Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı, Sudan Ordu Kumandanı Burhan'ın temsilcisiyle görüştü

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı, Sudan Ordu Kumandanı Burhan’ın temsilcisiyle görüştü

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan, Sudan Ordu Kumandanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan’ın Özel Temsilcisi Defullah el-Hac el-Ali ile çatışmaların sürdüğü Sudan’daki durumu ele aldı.

Sudan’da ordu ile Süratli Takviye Kuvvetleri (HDK) ortasında 15 Nisan’da başşehrin çeşitli noktalarında başlayan çatışmalar, 5’inci defa ilan edilen ateşkese karşın devam ediyor.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Bakan Bin Ferhan’ın, başşehir Riyad’da Sudan Ordu Kumandanı Burhan’ın Özel Temsilcisi Ali ile bir ortaya geldiği belirtildi.

Bin Ferhan, görüşmede “Sudan’ın ve kardeş halkın kazanımlarının korunması için askeri tansiyonu yükselten her türlü hareketi sonlandırma, ulusal çıkarlara öncelik verme ve ateşkes” daveti yaptı.

Sudan’da ordu ile HDK ortasındaki çatışmalar

Sudan’ın başşehri Hartum ve öteki kentlerde 15 Nisan sabahı Sudan ordusu ile HDK ortasında silahlı çatışmalar başlamıştı.

Ordu ile HDK ortasında “HDK’nin büsbütün orduya katılmasını” öngören askeri güvenlik ıslahatı konusunda son birkaç aydır yaşanan uyuşmazlık, sıcak çatışmaya dönüşmüştü.

Kaynak: AA / İbrahim Khazen – Şimdiki