Paraguay'ın yeni lideri Santiago Pena oldu

Paraguay’ın yeni lideri Santiago Pena oldu

Paraguay‘ın yeni lideri Santiago Pena oldu

ASUNCİON – Paraguay‘da bu pazar günü yapılan seçimlerde birinci sonuçlara nazaran devlet başkanlığını Santiago Pena’nın kazandığı açıklandı.

Paraguay‘da 30 Nisan Pazar günü yapılan seçimlerde birinci sonuçlar belirli oldu. Paraguay Seçim Mahkemesi tarafından yapılan açıklamaya nazaran sandıkların yüzde 85’inin açılmasının akabinde, tek cins yöntemince yapılan başkanlık seçimlerini oyların yüzde 43,5’ini alan muhafazakar Colorado Partisi’nin adayı Santiago Pena kazandı. Seçimde ikinci sırayı alan muhalefetteki merkez sol ittifakının adayı Efrain Alegre ise yüzde 27,58 oy oranında kaldı. Seçimde Ulusal Haçlı Partisi adayı Paraguayo Cubas ise beklenmedik bir biçimde yüzde 22,18 oy alarak sürpriz yaptı.

Seçimin galibi Santiago Pena’ya birinci tebrik Paraguay’ın şu anki devlet lideri olan, yeniden Colorado Partisi üyesi Mario Abdo Benitez’den geldi. Pena’yı ayrıyeten Arjantin devlet lideri Alberto Fernandez ve Brezilya lideri Lius Inacio Lula da Silva tebrik etti.

Santiago Pena, Paraguay’ın yeni lideri sıfatıyla yaptığı konuşmasında birçok Paraguaylının içine düştüğü kaderciliği ortadan kaldıracağına kelam vererek yarından itibaren herkesin istediği Paraguay’ı tasarlamaya başlayacağını söyledi. Pena ayrıyeten “Bugün ferdî bir zaferi değil, toplumsal barış yolunu seçen bir halkın zaferini kutluyoruz” kelamlarını kullandı.

Seçime iştirak yüzde 59,75’e ulaşırken, seçimlerin ekseriyetle sakin bir ortamda geçtiği ve gün boyunca ülke genelinde 5 seçim kabahati şikayetinin kaydedildiği bildirildi. Bu şikayetlerin başşehir Asuncion’da yaşanan ufak tefek olaylar ile Sapucai kentinde parti yetkililerinin yumruklaşması olduğu öğrenildi.

Paraguay’da 2008 ile 2013 yılları haricinde, 1946 yılından bu yana başkanlık seçimlerini Santiago Pena’nın üyesi olduğu Colorado Partisi adayları kazanıyor.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Saim Sevinç – Aktüel