Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, Kayseri'de iş insanlarıyla buluştu Açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, Kayseri’de iş insanlarıyla buluştu Açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “EYT taleplerini karşıladık, en düşük emekli maaşını yükselttik. Ayrıyeten, 7 bin 500 liranın üzerinde maaş alan emeklilere refah hissesi verecek bir düzenleme üzerinde de çalışıyoruz.” dedi.

Nebati, Kayseri Sanayi Odasınca (KAYSO) düzenlenen Kayseri İş Dünyası Buluşması’nda, Anadolu’nun en büyük ticaret ve sanayi merkezlerinden biri olan Kayseri’de iş insanlarıyla bir ortaya gelmekten memnuniyet duyduğunu lisana getirdi.

Kayseri’ye bir muştusu olduğunu belirten Nebati, “Yerköy-Kayseri Süratli Tren Projesi’ne ait bildiğiniz üzere çalışmalara devam ediyorduk. Projemizde değerli bir kademeyi daha geride bıraktık. Dış finansman mukavelesini dün imzaladık. Yaklaşık 1,2 milyar avroluk dış finansman teminini sağladık. Buradan Sayın Bakanımız Hulusi Paşa’ya hürmet ve sevgilerimi bilhassa arz ediyorum.” diye konuştu.

Projenin devreye girmesiyle mevcut demir yoluyla 7 saatte sağlanan Ankara-Kayseri ulaşımının 2 saate düşeceğini belirten Nebati, “Hem yük nakliyeciliği hem de vatandaşlarımızın ulaşımları çok daha kolay hale gelecektir. Böylelikle ülkemiz milyarlarca dolar tasarrufu da sağlamış olacak.” tabirlerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde her gün tarih yazmaya devam ettiklerini lisana getiren Nebati, şunları söyledi:

“Milletimizin 60 yıllık hayali olan ‘yerli ve ulusal bir otomobil yapacağız’ dediğimizde birileri evvel ‘Bu ülke otomobil yapabilir mi?’ dedi. Sonra ‘arabanın şu kadar kısmı yerli’ diyerek eziklik kompleksini ve psikolojisini sürdürmeye devam ettiler ancak bu 60 yıllık hayali yollara çıkararak, ‘yapılamaz’ denilen birçok projeyi hayata geçiriyoruz. Kimileri çıkmış tekrar diyor ki ‘Millet bu arabayı nasıl alacak?’ Hatırlayın lütfen, önemli ciddi sordular, ‘Bu aracın egzoz dumanı nerede?’ Elektrikli araçta egzozu sordular, önemli ciddi yaptılar zira eziklik, görmeyi de pürüzler. Togg satışlarında kamu bankalarımız aracılığıyla avantajlı kredi imkanı sağlıyoruz. Ana muhalefet genel lideri bu hususta ve icraatlarımızı izlemede biraz zorlanıyor. Gerçekten şok yaşıyorlar bir aydır.”

“Hiçbir şey tesadüf değil”

İktidarları devrinde hayata geçirilen projeleri anlatan Nebati, “AKM’de de tıpkı şeyi yaptılar. Sayın Cumhurbaşkanı’mıza ve ailesine hakaretler, küfürler yaptılar, AKM’yi kim yaptı? Sayın Cumhurbaşkanı’mız. Taksim Mescidi’ni kim yaptı? Sayın Cumhurbaşkanı’mız. Ayasofya’yı kim açtı? Cumhurbaşkanı’mız. Her şey Cumhurbaşkanını bekliyormuş. Bu ülkede hiçbir şey tesadüf değil, tevafuklar üst üste geldi.” değerlendirmesinde bulundu.

Nebati, Türkiye‘nin artık nükleer santrale ve kendi doğal gazına sahip olduğuna dikkati çekerek, “İHA’lar SİHA’lar, Togg, TCG Anadolu… Ezberimize alamıyoruz artık, bu bir ayda. İstanbul Finans Merkezi’ni açtık. Gelirken İstanbul’da astronotumuz olan iki adayımız var, görüştük eğitime orta verip gelmişlerdi. Tekrar eğitime gidiyorlar artık. Astronotumuz var gidiyor lakin onlar neyle uğraşıyorlar? Büsbütün kaçırmış durumdalar ve takip etmekte de zorlanıyorlar.” dedi.

