Üzümden evvel yaprağı gelir kapısı oldu

Üzümden evvel yaprağı gelir kapısı oldu

– Üzümden evvel yaprağı gelir kapısı oldu

Manisa‘da asma yaprağı dönemi başladı

Manisa‘da üzümün yanında değerli bir gelir kaynağı olan asma yaprağı dönemi başladı

Toplanan asma yaprakları tüccara kilogramı 25 TL’den satıldı

MANİSA – Manisa’da üzümün yanında değerli bir gelir kaynağı olan asma yaprağı dönemi başladı. Bayanlar tarafından toplanan asma yapraklarının kilogramı tüccara 25 TL’den satıldı.

Dünyaca ünlü çekirdeksiz Sultani üzümün başşehri Alaşehir‘de asma yaprağı dönemi başladı. Alaşehir‘de üzüm üreticileri için üzümün yanında kıymetli bir gelir kaynağı olan asma yaprağı can simidi oldu. Üzüm dönemi başlamadan asma yaprağı döneminin açılması, üreticilerin gereksinimlerini karşılayabilmeleri için ek gelir oldu. Bir kişinin ortalama 30-40 kilogram yaprak toplayabildiği ve yaprağın kilogramının 25 TL’den satıldığı öğrenildi.

“Okul gereksinimlerimi karşılıyorum”

Okul muhtaçlıklarını karşılayabilmek için yaprak topladığını belirten, Alaşehir Emine Elem Kayacık İlköğretim Okulu 7. Sınıf öğrencisi olan Ümmü Çakır, “Hafta içi okuluma gidiyorum. Hafta sonları cumartesi ve pazar günleri yaprak toplayıp satarak, harçlığımı biriktiriyorum. Fiyatlarımız hoş, 25 TL. Kendi harçlığımı biriktiriyorum, kitap masraflarımı çıkartıyorum.” dedi.

Üzüm üreticisi Bekir Şahal, üzüm bağından topladığı yaprakları yaprak alım merkezine getirerek, evvel kasaya döşedi, sonra tarttırarak, topladığı yaprakları sattı. Bekir Şahal, “Alaşehir’in sarmalık sultaniye üzüm yaprağı şu anda 25 TL’ye alınmaya başlandı. Bu yaprak dönemin birinci turfanda yaprağı, üzüm yaprağı üzümcüler için bir can simidi. Aileler konut gereksinimlerini karşılayabiliyor. Çok hoş bir gelir.” diye konuştu.

Alaşehir’in değişik bölgelerinde kurulan alım merkezleri tarafından alınan asma yaprakları başta Ankara, İstanbul üzere büyük kentler olmak üzere Türkiye’nin bir çok bölgesine gönderiliyor. Asma yaprağının dönem içerisinde yurt dışına da ihracatı yapılıyor.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Hüseyin Keskin – İktisat