Eski Bakan Elvan: "MTOSB'den geniş sanayi alanları bekliyoruz"

Eski Bakan Elvan: “MTOSB’den geniş sanayi alanları bekliyoruz”

Eski Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Mersin‘e çok önemli yeni sanayi alanları kazandırdıklarını belirterek, “Bundan sonraki beklentimiz, şu ana kadar genişleyen MT Osb yatırım alanı kadar büyük bir Osb‘nin Mersin‘e kazandırılması. Öylesine güçlü ve büyük bir OSB planlanmalı ki, bugüne kadar yapılan OSB’lerin metrekare alanına eşit alanda bir yatırım alanını ve güçlü istihdam yapısı kazandırılmış olsun” dedi.

Elvan, Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi’ni (MTOSB) ziyaret ederek bir dizi temaslarda bulundu. MTOSB Lideri Sabri Tekli, İdare Heyeti Üyesi Seyfetullah Işık, Müteşebbis Heyet Üyesi Halil Demirkol, Bölge Müdürü Halil Yılmaz ve çok sayıda endüstrici tarafından karşılanan Elvan, MTOSB’de konuk edilen depremzede vatandaşlarla bir ortaya geldi.

MTOSB Özel Şişecam Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi bahçesinde bir ortaya geldiği depremzedelere geçmiş olsun dileklerini ileten Elvan, “Rabbim milletimize bir daha bu türlü acılar yaşatmasın. Bu vesileyle hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, geride kalanlara sabır diliyorum” diyerek depremzedelerin rastgele bir eksiklerinin olup olmadığı konusunda bilgi aldı.

“MTOSB’den daha çok sanayi alanı bekliyoruz”

Model Fabrika ve İnovasyon Merkezinde yaptığı incelemelerin akabinde sanayicilerle bir ortaya gelen Elvan, “Hangi işi yaparsanız yapın alt yapısı sağlam olmayan bir işin başarılı olmasını bekleyemezsiniz. Biz de Mersin’de gerçekleştirdiğimiz çalışmalar ile Mersin’in alt yapısını sağlamlaştırdık. Kentin her yerinde bakanlıklarımız tarafından gerçekleştirilen çalışmalar var. Mersin artık altyapı çalışmalarını tamamladı diyebiliriz” tabirlerini kullandı. Bundan sonra artık şahlanma ve kalkınma vakti olduğunu vurgulayan Elvan, “Mersin için daha yolun başındayız diyebiliriz. Çukurova Bölgesel Havalimanı’nda sona gelindi. Sarsıntıdan kaynaklı olarak orada çalışan birçok emekçimiz yakınlarını kaybetti ve iş gücünde düşüş oldu. Önümüzdeki haftalarda test uçuşları gerçekleştirilecek. En geç haziran ayı üzere de havalimanımızın açılmasını bekliyoruz. Kargo uçuşlarından ötürü havalimanımızın bölge sanayicilerimize de katkı sunacağı görüşündeyiz. Mersin Limanı’nın süreç hacmi çok yükseldi. Limanın da endüstrimize büyük katkı sağladığını biliyoruz. OSB’mizin otoyol irtibat yolu meselesini çözdük. Mersin’e çok önemli yeni sanayi alanları kazandırdık. Bunları daima birlikte gerçekleştirdik. Artık Sabri Tekli ve idaresinden beklentimiz, şu ana kadar genişleyen MTOSB yatırım alanı kadar büyük bir OSB’yi Mersin’e kazandırmaları. Öylesine güçlü ve büyük bir OSB planlanmalı ki, bugüne kadar yapılan OSB’lerin metrekare alanına eşit alanda bir yatırım alanını ve güçlü istihdam yapısını Mersin’e kazandırmaları. Bunu da daima birlikte gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

“Bir fabrikada 6 bin istihdam olacak”

MTOSB Lideri Sabri Tekli ise bugüne kadar birçok yatırım gerçekleştirdiklerini belirterek, şu bilgileri verdi; “Özellikle 2, 3 ve 4’ncü bölgelerimizin hayata geçmesinde büyük katkıları olan Bakanımız Lütfi Elvan‘ı burada ağırlamaktan onur duyuyor, kendisine bölgemize gerçekleştirdiği katkılardan ötürü teşekkür ediyorum. MTOSB’nin bu kadar süratli gelişiminde Bakanımızın katkıları çok büyük. Biz Bakanımızın da katkıları ile Müteşebbis Heyetlerimiz, idare konseylerimiz ve bölge müdürlüğü işçimiz ile çok süratli bir gelişim göstererek yeni sanayi alanlarını yatırımcılarımıza kazandırarak ülkemize ve bölgemize katkıda bulunmaya çalışıyoruz. 3. Bölge tahminen de Türkiye’nin en süratli hizmete açılan OSB’si oldu. Burada maksadımız 5 bin istihdamdı. Ancak şu an 3. Bölgemizde yer alan bir beyaz eşya fabrikamızda 6 bin kişi istihdam edilecek. Bu Mersin için çok kıymetli bir sayı. Başta Bakanımız Lütfi Elvan olmak üzere emeği geçen herkese sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.” – MERSİN

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / İktisat