Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Antalya'da gazetecilerle buluştu Açıklaması

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Antalya’da gazetecilerle buluştu Açıklaması

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Bizler milletin refah düzeyini arttıracak atılımları konuşurken onlar milletine düşman odaklara özgürlük vaatleri veriyor.” dedi.

Antalya‘dan AK Parti milletvekili adayı gösterilen Çavuşoğlu, Konyaaltı ilçesindeki bir otelde, kentte misyon yapan gazetecilerle bir ortaya geldi.

Çavuşoğlu, burada yaptığı açıklamada, basın işçileri başta olmak üzere Türkiye markasına katkı sağlayan tüm emekçilerin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü tebrik ettiğini söyledi.

Antalya‘da ilçe ilçe sokak sokak çalışarak halkın nabzını tuttuklarını, beklentileri dinlediklerini söz eden Çavuşoğlu, 21 yılda asırlık sıkıntıları çözerek 81 ili adeta yine inşa ettiklerini kaydetti.

Ecdadın bıraktığı mirasa layık olmak için 21 yıldır yatırımlarla yapıtlarla demokrasi ve kalkınma ataklarıyla cumhuriyeti yeni yüzyılına hazırladıklarını anlatan Çavuşoğlu, ” Antalya‘ya son 21 yılda 145 milyar lirayı aşan kamu yatırımları yaptık. Her ilçemize yeni Türkiye’ye yakışan çağdaş kamu hizmetleri binaları kazandırdık. Yenilerini de yapmaya devam ediyoruz.” diye konuştu.

Çavuşoğlu, Türkiye’de olduğu üzere Antalya

“2008’de kenti doğal gazla tanıştırdık. Son 21 yılda 14 öğrenci yurdu, 135 spor tesisi, 8 gençlik merkezini kente kazandırdık. Öğrenci yurtları kapasitesini 2 bin 764’ten 21 bin 870’e çıkardık. Antalyaspor ve Alanyaspor’a çağdaş stadyumlar yaptık. Ülkemiz en fazla ziyaret edilen 3’üncü ülke oldu. 229 mavi bayraklı plaj ile Antalya dünyada birinci sıraya yükseldi. 2002 yılında Antalya’ya 4 milyon 956 bin turist gelirken, 15 milyon 208 bin ile turist rekoru kırdık. Bu sayısı da geçeceğimizi görüyoruz.”

“Hedefimiz Antalya’da 10 üniversite”

“Kentteki üniversite sayımızı 5’e çıkardık. Manavgat ve Kepez’e kazandıracağımız üniversiteler ile bunu 7’ye çıkartacağız. Maksadımız Antalya’da 10 üniversite. Tıpkı vakitte Antalya bir sıhhat üssü oldu. Kentimize 18 devlet hastanesini kazandırdık. 1400 yataklı Antalya Kent Hastanesinin de yüzde 80’i bitti, birkaç ay içerisinde hasta kabulüne başlayacak. Bu yatırımlar hemşehrilerimize şifa sunarken Antalya’yı da sıhhat turizmi alanında başkan duruma getiriyor.”

“Dijital diplomaside dünyada 5’inci sıradayız”

Bakan Çavuşoğlu, Antalya’dan yapılan ihracatın 2,75 milyar dolara ulaştığını, ihracatın önündeki mahzurları kaldırdıklarını kaydetti.

AK Parti’nin ulaşımda bir marka olduğunu belirten Çavuşoğlu, “Kara yolu ağımızı Antalya’da 1775 kilometreye ulaştırarak ulaşımı daha süratli, konforlu ve inançlı hale getirdik. 2022 yılı sonu prestijiyle 26,5 kilometre uzunluğunda 21 tüneli kentimize kazandırdık. Demirkapı Tüneli ve ilişki yollarının açılışını çarşamba günü yapacağız. Antalya’da havalimanlarına da 32 milyon yolcu iniyor. Kapasitesi ise 36,5 milyon yolcu. Bu kapasiteyi terminal ve pistlerle 80 milyona çıkartıyoruz. Antalya’yı 2 farklı güzergahta süratli trenle buluşturacağımızı paylaşmıştık. Etüt çalışmalarımızda sona geldik. Antalya-Alanya otobanı 26 Haziran’da ihaleye çıkacak. Bu otobanın yanında bir raylı sistem de planlıyoruz.” tabirlerini kullandı.

-“Milletimiz gereken karşılığı 14 Mayıs’ta verecektir”

Daha güçlü Türkiye maksadı için çalışırken karşılarında yerli ve ulusal şuurla hareket eden bir muhalefeti görememenin de kederi içerisinde olduklarını lisana getiren Çavuşoğlu, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Bizler milletin refah düzeyini arttıracak atılımları konuşurken onlar milletine düşman odaklara özgürlük vaatleri veriyor. Antalya’da her ilçemizi gezdik. Alanda gördüğüm bir gerçeğin altını çizmek istiyorum. Antalya’da GÜZEL Parti’ye oy vermiş milliyetçi hemşehrilerimiz, CHP’ye oy vermiş devletçi kardeşlerimiz sırtını terör örgütlerine dayayanlarla oluşturulan bu çıkar masasından çok rahatsız. Farklı görüşlerde olabilir lakin vatansever beşerler. Birkaç oy alabilmek için sırtını teröristlere, Pensilvanya’ya dayayanlarla ittifak yapmalarından vatandaşlarımızın rahatsız ve huzursuz olduğunu gördüm. Kendi seçmenini görmezlikten gelerek tüm siyasetlerini ajansların tavsiyesi ile algı oluşturmak üzerine yapanların sonu tekrar hüsran olacaktır. Ajansların algı operasyonlarına alet olduklarını Antalya’da 12 gün zorla söndürdüğümüz yangın çalışmalarımız sırasında gördük. Yangını söndürmek için gece gündüz çalışırken hepsi bir yerlerde ajansların yönlendirmesiyle farklı filimler çekiyorlardı. Konut mesken dolaştılar, farklı vilayetlerden bayanları getirdiler. Bildiri dağıttılar ‘sakın imza atmayın, AK Parti iktidarı sizin konutlarınızı yapmayacak, sizi dolandıracak.’ dediler. Biz vatandaşların yarasını sararken, bir taraftan da fitne saçanları görünce çok üzülmüştük.”

Türkiye’nin asırlık sıkıntılarını giderirken, dünya ile rekabet eden düzeye çıkartmanın haklı gururunu yaşarken muhalefetin her icraatın önüne ardına bir palavra sığdırıp vatandaşların zihinlerine ket vurmaya çalıştığını söz eden Çavuşoğlu,”Oysa daha uygununu yapacağınızı söyleyebilirsiniz. Yapılanları kötülemenin bu millete de vatanda da bir yararı yok. Milletimiz görüyor ve gereken karşılığı 14 Mayıs’ta verecektir. Türkiye, 21 yıl öncesinin Türkiye’sinden daha varlıklı, özgür demokratik, daha sivil ve kısma güçlüdür.” değerlendirmesinde bulundu.

Toplantıya, AK Parti Antalya Vilayet Lideri Ali Çetin ve Antalya Gazeteciler Cemiyeti Lideri İdris Taş da katıldı.

Kaynak: AA / Süleyman Elçin – Siyaset