Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Türkiye'nin 5. jenerasyon savaş uçağı "Kaan" ile ilgili paylaşım

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Türkiye’nin 5. jenerasyon savaş uçağı “Kaan” ile ilgili paylaşım

Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplumsal medya hesabından, dün Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’nin (TUSAŞ) Kahramankazan Merkez Yerleşkesi’nde düzenlenen “İstikbalin Yüzyılı Tanıtım Programı”nda vitrine çıkarılan Türkiye‘nin Ulusal Muharip Uçağı (MMU) KAAN ile Hürjet, Atak-2 ve Anka-3’e ait paylaşımda bulundu.

“SAMİMİ EFORLAR SİNSİ PROSEDÜRLERLE AKAMETE UĞRATILDI”

Gazi Mustafa Kemal’in “İstikbal göklerdedir” diyerek işaret ettiği çalışmalara Vecihi Hürkuş, Selahattin Reşit Alan, Nuri Demirağ ve Nuri Killigil’in teşebbüs ettiğini fakat bu vizyoner teşebbüslerin içeriden ve dışarıdan kendi periyotlarına kadar engellendiğini belirten Erdoğan, “Rahmetli Hocamız Necmettin Erbakan her ‘ağır sanayi hamlesi’ dediğinde linç edildi. Merhum Özal ile atılan adımların devamı, sonraki koalisyonlar periyodunda getirilmedi. Birçok idealist mühendisimizin, sanayicimizin, yüreği ülkesi için çarpan pırıl pırıl gencimizin samimi uğraşları sinsi formüllerle akamete uğratıldı.” değerlendirmesini yaptı.

“YILMADIK, PES ETMEDİK, AMAÇLARIMIZDAN AYRILMADIK”

“Savunma endüstrinde tam bağımsız Türkiye

“HEP BİRLİKTE TÜRKİYE YÜZYILI’NI İNŞA EDİYORUZ”

Daha evvel yapılmayan, başlasa da ilerlemeyen, hatta sabote edilen, Gazi’nin hayali ‘istikbali’ milletimize hamdolsun biz yaşattık. Lakin daha gidecek çok yolumuz var. İşte dün ‘Parçası kalorifer peteğine benziyor’ diyerek aşağıladıkları ulusal muharip uçağımız KAAN’ı hangardan çıkardık. Ülkemizin birinci süpersonik jet uçağı Hürjet’in, ağır sınıf taarruz helikopterimiz Atak-2’nin, Anka-3 insansız savaş uçağımızın çok kritik evrelerine şahitlik ettik. Biz yalnızca uçak, helikopter, uydu, tank, füze, silah üretmiyoruz. Biz teknoloji üretiyoruz, daima birlikte Türkiye Yüzyılı’nı inşa ediyoruz.”

Kaynak: AA / Ali Kemal Akan – Yeni