Dr. Öğr. Üyesi Demirel Barut: Astım ataklarını kişi hayatı boyunca 1-2 atak geçirecek kadar azaltabiliyoruz

Dr. Öğr. Üyesi Demirel Barut: Astım ataklarını kişi hayatı boyunca 1-2 atak geçirecek kadar azaltabiliyoruz

Astımın korkulacak bir hastalık değil, denetim edilecek bir hastalık olduğunu belirten Dr. Öğr. Üyesi Yeşim Demirel Barut, yaklaşan 2 Mayıs Dünya Astım Günü’yle ilgili, “Halkı bilinçlendirmek istiyoruz. Artık astımdan vefat diye bir şey kalmadı. Lütfen gelin, bu sorunu çok kolay formda halledelim. Astım ataklarını o kadar aza indirebiliyoruz ki bir insan hayatı boyunca tahminen 1, tahminen 2 kez atak geçirerek hayatını devam ettirebiliyor. Sağlıklı, keyifli, ataksız günlerimiz olsun istiyoruz” dedi.

VM Medical Park Maltepe Hastanesi’nde Göğüs Hastalıkları Uzmanı olarak misyon yapan Dr. Öğr. Üyesi Yeşim Demirel Barut, 2 Mayıs Dünya Astım Günü yaklaşırken hastalık ile ilgili bilgiler verdi. Astımın akut ataklarla giden kronik bir hastalık olduğunu söyleyen Dr. Öğr. Üyesi Barut, “Hırıltılı, hışırtılı teneffüs, nefes darlığı ve bazen öksürük biçiminde belirtiler görülebilir” dedi.

TÜRKİYE’DE HER 7-8 ÇOCUKTAN BİRİ ASTIMLI

Astım çeşitlerinin alerjik astımlar ve non-alerjik denilen alerjik olmayan astımlar olarak ikiye ayrıldığını belirten Barut, “Alerjik astımlar genelde çocukluk devrinde başlayan, en sık gördüğümüz ve en kolay teşhis koyduğumuz astım tipleri. Non-alerjik dediğimiz ise alerjiden bağımsız olan astımdır. Bunun da birçok alt tipi vardır. Bir kısmı obeziteye bağlı yani kiloya bağlı astım. Fix hava hassaslığı dediğimiz sabit hava darlığına bağlı olan astım. Onun dışında meslek astımı, idman astımı dediğimiz astımlar ya da büsbütün alerji dışındaki iritanlara bağlı astımlar halinde sınıflandırabiliyoruz. Dünya bilgilerine nazaran şu an 300 milyon civarında astımlı olay var. Türkiye’de Sıhhat Bakanlığı yüzde 4.5 üzere bir orandan bahsediyor. Yüzde 4.5 dediğimiz vakit, Türkiye’de yaklaşık olarak her 12-13 erişkinden birinin astımlı, 7-8 çocuktan birinin astımlı olmasından bahsediliyor. 2025 yılında 100 milyon civarında insan astımlı olarak yaşantıya katılacak diye hesaplanıyor” diye konuştu.

PANDEMİDE SIK DETERJAN KULLANIMI ASTIMLILARI OLUMSUZ ETKİLEDİ

Astımda başka hastalıklardan farklı bir artış yaşandığını söylemenin çok hakikat olmadığını tabir eden Barut, “Son yıllarda özel bir artış olmadı. Ama alerjenlerin artması, pandemi periyodundaki dezenfektanların ve deterjanların fazla kullanımı astım hastalarını olumsuz etkiledi. Ancak özel bir artış yok. Astım kronik bir hastalık. Yani zaten geçen bir hastalık değil. Bu nedenle şöyle diyoruz: ‘Astımdan korkma, astımdan korunabilirsin ve astımı denetim edebilirsin.’ Şayet kişi düzgün tedavi görürse ve tabip denetimini ihmal etmezse astımdan korkmasına gerek yok. Denetim altında gidebilir. Fakat uygunlaşan bir hastalık değil. Onu biliyoruz” tabirlerini kullandı.

