Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Hürjet'i inşallah TCG Anadolu Gemimize 'de konuşlandıracağız"

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Hürjet’i inşallah TCG Anadolu Gemimize ‘de konuşlandıracağız”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Hürjet’i inşallah TCG Anadolu Gemimize ‘de konuşlandıracağız”

ANKARA – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Biz Türkiye‘yiz. Biz Türk milletiyiz. Bizi gerçeklikten kopmakla itham edenleri, umutlarını bağladıkları hayallerden uyandırmaya tek başına KAAN ve Hürjet bile kâfi. Türkiye güçlendikçe bölgemizde ve dünyada barışın, adaletin, hakkaniyetin kökleştiğini daima birlikte göreceğiz. artık karada, denizde ve denizaltında, havada, uzayda her alanda varız” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Kahramankazan Merkez Yerleşkesi’nde gerçekleşen İstikbalin Yüzyılı Tanıtım Programı’nda konuştu.

Sözlerinin başında Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde vazifeli polis Memuru Özgür Barçın, Emniyet Genel Müdürlüğü’nde vazifeli polis Memuru Resul Barutçu için rahmet dileyen Erdoğan, ” Ulu direnişi ile kahraman unvanı alan Kazan ‘daki bu program vesilesi ile 15 temmuz Şehitlerimizi bir sefer daha rahmetle, şükranla, minnetle yad ediyorum. Bugün, Savunma ve Havacılık alanındaki tarihi günlerimizden birini daha yaşıyoruz. Bugünkü gururu yaşatan TUSAŞ Çalışanlarımız nezdinde bütün çalışanlarımızın 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü tebrik ediyorum. 1 Mayıs’ı Emek konut Dayanışma Günü olarak açıklayan biziz. Bizim iktidarımızda bunu yaptık” dedi.

Son aylarda Savunma endüstrinde arkası gerisine vatandaşları sevince boğan muştular verdiklerini lisana getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunların ortasında TCG Anadolu Gemi’sinin donanmaya katılması İMECE uydusunun uzaya fırlatılması, Altay Tankı’nın test için silahlı Kuvvetlere teslim edilmesi, Gökbey Helikopterinin yerli motorla uçması, birinci sefer bir insansız deniz aracından torpido atılması üzere değerli işler olduğunun altınız çizdi.

Türkiye’nin artık karada, denizde ve denizaltında, havada, uzayda her alanda var olduğuna vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün projelerin yeni bir safhası ile milletin karşısında olduklarını bildirdi.

Hayallerin birer birer gerçeğe dönüştüğünü söyleyen Erdoğan, “Yarın inşallah çok daha yenilerini göreceğiz. Milletimizin asırlardır peşinde koştuğu, Cumhuriyetimizin kuruluşundan itibaren daima peşinde olduğumuz hayalleri birer birer gerçekleştiriyoruz. Gazi Mustafa Kemal 1925’te Türk Tayyare Cemiyeti açılışında ‘İstikbal Göklerdedir, göklerini korumayan milletler yarınlardan asla emin olamazlar’ demişti. Aslında Gazi’nin işaret ettiği çalışmalara Vecihi Hürkuşlar, Nuri Demirağlar, teşebbüs etmişti ancak bu vizyoner ve gözü pek girişimcilerimiz hem içerden hem dışarıdan engellendiler. Esasen Merhum Hocamız Necmettin Erbakan’a her ağır sanayi atağı deyişinde yapılan ataklar da birebir habis zihniyet eseridir. Bu ülkenin daha çok pırıl pırıl beyinlerinin gayretleri tıpkı usulle sabote edildi”diye konuştu.

