Kaldırdığı enkazlardan çıkan oyuncakları kepçesine asıp çalışıyor

Kaldırdığı enkazlardan çıkan oyuncakları kepçesine asıp çalışıyor

Kahramanmaraş merkezli sarsıntılardan etkilenen Hatay’da vazifeli kepçe operatörü Uğur Hüsnüoğlu, enkazlardan çıkardığı oyuncakları iş makinesine asıp çalışıyor.

Hüsnüoğlu, “asrın felaketi”nin 3. gününde Adıyaman’da, 10 gün sonra da Hatay’da arama kurtarma ve enkaz kaldırma çalışmaları için AFAD tarafından görevlendirildi.

Enkazlardan çıkan oyuncakları atmaya kıyamayan Hüsnüoğlu, ayıcıkların çoğunlukta olduğu oyuncakları operatörlüğünü yaptığı kepçesine asmaya başladı.

İş makinesindeki oyuncakların çoğalmasıyla dikkatleri de üzerine çeken Hüsnüoğlu, kepçeyi gören çocukların oyuncak isteklerini de yerine getiriyor.

Hüsnüoğlu, Hatay’da enkaz kaldırma çalışmalarını sürdürürken, bir yandan bulduğu oyuncakları iş makinesine asmaya devam ediyor.

“Her oyuncağın başka bir kıssası var”

Uğur Hüsnüoğlu, AA muhabirine, 12 yıldır kepçe operatörlüğü yaptığını, zelzelenin akabinde bölgede çalışmaya başladığını söyledi.

Depremin acısını kentteki vatandaşlarla yaşadığını ve çok üzüldüğünü anlatan Hüsnüoğlu, arama kurtarma çalışmalarının bitmesiyle enkaz kaldırmalara yük verildiğini söz etti.

Hüsnüoğlu, enkazdan çıkardığı oyuncakları atmaya kıyamadığını, oyuncakları gördükçe büyük hüzün yaşadığını lisana getirerek, şöyle konuştu:

“Enkazdan çıkan bir iki ayıcığı makineye hatıra olarak astım. Benim de yeğenlerim var, içimiz kan ağlıyor hakikaten. Biz de var gücümüzle çalışıyoruz. Türkiye’nin her yerinden yardımseverler gelmiş, Allah onlardan razı olsun. Batman’dan, Diyarbakır’dan, İstanbul’dan, Mersin’den, Ankara’dan, yani nitekim Allah Türk milletine zeval vermesin. Her enkaz başka bir kıssa. Bir iki arkadaşımız ayıcık istedi. Küçük bir kız kardeşimiz ‘Abi bir ayıcık verir misin?’ diye bağırdı. Makineden çıkarıp bir tane ona verdim. Her ayıcığın, oyuncağın farklı bir öyküsü var. Her gittiğimiz enkazdan ayıcık çıkartıyoruz. Gördüğümüzde ister istemez üzülüyoruz, içimiz kan ağlıyor, sahiden çok güç. Her çıkan ayıcık çöpe gideceğine makinemize asalım onların bir anısı olsun istedim. Kaç çocuğun, kardeşlerimizin eli değdi ona, bırakıp gittiler. Onun için bir anısı olsun diye astım.”

Oyuncakları iş makinesine astığı için toplumsal medyadan da çok sayıda teşekkür iletisi aldığını söz eden Hüsnüoğlu, zorlandığını lakin azimle işini yaptığını anlattı.

Hüsnüoğlu, “Her çıkan oyuncağı asıyorum. Makinede asılı 30-40 ayıcık vardı. Gören çocuklarımız yanıma geliyor, ‘Ne kadar hoş, bir tane verir misin abi?’ diyor, veriyoruz. Görenler keder içindeler. Çalışmalara devam ediyoruz. Hala burada işimiz var. Biz bir grup olarak Batman’dan geldik, iki makine ve iki kamyonumuzla var gücümüzle çalışıyoruz. Gerekirse gece gündüz çalışmaya da varız. Biz bu millet için buradayız. Bir an evvel buranın bitmesi ve eski Hatay’a, eski Antakya’ya dönmesi için elimizden geleni yapıyoruz.” sözünü kullandı.

Oyuncak verirken yaşadığı his dolu anları anlattı

Kepçenin üzerindeki oyuncakların sahibi olan çocukların da kendisinin yanına geldiğini anlatan Hüsnüoğlu, şunları kaydetti:

“Defne ilçesi tarafında çalışıyorduk, üç katlı bir bina yıktım. Makinedeki kırmızılı büyük ayıcığın sahibi 12-13 yaşlarında bir erkek kardeşimiz geldi, ‘Abi bu benim’ dedi, gözümden yaş geldi. Nereden çıkarttığımı sordu, ‘bu binadan’ deyince kendisinin olduğunu söyledi. Makineden söküp kendisine verdim. ‘Abi ben ne yapayım, meskenim yıkıldı, senin yanında daha rahat olur, ben ne yapabilirim ki buna. Makineye as bizim hatıramız olsun’ dedi. Çok duygulandık. Bazen ayıcıklar çıkıyor makineyi durduruyoruz. Bakıyoruz ya sanki bunların yerinde biz olsaydık, kardeşimiz olsaydı, yeğenimiz olsaydı ne yapacaklardı? Allah kimseye yaşatmasın. Çok hüznümüz var. İnşallah toparlanacak, toparlamaya da başlayacağız.”

Kaynak: AA / İbrahim Yozoğlu – Aktüel