“Bu bir gaf değil, lisan sürçmesi değil”

Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nu eleştiren Nebati, şunları kaydetti:

“Şimdi seçim vaadi olarak Cumhuriyet Halk Partisi Genel Lideri biliyorsunuz geçenlerde şehit ailelerine ÖTV’siz araç muştusunu ilan etti. Biz bunu 2016’dan beri uyguluyoruz, haberi yok zira danışmanlar öteden gelince ülkenin gerçeklikleriyle bağlantı kuramıyorlar, mevzuatı bile takip edemiyorlar. 2003 yılında tekrar faaliyete geçirdiğimiz vergi kurulunu kuracağını söyledi. Son söylediğini biliyorsunuz, Sayın Cumhuriyet Halk Partisi Genel Lideri yani Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı anlaşılıyor ki cumhurbaşkanı adaylığını unutmuş. Öteki bir hayali var zira zihinde geçen her şey vakit zaman lisana vurur. Bu bir gaf değil, lisan sürçmesi değil. ‘Ben Maliye Bakanı iken’ diyor. Yani sizin Maliye Bakanı olma talihiniz sıfır. O hayali kurmayın lakin size yardımcı olacağım. Lütfen gelin, Maliye Bakanlığımızda bir fotoğraf verin, içinizde ukde kalmasın, onu yaparız.”

Bakan Nebati, Türkiye‘nin ürettiğini, büyüdüğünü, 21. yüzyıla Türkiye Yüzyılı olarak hazırlandığını lisana getirdi.

Türkiye ekonomi modelini açıkladıklarında çeşitli tenkitler geldiğini anlatan Nebati, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Biri ‘Çin modeli’ dedi, biri ‘Kore modeli’ dedi. Hayır, Türkiye kendi potansiyeline inanan, güvenen medeniyetine tevarüs eden gücünü, kuvvetini çok âlâ idrak etmiş, 21 yıllık kazanımlarını artık bir sıçrama noktasına getirebilecek değerli bir güce sahip ülke olarak bunu tabir eder ve yerine getirir dediğimizde bize yan gözle baktılar. İzmir İktisat Kongresi için gelen yabancılar, ‘Sayın Bakanım, siz yalnızca Birleşmiş Milletler’de dünya beşten büyüktür diye meydan okumadınız, diplomatik alanlarda ve milletlerarası siyasette. Tıpkı vakitte iktisatta de klişeleşmiş kelamların dışına çıkarak, klişeleşmiş öğretilerin dışına çıkarak aslında bir meydan okumayı gerçekleştiriyorsunuz. Bu da lakin Türkiye Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti’ni yönetim eden Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından lisana getirilebilirdi.’ diyerek hakkı da teslim ediyorlar.”

Muhalefeti eleştiren Bakan Nebati, şunları lisana getirdi:

“Başta muhalefetin genel liderleri ve taraftarları, en azından gölge etmeyin ihsan istemez demiyoruz. Kendi ülkenizle, yapılanlarla övünün, gurur duyun. Berbat bir şey yapmıyoruz ya biz ülkeyi geliştiriyoruz, büyütüyoruz. Artık doğal gazı çıkardık. Sayın Putin, Akkuyu Nükleer Santrali’nde biz imza atarken, ‘Sayın Erdoğan bunu 5 yılda tamamlayacağız dediğinde olmazdı demiştim’ diye kendisi söz etti, tamamlandı. Artık 32 ayda gaz gelince ‘acaba Putin mi dayanak veriyor’ dediler. Gaz, Türk gazı, Karadeniz’den çıktı geliyor. Bunun kıskanacak bir tarafı yok, övünün.”

Emeklilere refah payı

Birçok alanda yapacakları çalışmalar hakkında bilgi veren Nebati, “Önümüzdeki devirde ülkemizin ürettiği doğal gaz ve petrol gelirlerinden ayrılacak kaynakla Aile ve Gençlik Bankası kuracağız. Bakanlığımıza nitelikli 3 bin 220 işçi alımı yapacağız. EYT taleplerini karşıladık, en düşük emekli maaşını yükselttik. Ayrıyeten, 7 bin 500 liranın üzerinde maaş alan emeklilere refah hissesi verecek bir düzenleme üzerinde de çalışıyoruz.” halinde konuştu.

KAYSO Lideri Mehmet Büyüksimitci ise iş dünyasına verilen takviyelerden ötürü Bakan Nebati’ye teşekkür etti.

Program, soru karşılık kısmıyla basına kapalı devam etti.

Kaynak: AA / Esma Küçükşahin – İktisat