede Malatya esnafı konteyner dükkanlarında siftah yaptı

Depremzede Malatya esnafı konteyner dükkanlarında siftah yaptı

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’taki zelzelelerin büyük yıkıma neden olduğu Malatya’da iş yerleri yıkılan yahut ağır hasar gören esnaf, kurayla kendilerine tahsis edilen konteynerlere yerleşmeye başladı.

Kahramanmaraş merkezli sarsıntılardan etkilenen Malatya’da, çok sayıda konut ve iş yeri ya yıkıldı ya da ağır hasar gördü.

Ticaretin olağana dönmesi ve depremzede esnafın tekrar ekonomik hayata dahil olması için valilik, belediye, ilgili kurumlar, sivil toplum kuruluşları ve hayırseverlerin dayanağıyla kentin farklı noktalarına konteyner çarşılar yapılıyor.

27 Nisan’da kent genelinde yaklaşık bin konteyner iş yeri kurayla dağıtılırken birtakım esnaf da faaliyetlerine başladı.

Cumhuriyet Meydanı‘ndaki alanda kurulan konteynerlerde farklı mesleklerden birçok esnaf eser satıp siftah yaptı.

Konteyner iş yerlerinde hayata tutunmaya çalışıyorlar

Eczacı Metin Tay, AA muhabirine, 1992’den beri Malatya’da eczacılık yaptığını anlatarak, “Depremden evvel iş yerimiz çarşı merkezindeki Akpınar Meydanı’ndaydı, maalesef zelzelelerde çarşı merkezinin neredeyse tamamı yıkıldı. Orada kasap, balıkçı ve sebzeciler pazarı, kuyumcular ve mısır çarşısı vardı. Malatya’nın ana merkezi yıkılınca çarşı konusunda kahır çektik fakat devletimiz süratli formda kentin çeşitli yerlerine konteyner iş yeri yaptırıp yerleştirdi.” dedi.

Tay, Malatya’ya hizmete devam edeceklerini tabir ederek, “Raflara 2-3 gündür ilaçları diziyoruz, esnafımız siftah yapmaya başladı. Burası kentin merkezinde güzel bir çarşı olacak. Vatandaşımız her alanda iş yerleri olan bu çarşıdan faydalanacak.” diye konuştu.

Saray Mahallesi esnafından kırtasiyeci Ergün Akdeniz de sarsıntılarda iş yerinin büsbütün yıkıldığını belirterek, “Çarşı merkezinde 30 yılık iş yerimiz vardı. Kurada burası çıktı, artık işimizin başındayız, hayata tutunmaya çalışıyoruz. Allah’a şükür rafları dizdik, siftah yaptık. Çok etkin olmasa da yavaş yavaş vatandaş gördükçe çarşıya geliyor.” dedi.

Haluk Özpolat da 40 yıllık esnaf olduğunu, zelzeleler nedeniyle iş yerlerinin yıkıldığını kaydederek şöyle devam etti:

“Devletimiz sağ olsun, bu türlü bir konteyner iş yeri verdi, bugün de ‘Bismillah’ deyip işe başladık. Olağan eksiklikler var, inşallah onlar kısa müddette giderilir. Yeniden de halimize şükrediyoruz. Rafları yeni dizmeye başladık, müşterileri bekliyoruz. İnşallah uygun olacak. Allah bir daha bu türlü afet yaşatmasın, çok güç durum.”

Esra Kara ise sarsıntılarda çarşı merkezindeki iş yerinin yıkıldığını, teslim aldıkları konteynerde işe başlamanın heyecanını yaşadıklarını anlattı.

Kaynak: AA / İlhami Erkılıç – Yeni