DİSK Lideri'nden 1 Mayıs bildirisi: Taksim'in yasaklı olduğu son sene olacak

DİSK Lideri’nden 1 Mayıs bildirisi: Taksim’in yasaklı olduğu son sene olacak

1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü nedeniyle Taksim’e birinci olarak DİSK üyeleri geldi. DİSK Genel Lider Dilek Çerkezoğlu, idare konseyiyle birlikte Taksim’deki Cumhuriyet Anıtı’na yürüdü. Çerkezoğlu burada basın açıklaması yaptı.

“GELECEK DÜNYA DÜŞLERİMİZİ SÖZ ETMEK İÇİN MEYDANLARDAYIZ”

Arzu Çerkezoğlu bütün personel sınıfının bayramını kutladığını belirterek, “Bugün personel sınıfının milletlerarası birlik, gayret ve dayanışma günü. Bugün yalnızca ülkemizde değil, dünyanın dört bir yanında, beş kıtada personel sınıfı, bu dünyanın tüm bedellerini ve hoşluklarını üretenler, kendi talepleriyle, kendi çaba amaçlarıyla alanlarda. Yılın 364 günü emekçiler, bir gün, 1 Mayıs günü yaşadığımız bu sisteme, bu sisteme karşı itirazlarımızı, amaçlarımızı, gelecek dünya düşlerimizi tabir etmek için alanlarda, meydanlarda buluşuyoruz. Bugün buraya DİSK İdare Heyeti olarak geldik, çelengimizi bıraktık. 2 gün evvel de anmalarımızı da gerçekleştirdik. Artık buradan Maltepe Meydanı’na geçeceğiz. İstanbul’da Maltepe Meydanı’nda ve Türkiye’nin dört bir yanındaki meydanlarda alanlarda buluşacağız” dedi.

“YASAKLI SON 1 MAYIS OLACAK”

Çerkezoğlu açıklamasının devamında şunları söyledi: “Bu 1 Mayıs, Taksim’in yasaklı olduğu son 1 Mayıs olacaktır. Burada, 1 Mayıs afişleri standımızın ikincisini açmak için çaba arkadaşlarımızla birlikteyiz. Burada, 1976 yılında Orhan Taylan tarafından yapılan ve artık yalnızca Türkiye’de değil dünyada 1 Mayıs’ın simgesi olan afişle başlayan tüm 1 Mayıs afişlerini görüyoruz. Aslında Türkiye’de 1 Mayıs’ın tarihi, sınıf uğraşının, tüm paha ve hoşlukları üreten emekçi sınıfının eşitlik, özgürlük uğraşının tarihidir.”

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Yeni