Bakan Kurum: "Biz de yatırımlarımızla sürekli Rize'ye paha kattık, marka kıymetini yükselttik"

Bakan Kurum: “Biz de yatırımlarımızla sürekli Rize’ye paha kattık, marka kıymetini yükselttik”

Bakan Kurum: “Biz de yatırımlarımızla ebediyen Rize‘ye paha kattık, marka pahasını yükselttik”

İSTANBUL – Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı ve İstanbul 1. Bölge Milletvekili Adayı Murat Kurum, Rizelilere müjde vererek “Biri kıyıda, biri İyidere’de biri de Güneysu’da, ikisi tamamlandı bir adedinin de o dolgusu bitti, 10 Mayıs’ta Rize kıyısı Millet Bahçesi olacak” dedi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı ve İstanbul 1. Bölge Milletvekili Adayı Murat Kurum, Üsküdar Belediyesi Mavi Salon’da ‘Rizeliler Buluşması’ programına katıldı. Bakan Kurum’a, Üsküdar Belediye Lideri Hilmi Türkmen ve AK Parti İstanbul Vilayet Lideri Osman Nuri Kabaktepe eşlik etti. Bakan Kurum, Rizeli vatandaşlara muştular verdi.

“Devasa yatırımlar yapıp bu aziz kentin hoş beşerlerine sizlere armağan ettik”

Bakan Kurum, burada yaptığı konuşmasında “Sizlere; hemşehriniz, başkanımız, genel liderimiz, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını, sevgilerini, hürmetlerini iletiyorum. Bugün dik yamaçlı vadilerin, yaylaların dorukları göğe uzanan yüksek dağların kenti Rize’nin yiğit evlatlarıyla birlikteyiz. Rize’nin vatansever evlatlarıyla burada sizlerle birlikte olmaktan, ötürü da çok memnunum. Ben buradaki her bir kardeşime, hemşehrime bizi bağrına bastığı için, bizi evladından ayırmadığı için ve misafirperverliği için başka ayrı teşekkür ediyorum. Hepiniz güzel geldiniz. Sizlerin gönül sofrasına konuk olmak bizim için büyük bir onur, tarifsiz bir memnunluk. Lakin 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli zelzele sebebiyle de hala kalbimiz buruk, yüreğimiz hüzünlü. Biz burada olsak da aklımız da gönlümüz de daima sarsıntı bölgesinde. Rizeli hemşerilerimiz ne hoş söylüyor: ‘Merdiven ayak ayak çıkılır.’ Yeni bir gayeye adım adım varılır, teker teker gidilir. Bir muvaffakiyet lakin üstüne koya koya yakalanır. Bugün İstanbul Marmaray’la, yeni havalimanıyla, endüstrisiyle, turizmiyle, millet bahçeleriyle, yeni toplumsal konutlarıyla, kentsel dönüşüm çalışmalarıyla dünya kentlerinin emin olun çok çok ötesinde. Kuşku yok ki bu muvaffakiyetin mimarı AK davamızdır, Cumhur İttifakımızdır, Sayın Cumhurbaşkanımızdır. İşte bu anlayışla İstanbul’a 21 yıldır kaç dev eserler kazandırdık.” diye konuştu.

“Vatandaşımız, milletimiz için bizden ne istiyorsa yanında olduk.” diyen Bakan Kurum, “Devasa yatırımlar yapıp bu aziz kentin hoş beşerlerine sizlere armağan ettik. Biz de yatırımlarımızla ebediyen Rize’ye kıymet kattık, marka kıymetini yükselttik. TOKİ Başkanlığımızca kentimize İyidere ve Rize merkezde olmak üzere toplam büyüklüğü 391 bin metrekare olan millet bahçesi yapıyoruz. Biri kıyıda, biri İyidere’de biri de Güneysu’da. İkisi tamamlandı, bir adedinin de o dolgusu bitti 10 Mayıs’ta Rize kıyısı Millet Bahçesi olacak. TOKİ’yle şimdiki yatırım kıymeti 3.2 milyar lira olan 2 bin 903 konutumuz, dükkanımız ve onlarca toplumsal donatı inşaatını tamamladık ve vatandaşımızın hizmetine sunduk. Tekrar toplumsal konuttan ofis ve oradaki köy meskenine oradaki mescitlerimize kadar alanda aktüel yatırım pahası toplam 5 milyar lira olan projelerimizin imaline devam ediyoruz. Nasıl bugün Maraş’ta üzücü afet yaşandıysa geçtiğimiz yıl Rize’de de bir sel felaketiyle karşı karşıya kaldık. Tüm afetzede kardeşlerimizin çabucak yanına koştuk. Günlerce vatandaşımızın ne size eskisinden daha hoş ahırlı köy konutu ve konut inşaatlarımızı da süratli bir formda sürdürüyoruz. Bu konutlarımızı en kısa müddette içerisinde tamamlayıp vatandaşlarımıza teslim edeceğiz” formunda konuştu.

“Toplam 1 milyon metrekare olan 11 alanda kentsel dönüşüm çalışmalarına devam ediyoruz”

Kurum, kelamlarına şöyle devam etti: “Doğru tekniğe uygun bir halde yapılmamış olmasından ötürü Rize’mizin Merkez’deki Çarşı ve Piriçelebi Mahallesi’nde, Taşlıdere’de, Yağlıtaş’ta, Salarha’da, Reşadiye’de, Tophane’de, Ortaköy’de, Hemşin ve Çamlıhemşin’de çabucak hemen her ilçede dönüşüm faaliyetleri sürdürüyoruz. Toplam 1 milyon metrekare olan 11 alanda kentsel dönüşüm çalışmalarına devam ediyoruz. Muradiye ilçesinde 178, Kalkandere’de 69 konutumuzun inşası sürüyor. Kente bedel katacak Madenli’de 143 konut, Çayeli’nde 79, tekrar merkez Tophane Mahallemizde kentsel dönüşüm kapsamında 107 konut, 46 dükkan ve cami inşaatı aralıksız devam ediyor. Taşlıdere’de 133 konut ve çalışmalarımız süratli bir biçimde inşa faaliyetleri devam ediyor. Merkezde Yağlıtaş Mahallemizde kentsel dönüşüm kapsamında tam 465 konut üretiyoruz. Hem Yağlıtaş’ta hem de Salarha’da 465 konut orada yapıyoruz, bunun imalini tamamladık. Bu konutları Rize’nin dönüşümü için kullanacağız.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Muhammed Talha Yazıcı – Siyaset