Muş Ovası'nda yaklaşık 400 kuş çeşidi kayıt altına alındı

Muş Ovası’nda yaklaşık 400 kuş çeşidi kayıt altına alındı

Verimli tarım topraklarının yanı sıra geniş sulak alanlarıyla da öne çıkan Muş Ovası’nda 10 yılı aşkın müddettir yürütülen çalışmalar sonucu 400’e yakın kuş tipi görüntülenerek kayıt altına alındı.

Havanın ısınmasıyla kuşların en değerli göç güzergahlarından biri olan Muş Ovası’na gelen farklı çeşitlerden binlerce kuş, sulak alanlarda konaklamaya başladı.

Özellikle Murat ve Karasu ırmakları ile Bulanık ilçesindeki Haçlı Gölü kıyısına gelen kuşlar, kelam konusu bölgelerde hem besleniyor hem de üreme devrini geçiriyor.

Telli Turna Tabiat Muhafaza Derneği müşahede grubu de ova ve sulak alanlardaki kuş tiplerini fotoğraflayıp kayıt altına alarak ilgili kurumlara iletiyor.

“Muş Ovası’nda 400 yakın kuş çeşidini gözlemledik”

Sulak alanlardaki kuş cinslerini de incelediklerini söz eden Avci, şunları kaydetti:

“Muş Ovası’nda kuş cinslerinin çok olmasındaki en büyük etkenlerden biri, sulak alan zenginliğidir. Tıpkı vakitte Muş, değerli bir göç güzergahı. Göçmen kuşların büyük çoğunluğu Muş’a geldi. Kuluçka periyotları başladı. Bu, en hassas periyot. Güçlü sulak alanlarımız var. İron sazlıkları, Haçlı Gölü ve Hamurpet Gölü çok değerli sulak alan varlıklarımız. Son çalışmalarımızda gelen göçmen kuşların yemlendiğini, kuluçka süreçlerine başladıklarını gördük. Muş Ovası, Türkiye’de kuş göç alanlarının en değerli güzergahlarından biri. Bundan ötürü Muş’ta birçok kuş tipine rastlamanız mümkün. Muş Ovası’nda 400 yakın kuş çeşidini gözlemledik. Bu kuş tiplerini kayıt altına aldık.”

Saha müşahede takımındaki Muzaffer Göç ise “Amacımız Muş Ovası’ndaki kuş popülasyonu kayıt altına alıp, gereken mercilere iletmek. Dernek lideriyle bir arada daha evvelden belirlediğimiz noktalara gidip kuşları fotoğraflıyoruz.” dedi.

Kaynak: AA / İbrahim Yaldız – Yeni