EBB Lideri Büyükerşen'den 1 Mayıs Bildirisi

EBB Lideri Büyükerşen’den 1 Mayıs Bildirisi

Eskişehir Büyükşehir Belediye (EBB) Lideri Yılmaz Büyükerşen, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü iletisinde, “İşçiler, işçiler için tüm çalışanlara daha uygun çalışma şartlarının sağlanacağı, herkesin insan onuruna yaraşır bir biçimde çalışarak emeğinin karşılığını alacağı, iş güvenliğinin sağlandığı ve iş kazalarının yaşanmayacağı, hak kayıplarının olmadığı bayram tadında 1 Mayıslar temenni ediyorum” dedi.

EBB Lideri Büyükerşen, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü hasebiyle bugün bir bildiri yayınladı. Büyükerşen’in 1 Mayıs iletisi şöyle:

“1 Mayıs; 1886’dan bugüne sömürüye karşı direnen personellerin, bu uğurda bedel ödemekten çekinmeyen işçilerin çabasında simgeleşmiş bir tarih, alın teriyle ekmek gayreti veren emekçilerimizin, işçilerimizin ses verdiği çok kıymetli bir günüdür. Hepimiz biliyoruz ki, emek olmadan hiçbir şey üretilemez. Emeğin değeri ve kutsallığı anlaşıldıkça; paylaşımın ve demokrasi kültürünün hükümran olduğu daha hoş bir dünyaya ulaşacağımıza inancım tamdır.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, bayram havasında kutlanması gerekirken, ne yazık ki işçilerin gerek çalışma şartları gerekse emekli olduktan sonraki toplumsal hak ve kazanımlarının olması gerekenin çok altında bulunması nedeniyle, kutlamadan fazla hak arayışlarını lisana getirdikleri bir gün haline gelmiştir. İçinde bulunduğumuz ekonomik kriz, ağır şartlar, emekçi ve işçinin hak kayıplarını artırmış, bir ümitsizlik olarak işçilerin omuzlarına binmiştir. Tam bu noktada 1 Mayıs, başka bir ehemmiyet kazanmaktadır. Siyasi görüşü ve ideolojisi ne olursa olsun, emekçi ve işçilerin ortak bir maksatta uzlaşması ve birlikte hareket etmeleri kaidedir. Emek her vakit en aziz pahadır.

İşçiler, işçiler için tüm çalışanlara daha âlâ çalışma şartlarının sağlanacağı, herkesin insan onuruna yaraşır bir halde çalışarak emeğinin karşılığını alacağı, iş güvenliğinin sağlandığı ve iş kazalarının yaşanmayacağı, hak kayıplarının olmadığı bayram tadında 1 Mayıslar temenni ediyorum. Bu fikirlerle, kentimizdeki işçiler başta olmak üzere ülkemizdeki ve dünyadaki tüm emekçilerin onurlu çabalarını gönülden destekliyorum. Baharı yaşadığımız ve hoş günlere çok yakın olduğumuz bir devirde daha gür bir sesle ‘Yaşasın 1 Mayıs’ diyor; 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü yürekten kutluyorum.”

Kaynak: ANKA / Şimdiki