HERKESİN ATAĞI FARKLI OLUYOR

Astımın ataklarla giden bir hastalık olduğunun altın çizen Dr. Öğr. Üyesi Barut, “İyileşmiyor fakat muhakkak bir periyot olağan oluyorsunuz. Belirli bir devir atak periyodu dediğimiz hastalığı hissettiğiniz devir oluyor. Atak periyodunda hastanın ilaçlarında ayarlama yapılıyor. Onun dışında stabil bir ilaç ayarlaması yapılıyor. Herkesin atağı farklı. Şahsa nazaran tedavi de değişiyor. Atağın formu de değişiyor. O şahsa nazaran tedaviyi düzenliyoruz. Olağan vakitte başka bir düzenleme yaparken, atak vaktinde daha farklı bir düzenleme yapıyoruz. Ona nazaran de denetim altında tutuyoruz. Eski vakitlerde ilaçlarımız daha az olduğu için astımın birtakım riskleri vardı. Astımdan ölen beşerler vardı. Sosyoekonomik şartlar bu hastalıkta çok belirleyici. Hala üçüncü dünya ülkelerinde astımdan ölen beşerler görülüyor lakin eskisi kadar çok değil. Zira ilaçlar çok gelişti ve gelişmeye devam ediyor. Şayet hekimle hasta uygun bir irtibat kurar ve nizamlı bir denetim sağlanırsa yüzde 95 denetim altında gidiyor. Yüzde 5’lik bir kısım var ki maalesef o bireyler ‘zor astım’ sınıfına giriyor. O kısımda biraz zorlanıyoruz. Zira verdiğimiz ilaçlara karşı dirençli lakin onlar üzerinde de şu an çalışmalar devam ediyor” dedi.

Kovid-19 pandemisinin astım hastalarını nasıl etkilediğinden bahseden Barut, “Bu hususla ilgili araştırmalar yayınlanmadan evvel benim de kendi pratiğimde gördüğüm bir şey vardı. Kovid-19 periyodunda astımlılar ve Koah’lılar, bizim çok temas ettiğimiz hastalardı. Çok korktular. ‘Kovid geldi biz ne yapacağız, öleceğiz, biteceğiz’ diye düşündüler. Lakin korkulan kadar olmadı. Zira öncelikle bu hastalar kendilerini âlâ korudular. İkincisi kullandıkları halk ortasında fısfıs formunda tabir edilen inhaler stili ilaçları vardı. Bu ilaçlar hastaları korudu. Daha sonra sonra da araştırmalar yayınlandı. Hatta Çin’de yapılan bir yayında dezonik dediğimiz bir etken hususun önemli manada astımlı hastalarda kollayıcı olduğu ortaya çıktı. Bu unsur daha sonra Kovid geçiren ağır hastalarda kullanılmaya başlandı” halinde konuştu.

KİMİN ASTIM OLACAĞINI GENETİK FAKTÖRLER BELİRLEYEBİLİR

Astımdan korunmanın güç olduğunu zira astımda genetik faktörlerin de tesirli olduğunu söyleyen Barut, “Çevresel faktörler de var. Yani başlı başına bir şeyden ötürü astım oluyoruz üzere bir şey söylemek çok güç. Kimin astım olacağını kimi vakit genetiğiniz belirliyor. Anne babası astım olan çocuklarda şayet yalnızca anne astımsa ya da baba astımsa yüzde 20-30 astım olma mümkünlüğü var. Anne de babada astımsa yüzde 60-70’tir. Bunun korunması yok yani. Lakin şöyle bir şey var. Alerjik insanlarda astıma dönüşüm var. Bilhassa küf mantarları, mesken akarları üzere o küme alerjenlere çok temas edenler de hastalığa dönebiliyor. Temel sorun astımı engellemek değil, denetime almak. Aslında hastaları denetim edebiliyoruz. En değerli nokta o. Yani ömür kalitesini artırabiliyoruz. Biz astımdaki başarıyı şöyle tanımlıyoruz: Kişi ne kadar az atak geçirirsek astım tedavisi o kadar başarılıdır. Atağı da biz o kadar aza indirebiliyoruz ki bir insan hayatı boyunca astım tanısı aldıktan sonra tahminen 1, tahminen 2 sefer atak geçirerek hayatını devam ettirebiliyor. Bu da hayat kalitesini inanılmaz bir hale sokuyor” sözlerine yer verdi.

