Güney Afrika, Sudan'dan 61 vatandaşını tahliye etti

Güney Afrika, Sudan’dan 61 vatandaşını tahliye etti

Güney Afrika Cumhuriyeti, ordu ile Süratli Dayanak Kuvvetleri (HDK) ortasında silahlı çatışmaların yaşandığı Sudan‘dan, 61 vatandaşını tahliye etti.

Sudan‘da bulunduğu tespit edilen 77 Güney Afrika vatandaşından 61’i, 29-30 Nisan’da gerçekleştirilen iki başka tahliye uçuşuyla ülkelerine döndü.

Uluslararası Alakalar ve İşbirliği Bakanlığı yetkililerinden edinilen bilgiye nazaran, 29 Nisan’daki uçuşta 10 Güney Afrika vatandaşı, 30 Nisan’daki uçuşta ise 51 Güney Afrika vatandaşı ile 1 Zimbabve ve 1 Lesotho vatandaşı, Johannesburg’a ulaştı.

Tahliye edilenler, bakanlar tarafından karşılandı

Johannesburg O.R. Tambo Havalimanı’na inen 51 Güney Afrika vatandaşını, Memleketler arası İlgiler ve İşbirliği Bakanı Naledi Pandor, İçişleri Bakanı Aaron Motsoaledi, Savunma ve Gaziler Bakanı Thandi Modise’den oluşan heyet karşıladı.

Bakan Pandor, burada yaptığı konuşmada, Güney Afrikalı vatandaşların, fecî çatışmaların ortasından tahliye edilmesinden duyduğu memnunluğu lisana getirdi.

Bakanlık Sözcüsü Clayson Monyela ise devlet televizyonu SABC’ye verdiği demeçte, Güney Afrikalı diplomatların, vatandaşların tahliyesi için alanda olduklarını, kalan vatandaşların da en kısa müddette tahliye edileceğini tabir etti.

Sudan‘da ordu ile HDK ortasında çatışma

Sudan‘ın başşehri Hartum ve başka kentlerde, 15 Nisan sabahı Sudan ordusu ile HDK ortasında silahlı çatışmalar başlamıştı.

Ordu ile HDK ortasında “HDK’nin büsbütün orduya katılmasını” öngören askeri güvenlik ıslahatı konusunda son birkaç aydır yaşanan uyuşmazlık, sıcak çatışmaya dönüşmüştü.

Kaynak: AA / Murat Özgür Güvendik – Şimdiki