Emekliye yapılan yüzde 25 artırımdan EYT’liler de yararlanacak

En düşük memur maaşının 22 bin 17 liraya çıkarılmasını, emekli aylıklarına yüzde 25 artırım yapılmasına yönelik düzenlemeleri içeren ve kimi vergi artışları öngören “6 Şubat 2023 Tarihinde Meydana Gelen Zelzelelerin Yol Açtığı Ekonomik Kayıpların Telafisi İçin Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi İhdası ile Birtakım Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Kararında Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi”, Plan ve Bütçe Kurulu’nda kabul edildi.

EMEKLİYE YÜZDE 25 ZAM

Buna nazaran Emekli Sandığı, Bağ-Kur ve SSK emeklileri yılın 6 ayı için toplamda yüzde 25 artırım alacak. Düzenleme temmuz ayından itibaren uygulanmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe girecek.

ZAMDAN EYT’LİLER DE YARARLANACAK MI?

Milyonlarca emekliye yapılan yüzde 25’lik artırımın Eyt‘liler için uygulanıp uygulanmayacağı başları karıştırmıştı. Verilen önergede Emeklilikte Yaşa Takılanları ( Eyt ) kapsam dışında tutacak bir düzenleme yer almadığı öğrenilirken, bu bahiste bir diğer önerge de verilmediğinden ötürü yüzde 25’lik maaş artırımında EYT düzenlemesiyle emekli olanlar da kapsamda olacak ve yüzde 25’lik artırım maaşlarına yansıyacak.

ERDOĞAN’DAN EMEKLİ ARTIRIMIYLA İLGİLİ DEĞERLENDİRME

Cumhurbaşkanı Erdoğan da dün katıldığı programda emekli maaşlarına yapılan yüzde 25’lik artırımla ilgili şu değerlendirmelerde bulunmuştu; “Emekli maaşlarında refah hissesi ile artırım oranını yüzde 25’e çıkarıyoruz. Enflasyonun üzerinde artışlarla emeklilerimizi enflasyona ezdirmeme kelamımızı tutuyoruz. Enflasyonla çabamızı kararlı bir halde sürdürüyoruz. Fırsatçılara ve açgözlülere muhakkak müsaade etmeyeceğiz. Hayat pahalılığı ile çabamız devam edecek. Hileli yönetmelere başvuranlarla ilgili gerekli süreçler yapılıyor. Maalesef hırsızlar çok. Bu hırsızlardan hesap sorulacak. Hayat pahalılığıyla ilgili çabamız kararlı formda sürecek.”