ASTIMDA MUVAFFAKİYETİN SIRRI AZ EŞYA, AZ TOZ, AZ KOKU

Alerjik ve kronik astımlıların nasıl yaşaması gerektiği hakkında konuşan Barut, “Birincisi konutunun biçimi çok değerli. Bizim için alerjinin en büyük özelliği kişinin gece uyarılmasıdır. Gece uyarılıp gündüz de şikayetler oluşturması. Aslında genelde çok büyük bir oranda alerjiyle tetiklenen bir şey olduğu için konutunda evcil hayvan, çiçek vesaire üzere etkenlerin az olmasını tercih ediyoruz. Az eşya, az toz tutan ortam, az dezenfektan, az koku başarıda başrol oynuyor. Sigara katiyetle yasak olmalı. Kesinlikle yıllık grip aşılarının yapılmasını istiyoruz. Sistemli hekim denetimi, tertipli ilaç kullanımı ve hastanın kesinlikle ilaçlarının en ufak bir atak olduğu takdirde hekimine çabucak ulaşıp ona nazaran ilaç lezyonunun tekrar yapılmasını istiyoruz” dedi.

Baharda risk faktörlerinin önemli formda arttığını söyleyen Barut, “Astımlı hastalarda alerji potansiyeli çok yüksektir. Bahar aylarında en büyük sorun olağan polenler. Ancak yalnızca ilkbaharda değil. Mesela ilkbaharda çiçek polenleri çok fazladır ancak sonbahar aylarında da ot polenleri çok fazladır. Biz de hastalarımıza o devirlerde, ‘Piknik şekli bir yere sık gitme, camlarını çok fazla açma, çıkacaksan maske kullan, gideceksen şayet şikayetin olursa kesinlikle süratli başvur’ diyoruz. Birtakım vakitlerde o devir gelmeden evvel şayet belirli bir devirde, aşikâr bir 3 aya sınırlayabiliyorsak, anti alerjik ilaçlarının dozunu erken artışa geçirebiliyoruz” formunda konuştu.

İLAÇLAR DENETİM EDİCİ VE RAHATLATICI OLARAK İKİYE AYRILIYOR

Astım tedavisinde kullanılan ilaçların, denetim edici ve rahatlatıcı ilaçlar olarak ikiye ayrıldığını belirten Barut, “Kontrol edici ilaçlar uzun vadeli kullanılan daha fazla uzun tesirli ve hastalığın sistemini etkileyici ve tedavi edici dediğimiz ilaçlardır. Rahatlatıcı ilaçlar ise akut atak periyodunda nefes darlığını ortadan kaldırıcı ya da öksürüğü rahatlatıcı ilaçlar formunda kısa tesirli ilaçlardır” dedi.

“HALKI BİLİNÇLENDİRMEK İSTİYORUZ”

Yaklaşan 2 Mayıs Dünya Astım Günü hakkında da konuşan Barut, “Biz göğüs hastalıkları tabipleri olarak o günle bir farkındalık oluşturmak istiyoruz. Zira artık astım korkulacak bir hastalık değil. Denetim edilecek bir hastalık. 1998 yılında dünya astım günü olarak her yıl mayıs ayının birinci salı günü biz bugünü kutluyoruz. Halkı bilinçlendirmek istiyoruz. Artık astımdan vefat diye bir şey kalmadı. Lütfen gelin, tedavinizi yaptırın. Çok kolay halde bu sorunu halledelim. Sağlıklı, memnun, ataksız günlerimiz olsun istiyoruz” diyerek açıklamalarını sonlandırdı.


Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Gamze Şimşek – Sıhhat