Dünya Astım Günü’nde Doç. Dr. Hikmet Tekin Nacaroğlu: ‘Astım hakikat teşhis ve tedavi ile denetim altına alınabilir’

Astımın yaş, cinsiyet, ırk yahut sosyo-ekonomik durum fark etmeksizin herkesi etkileyebileceğini söz eden Doç. Dr. Hikmet Tekin Nacaroğlu, “Solunum yolları, hava yolu daralması, şişlik ve sekresyon birikimi nedeniyle daralır ve bu da nefes almada zahmet, hırıltı, öksürük ve nefes darlığı üzere belirtilere sebep olabilir. Sigara, hava kirliliği, teneffüs yolu enfeksiyonları, gerilim ve fizikî aktivite üzere faktörler astım semptomlarını kötüleştirebilir” dedi.

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları kısmından Doç. Dr. Hikmet Tekin Nacaroğlu, 2 Mayıs Dünya Astım Günü kapsamında açıklamalarda bulundu. Doç. Dr. Nacaroğlu, ” Dünya Astım Günü, Dünya Sıhhat Örgütünün ortak kuruluşu olan Global Astım Teşebbüsü (GINA) tarafından düzenlenmektedir. Astımın farkındalığını artırmak, astımın önlenmesi ve tedavisi hakkında bilgi vermek, astım hastalarının ömür kalitesini artırmak ve astımın neden olduğu vefatları azaltmak hedefiyle her yıl dünya genelinde kutlanmaktadır. Astım, dünya genelinde milyonlarca insanı etkileyen kronik bir teneffüs yolu hastalığı olması nedeniyle ‘Dünya Astım Günü’ aktiflikleri, astımın neden olduğu problemler hakkında farkındalık yaratmak için değerli bir fırsat sunmaktadır. Dünya Astım Günü’nde, astım hakkında bilgi edinmek ve farkındalık yaratmak için etkinlikler, seminerler, eğitim programları ve başka etkinlikler yapılmaktadır. Ayrıyeten, astım hastaları için değerli olan mevzuların ele alındığı konferanslar ve paneller de düzenlenmektedir” diye konuştu.

“ASTIM, HAKİKAT TEŞHİS VE TEDAVİ İLE DENETİM ALTINA ALINABİLİR”

Astımın, teneffüs yolu hastalıklarından biri olduğunu ve her yaşta herkesi etkileyebildiğini belirten Doç. Dr. Nacaroğlu, şöyle devam etti:

“Astımın temel özelliği, teneffüs yollarının hassasiyetinin artmasıdır. Teneffüs yolları, hava yolu daralması, şişlik ve sekresyon birikimi nedeniyle daralır ve bu da nefes almada zahmetle, hırıltı, öksürük ve nefes darlığı üzere belirtilere sebep olabilir. Astımın nedeni tam olarak bilinmemektedir, lakin genetik, çevresel ve ömür şekli faktörlerinin bir kombinasyonu olduğu düşünülmektedir. Sigara içmek, hava kirliliği, teneffüs yolu enfeksiyonları, gerilim ve fizikî aktivite üzere faktörler astım semptomlarını tetikleyebilir yahut kötüleştirebilir. Astım, gerçek teşhis ve tedavi ile denetim altına alınabilir ve tedavi, semptomların şiddetine ve sıklığına bağlı olarak değişebilir. Tedavi seçenekleri ortasında teneffüs yoluyla alınan inhaler ilaçlar yer alır. Ayrıyeten, teneffüs terapisi ve alerjenlerden kaçınma üzere ömür üslubu değişiklikleri de semptomları azaltmaya yardımcı olabilir. Astım, herkesi etkileyebileceği için, semptomlar hissedildiğinde çabucak bir doktora başvurmak değerlidir. Erken teşhis ve gerçek tedavi, astım semptomlarının denetim altına alınmasına yardımcı olarak hastanın ömür kalitesini artıracaktır.”

“‘HERKES İÇİN ASTIM BAKIMI’, TOPLUMUN GENEL SIHHATİNE KATKI SAĞLAYACAKTIR”

Doç. Dr. Nacaroğlu, GINA’nın bu yıl ‘Dünya Astım Günü’ teması olarak ‘Herkes için Astım Bakımı’ sloganını seçtiğini belirten, kelamlarını şu biçimde sonlandırdı:

“Herkes için astım bakımı, tüm bireylerin astım hastalığının idaresi konusunda bilgi sahibi olmalarını ve uygun bakım alabilmelerini sağlayacak bir yaklaşımdır. Astım yaş, cinsiyet, ırk yahut sosyo-ekonomik durum fark etmeksizin herkesi etkileyebilen bir hastalıktır. Bu nedenle, herkesin astım konusunda yanlışsız bilgiye sahip olması ve uygun bakım alması hayati değer taşımaktadır. Ayrıyeten herkes için astım bakımı, astım hastalarının belirtilerini ve tetikleyicilerini tanımlayarak, yanlışsız tedavi seçeneklerini seçmelerine yardımcı olacaktır. Ayrıyeten astım hastalarının tabipleri ile birlikte uygun tedavi planı oluşturarak, astımın denetim altında tutulması ve hastalığın ilerlemesinin önlenmesi sağlanacaktır. Ek olarak herkes için astım bakımı, astım hastalarının aileleri, arkadaşları ve toplumun geniş kesitleri tarafından da desteklenmelidir. Astım hakkında gerçek bilgi sahibi olmak ve astım hastalarına dayanak vermek, hastaların hastalıkla uğraşına dayanak olacaktır. Toplumun her bölümünden bireylerin astım hastalığı hakkında yanlışsız bilgi edinmesi, astım hastalığın denetim altında tutulması ve astım hastaların ömür kalitesinin artırılması için de değerlidir. Herkes için astım bakımı, astım hastalarının daha sağlıklı bir hayat sürmelerine yardımcı olurken, toplumun genel sıhhatine da kıymetli ölçüde katkı sağlayacaktır.”


Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Sıhhat