Ülkenin savunma endüstrinde üst sıralara çıkmasında emeği olan herkese teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, adım adım ilerleyerek bu günlere geldiğini söyledi. Erdoğan, vazifeye geldiklerinde savunma sanayindeki yerlilik oranının yüzde 20 düzeylerinde olduğunu hatırlatarak,” Bu yerli olan savunma endüstrini yüzde 80’e çıkardık. Cumhuriyetimizin birinci 80 yılı boyunca kimi iktidarların beceriksizliği bazılarının gayri milliği sebebi ile engellenen açıkça dinamitlenen istikbali hamdolsun milletimiz bugün yaşıyor. Osmanlı’dan devraldığımız kurumlardan bugüne savunma endüstrimizin inşası ve gelişmesi konusunda katkı veren herkese teşekkür ediyorum. Son 20 yılda birikimleri, azimleri, çalışkanlıkları, kabiliyetleri ve dirayetleri ile ülkemizin savunma endüstrinde süratle üst sıralara çıkmasında emeği olan herkese ayrıyeten teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Türkiye’nin bugünkü pozisyona gelmesinin gerisinde elde edilen muvaffakiyetlerinin büyük hissesi olduğunu tabir eden Erdoğan,”Ülkemizin dostlarına inanç, düşmanlarına endişe veren savunma sanayi gücü siyasi, ekonomik ve diplomatik atılımlarımızın en kıymetli tabanı olmaya devam ediyor.. Milletimizin canına kast eden DEAŞ’ından PKK, YPG’sine kadar eli kanlı terör örgütlerinin hiç birine nefes aldırmıyoruz, aldırmayacağız. Ne yazık ki birileri, başta Bay Bay Kemal olmak üzere Kandil’den görüşmeler yapıyorlar. Yazıklar olsun. Kandil bunları destekleyecek, Kandil’in takviyesi ile birlikte bu ülkede cumhurbaşkanı olacak. Benim milletim Kandil’den aldığı dayanakla cumhurbaşkanı olana bu ülkeyi teslim etmez. Çabucak her hafta bir terör elebaşının hudutlarımız içinde ve ya ötesinde etkisiz hale getirildiğinin haberini alıyoruz. Başarılı operasyonlarımız esasen uzun bir müddettir devam ediyor. Evvelki gün, DEAŞ’ın kelamda başkan Ebu Hüseyin El Kureyşi kod isimli teröristi etkisiz hale getirdik. Önümüzdeki devirde de İstihbarat Teşkilatımız, Silahlı Kuvvetlerimiz, Polisimiz, jandarmamız, güvenlik korucularımızla terör örgütlerinin inlerini başlarına geçirmeyi sürdüreceğiz” açıklamasını yaptı.

Türk mühendislere seslenen Erdoğan,” Bunun için sizlerden daha çok çalışmanızı, daha çok tasarım ve üretim gerçekleştirmenizi, daha çok alanda ülkemizi kelam, tesir ve kar sahibi yapmanızı istiyorum. Attığınız her adımda döktüğünüz her damla terde, geliştirdiğiniz her eserde devletimizin tüm imkanlarıyla sizlerin yanındayız. İnşallah Türkiye Yüzyılı’nı da birlikte inşa edeceğiz. Kazan’dan yükselen bu ışık dalga dalga tüm Türkiye’yi, tüm bölgemizi, tüm dünyayı kuşatarak Türkiye Yüzyılı yürüyüşümüzde bize yol gösterecek, rehberlik edecektir. Milletimiz 20 yıldır hayalden gerçeğe dönüşen sayısız projeye, sayısız siyasete, sayısız kazanıma şahit oldu. Bunların başında hiç elbet savunma sanayindeki bilhassa havacılıktaki başarılarımız geliyor. Türk havacılığında kritik birtakım projelerimizde geçtiğimiz günlerde kıymetli km taşlarını geride bıraktık. Hava Kuvvetlerimizin ana savaş gücü olacak Ulusal Muharip uçağımızı hangardan çıkardık ve pist başı yaptırdık. Ülkemizin birinci beşerli süpersonic uçağı olan Hürjet’imizin birinci uçuşunu gerçekleştirdik. Atak taruz Helikopterimizin ağabeyi diyebileceğimiz ATAK- 2’yi birinci defa havalandırdık. Dünyanın birinci uçan İnsansız savaş uçağı Kızılelma’dan sonra Anka- 3 Muharip İnsansız Savaş Uçağımız birinci yürüyüşünü yaptı. İsmi KAAN, geçtiğimiz günlerde yaşadığımız bu gelişmelerin coşkusunu, topluca yaşamak istedik. İsim babası da Devlet Beyefendidir. Bunlar birilerini çok rahatsız edecek. TCG Anadolu’ya Altay’a İMECE’ye öbür projelerimize neler dediler biliyorsunuz bunlara da herhalde maket diyeceklerdir. Dikkat ederseniz ülkemizin savunma endüstrinde elde ettiği her muvaffakiyetten bunlar bir de suyun öte tarafındakiler rahatsız oluyor. Hiç kusura bakmasınlar biz bunları da suyun öteki tarafındakileri rahatsız etmeyi sürdüreceğiz” dedi.

Biz Türkiye’yiz. Biz Türk Milletiyiz. Biz Türkiye’yiz. Biz Türk milletiyiz. Bizi gerçeklikten kopmakla itham edenleri, umutlarını bağladıkları hayallerden uyandırmaya tek başına KAAN ve Hürjet bile kâfi.

