"İstanbul'da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlanıyor" başlıklı haberlerimizi derleyerek yayımlıyoruz.

“İstanbul’da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlanıyor” başlıklı haberlerimizi derleyerek yayımlıyoruz.

İstanbul‘da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, kimi konfederasyonların öncülüğünde bir ortaya gelen siyasi parti, sendika, meslek odaları, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve vatandaşların iştirakiyle Maltepe Kıyı Aktiflik Alanı’nda kutlandı.

Kutlamalar kapsamında Türkiye Devrimci Emekçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Hak Personel Sendikaları Konfederasyonu (HAK-İŞ), Türkiye Personel Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), Kamu Çalışanları Hak Sendikaları Konfederasyonu, Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu, farklı saatlerde Taksim Cumhuriyet Anıtı’na çelenk sunarak, basın açıklaması yaptı.

Sivil Memurlar Sendikası, Sıhhat Hizmetleri Sendikası, Hemşireler ve Tüm Sıhhat Profesyonelleri Sendikası, Savunma, Ofis ve Dayanak Hizmetleri Sendikası yönetici ve üyeleri de Taksim Cumhuriyet Anıtı’na çelenk bırakarak, açıklamalarda bulundu.

HAK-İŞ üyeleri Taksim Meydanı’nda 1 Mayıs 1977’de yaşanan olaylar sırasında hayatını kaybedenlerin anısına Çıkarı Yokuşu’na karanfil bıraktı.

DİSK’e bağlı Türkiye Devrimci Kara, Hava, Demiryolu Personelleri Sendikası üyeleri de Fatih’teki Atatürk Bulvarı’nda bir ortaya gelerek Saraçhane Parkı’na yürüdü. Depo, Liman, Tersane ve Deniz Emekçileri Sendikası ve Posta, Telefon ve Telekomünikasyon Çalışanları Sendikası üyelerinin de takviye verdiği yürüyüş sonrasında basın açıklaması yapıldı.

Nakliyat-İş, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü hasebiyle Yararı Yokuşu’na karanfil bırakıp, Taksim Cumhuriyet Anıtı’na çelenk sundu.

Kutlamaların adresi Maltepe Aktiflik Alanı oldu

İstanbul‘da DİSK, Kamu İşçileri Sendikaları Konfederasyonu, (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve Türk Dişhekimleri Birliği (TDB) öncülüğünde düzenlenen kutlamaların adresi Maltepe Kıyı Aktiflik Alanı oldu.

Maltepe Kıyısı’nda Turgut Özal Bulvarı üzerindeki bir otelin önü ile İdealtepe tarafında belirlenen alanlarda sabah saatlerinden itibaren toplanmaya başlayan iştirakçiler, iki koldan aktiflik alanına yürüdü.

Katılımcılar, ellerindeki pankartlar, flamalar ve bayraklar eşliğinde kutlamaların yapılacağı alana ulaştı. Yürüyüş sırasında birtakım kümeler davul-zurna çalarken, birtakım iştirakçiler da çeşitli sloganlar attı, marşlar söyledi.

Yürüyüşün akabinde vatandaşlar, oluşturulan denetim noktalarından geniş güvenlik tedbirleri altında aktiflik alanına alındı.

Alanda yapılacak kutlamalar için dev bir sahne kuruldu. Program öncesinde iştirakçiler, çalan müzikler eşliğinde halay çekti, oyunlar oynadı. Hürmet duruşunda bulunulmasıyla başlayan aktiflikte, 1 Mayıs sanatçı korosu çeşitli marşlar söyledi.

Etkinlikte, DİSK Genel Lideri Dilek Çerkezoğlu, KESK Eş Genel Lideri Şükran Kablan Yeşil, TMMOB İdare Şurası Lideri Emin Koramaz, TTB Merkez Kurulu Lideri Şebnem Korur Fincancı ve TDB Merkez İdare Heyeti Lideri Ahmet Tarık İşmen konuşma yaptı.

Konuşmaların akabinde kurumların “1 Mayıs ortak metni” Türkçe, Kürtçe ve Arapça okundu. Metnin okunmasının akabinde iştirakçiler aktiflik alanından ayrıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Maltepe Belediyesi grupları paklık çalışmalarına başladı.

Taksim Meydanı ve etrafında ağır güvenlik önlemi

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde, toplantı ve şov yürüyüşü yapılmasına müsaade verilmeyen Taksim Meydanı ve etrafında sıkı güvenlik tedbirleri uygulandı.

Caddede bulunan birçok esnaf iş yerlerini açmazken, sakinliği fırsat bilen kimi dükkan sahipleri ise paklık yaptı.

Polis kimi kümelere müdahale etti

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde, kentin çeşitli noktalarında müsaadesiz toplantı ve şov yürüyüşü yapmak isteyen kümelere müdahale eden polis, 170 kişiyi gözaltına aldı.

İmam Adnan Sokağı’ndan Taksim Meydanı’na yürümek isteyen bir kümeye polis grupları müdahale etti.

Beşiktaş’ta orta sokaklardan Barbaros Bulvarı’na çıkarak Taksim’e yürümek isteyen Halkın Kurtuluşu Partisi üyelerine de müsaade verilmedi. Kümenin aksiyonu nedeniyle Barbaros Bulvarı Levent istikametinde trafik bir mühlet durdu.

Beşiktaş Çarşı’da toplanan ve ellerindeki pankartla Taksim’e gerçek yürüyüş yapmak isteyen Umut-Sen üyesi bir kümenin geçişine polis müsaade vermedi.

Öte yandan, Maltepe Aktiflik Alanı’ndaki kutlamalara katılmak için kıyı yolunda yürüyüş yapan “Partizan” isimli kümeye, açılan yasa dışı pankart nedeniyle polis müdahale etti. Polis, direnen kümeye karşı biber gazı kullandı. Bu sırada gruptakilerin saldırdığı polis otobüsünün camları kırıldı. Polis, pankartlara el koydu.

Kaynak: AA / Filiz Kınık Öz – Şimdiki