"İktidar değişikliği tam bağımsızlığa darbe olur" diyen Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Uçum'dan yeni açıklama

“İktidar değişikliği tam bağımsızlığa darbe olur” diyen Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Uçum’dan yeni açıklama

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum katıldığı bir televizyon programında 14 Mayıs’ta yapılacak cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerine ait “2023 seçimlerinde bir iktidar değişikliği Türkiye’nin tam bağımsızlık sürecine büyük bir darbe olur. Batıcı, mandacı bir iktidar ideolojisinin hükümran olacağı ve Türkiye’nin hem coğrafik bütünlüğünün hem siyasi birliğinin tehlikeye gireceğini düşünüyorum” sözlerini kullandı.

ELEŞTİLER ÜZERİNE TWITTER’DAN YENİ AÇIKLAMA

Canlı yayındaki çıkışı kamuoyunda geniş yankı uyandıran Uçum, tenkitlerin gelmesi üzerine bu kere Twitter hesabından bir yazılı açıklamada bulundu. Uçum, “Siyasal sistemin işleyişinde seçmen iradesini belirleyici kabul eden, demokratik meşruiyetin aslını seçmen iradesinde gören, tez siyaseti yerine talep siyasetine üstünlük tanıyan, her türlü seçkinci siyaset anlayışını mahkum eden bir dünya görüşüne sahip olanlar hakkında “seçmeni darbecilikle suçluyorlar” diye çığırtkanlık yapmak işe yaramaz, inandırıcı olmaz, hakikate uymaz” sözlerini kullandı.

“ÇARPITMA SİYASETİYLE HİÇBİR YERE VARAMAZSINIZ”

Uçum paylaşımına şöyle devam etti; “Bu ülkede kimlerin darbeci olduğu, kimlerin seçmeni özne değil obje gördüğü, kimlerin kendi halkına yabancı olduğu, kimlerin batı güç odaklarından ve global emperyalizmdenmedet umduğu ayan beyan ortadadır. Gerçekleşmesi pek beklenen olmayan bir seçim sonucunun ne cins tesirler doğurabileceğine ait bir değerlendirmeyi, demagoji yaparak ideolojik bir saldırganlığa dönüştürme uğraşı beyhudedir. Çarpıtma siyasetiyle, palavra siyasetiyle, temelsiz isnat siyasetiyle hiç bir yere varamazsınız, bunu yakın vakitte bir sefer daha anlayacaksınız.”