Bakan Muş: "Karadeniz gazının üretim basamağına geçildi ve sisteme entegre hale getirildi"

Bakan Muş: “Karadeniz gazının üretim basamağına geçildi ve sisteme entegre hale getirildi”

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, ” Türkiye, petrol ve doğalgazda dışa bağımlıdır. İnşallah Karadeniz gazının üretim etabına geçildi. Sisteme entegre hale getirildi. Yavaş yavaş orayı geliştireceğiz. Yeni keşiflerde orada bekliyoruz. Türkiye‘nin yalnızca kendi muhtaçlığını karşılayacak düzeye getirdiğinde bile Türkiye‘yi artık öteki bir segmente taşıyor olacağız” dedi.

Samsun Servis Aracı İşletmeleri Esnaf Odası’na gerçekleştirdiği ziyarette sürücüler ile biraya gelen Samsun’dan AK Parti 1. Sıra Milletvekili Adayı, Ticaret Bakanı Mehmet Muş açıklamalarda bulundu. Sürücülerin taleplerini dinlediklerini ve sıkıntılarının tahlilleri ile ilgili elinde geleni yapacağı söyleyen Bakan Muş, “Dünyada çözülemeyecek sorun yoktur. Her sorunun bir tahlili vardır. Sizin beklediğiniz, gündeme getirdiğiniz kesinlikle ortaya girerek ilgili taraflarla bir nihayete erdirilmesi gereken mevzularınız var. Onlarla alakalı biz elimizden geleni yapacağız. Bu çizgilerle alakalı araçların kullanımı ile alakalı meseleleriniz vardı tabi onun çabucak yönetmeliğini değiştirdik. 2025’e kadar bir sorun çıkmayacak. Olağan sizde kalıcı olarak bir beklenti var. Onu alışılmış meclis ayağında çözmememiz gerekebilir. Sizin talep ettiğiniz, bir tahlile ulaşamadığınız birkaç mevzunuz var. Bunu tarafları tıpkı masanın etrafına oturtmakla mümkündür. Sizler toplumun hücre dediğimiz yerlerindesiniz. En kılcal kısımlarında bulunuyorsunuz. Toplumun her gündeminden haberiniz var. 2 hafta sonra sandık başına gideceğiz. Esnaf her vakit bize güçlü bir takviye verdi. Ben Samsun’da da sizlerde bu güçlü takviyesi cumhurbaşkanımıza ve mecliste istiyorum” diye konuştu.

Türkiye‘nin en temel sıkıntısı güce olan bağlılığı”

Bakan Muş, Türkiye‘nin yalnızca kendi muhtaçlığını karşılayacak enerjiyi ürettiğinde bile Türkiye‘nin diğer bir segmentte olacağını belirterek, “Ülkenin gelecek 5 yılını kesintisiz, ne yaptığı muhakkak, ne olacağı muhakkak bir başkanla yönetmemiz gerekiyor. Türkiye‘nin en temel problemi güce olan bağlılığıdır. Bu doğalgaz ve petroldür. Siz akaryakıtın ÖTV yansımasını görüyorsunuz. Öbür tarafta sanayi de işletmesini görüyor. Hasebiyle Türkiye petrol ve doğalgazda dışa bağımlıdır. İnşallah Karadeniz gazının üretim basamağına geçildi. Sisteme entegre hale getirildi. Yavaş yavaş orayı geliştireceğiz. Yeni keşiflerde orada bekliyoruz. Artık biz bilhassa petrol konusunda, öbür madenler konusunda da arama faaliyetlerini ağırlaştırıyoruz. Biz bu güçte Türkiye’nin yalnızca kendi muhtaçlığını karşılayacak düzeye getirdiğinde bile Türkiye’yi artık öbür bir segmente taşıyor olacağız. Resmi Gazete’de Karadeniz’in en büyük hür bölgesinin Samsun’da kurulacağı yayınlandı. Endüstrinin geldiği yerde sizin de işiniz artar. Üretimin olduğu yerde sizin de yoğunluğunuz artar” halinde konuştu.

Konuşmaların akabinde Bakan Muş sürücü esnafı ile sohbet etti. – SAMSUN

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / İktisat