Bahçede toprağı kazarken "Anadolu Semender"ini görüntüledi

Bahçede toprağı kazarken “Anadolu Semender”ini görüntüledi

Kahramanmaraş‘ın Göksun ilçesinde 9 yaşındaki kız çocuğu, bahçesinde gördüğü hayvanın ‘Anadolu semenderi’ olarak bilinen ve kuşağı tükenmekte olduğu için müdafaa altına alınan sarı semender olduğunu anlayınca telefonla görüntüledi. Çektiği görüntüleri öğretmeni ve arkadaşlarına gönderen çocuk, ‘Çok tatlı’ notunu düştü.

İlçeye bağlı Çardak Mahallesi’nde yaşayan 9 yaşındaki Erva Işık, annesi ile birlikte konutlarının önündeki bahçede toprağı kazarken daha evvel karşılaşmadığı bir kertenkele çeşidi gördü. Birinci başta korkan Işık, çabucak internette araştırma yaptı. Işık, siyah derisinin üzerinde sarı benekleri olan kertenkelenin ‘Anadolu semenderi’ olarak bilinen ve kuşağı tükenmekte olduğu için muhafaza alınan sarı semender olduğunu anladı. Hayvanın görüntülerini çeken Işık, imajları arkadaşları ve öğretmeni ile de paylaştı.

Oldukça heyecanlanan küçük Erva, “Öğretmenim bakın ne buldum. Bahçede bulduk. Çok az bulunuyormuş Türkiye’de. Sarı kertenkele. Kertenkelenin büyüğüymüş. Çok tatlı” kelamları ile sarı semenderi tanım etmeye çalıştı.

Genellikle yağmurlardan sonra ortaya çıkan böcekler ve solucanlarla beslenen sarı semender, daha sonra bahçede gözden kayboldu. – KAHRAMANMARAŞ

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Lokal