Demek ki gerçek yoldayız. Öyleyse durmak yok, yola devam diyerek daha fazlasını yapmak için daha çok çalışacağız. Kahraman ordumuzun ardındaki en büyük güç milletimiz ve onun alın terinin mahsulü olan savunma sanayimizdir. Uzunca bir müddet bu gücün sanayi tarafından yoksun bırakılan Türkiye artık yeni bir devranın eşiğindedir. Ulusal SİHA’larımız, uçaklarımız, İHA’larımız Akıncılar, Kızılelma, ulusal gemilerimiz, ulusal tankımız, tüfeğimiz daha kaçları için çok çalıştık ve başardık. Çok çalışmaya devam edeceğiz. Bugün burada birinci uçuşunu yapan, motorlarını çalıştıran uçaklarımız var. İHA’larımız, helikopterlerimiz var. Bunları yapan yürekli mühendislerimiz, gözü pek pilotlarımız, çalışkan emekçilerimiz, gecesini gündüzüne katan savunma endüstrimizin neferleridir. Sizlerle milletim ismine gurur duyuyorum. Kahramankazan bu sürecin tüm safhalarını yaşamış bir yerdir. Burada çalışan mühendislerimizden emekçilerimizden yıllarca şu serzenişi duyduk. Geçmiş on yıllarda yabancıları uçaklarını satın alıp onların çizimlerini üretirken iç geçirirdik. Bizim neyimiz eksik diye söylenip dururduk. Biz hükümete geldiğimizde mühendislerimizin, emekçilerimizin, kahraman askerlerimizin bu serzenişlerine kulak verdik, artık kâfi dedik. Bizim kendi mühendisimiz tasarlayacak, kendi pilotumuz uçuracak dedim. Bu iradeyi ortaya koyarak başka alanlarla birlikte az vakitte çok yol aldık. Vakıf ve özel daldan ana yüklenicilerimiz bu platformları hayata geçirirken yüzlerce yüklenici ve KOBİ’lerimiz alt sitemleri ulusal olarak geliştirip üreterek sistemdeki yerini alıyor. Hamdolsun verilen emeklerinin hepsinin karşılığını aldık, alıyoruz. Artık Akıncılar, Aksungur, Bayraktar TB’den her çeşidinden SİHA’mız dünyanın dört bir yanına ihraç ediliyor” diye konuştu.

Bir çok ülke ile ortak havacılık projeleri yürütüldüğünü kaydeden Erdoğan,” Önümüzdeki yıllarda ordumuzu bu uçaklarla, İHA’larla helikopterlerle donatarak dosta itimat, düşmana dehşet salmaya devam edeceğiz. Türkiye güçlendikçe bölgemizde ve dünyada barışın, adaletin, hakkaniyetin kökleştiğini daima birlikte göreceğiz.

Bunun için başlattığımız hiçbir işi yarım bırakmamız gerekiyor. Geçmişteki pek çok projenin başına gelenlerin bu eserlerin başına gelmesine müsaade vermeyeceğiz, çok emek verdik, çok fedakarlık ettik. Hepimiz farkındayız bu işler o denli kolay değil. Yüzlerce mühendis, pilot, teknisyen bütün bu arkadaşlarımız gecesini gündüzüne katıp bize bu gururu yaşatıyor. Hürjet kahraman pilotlarımızı yetiştirecek, gerektiğinde silahla donatıp harp alanına gidebilecek. Hürjet, kendi silahlarımız ve kendi radarlarımızla donatılarak kısmen F-16’larımızın da yerine geçilebilecek.. Çok yakında Hürjet’imiz hava kuvvetlerimiz envanterine katılacak Akrotim şov uçaklarımız da Hürjet filomuzdan oluşacak. Hürjet’i inşallah TCG Anadolu Gemimize ‘de konuşlandıracağız. Ulusal Muharip Uçağımız Kaan bütün ihtişamı ile gözlerimizin önünde. Çok yakında o da uçacak. O denli bir uçak düşünki harp ortamında radarlarına görünmeden düşmanın inine girecek. Silah yuvasını açıp füzesini, bombasını, düşmanının üzerine bırakacak. Geldiği üzere sessizce üssüne geri dönecek. Bu uçağı ülkemizin kendi mühendisleri yapacak. Kaan bu uçağın ismidir. Ana vazife sistemlerinin tamamı yerli ve ulusal olacak. Kaan kendi silahlarımızla, kendi radarımızla, kendi haberleşme uçuç denetim ve vazife bilgisayarlarımızla donatılacak. Bu tablo karşısında duygulanmamak mümkün mü? Birkaç yıl içinde tüm testleri tamamlayıp üstün performansı ile Kaan’ ı Hava Kuvvetlerimize teslim edeceğiz. Dünya’da bu tipte 5. Kuşak savaş uçağı üreten 5 ülkeden biri olacağız. Ayrıyeten öteki insansız savaş uçağımız da bulunuyor. Bayraktar, Kızılelma, Dünyanın birinci insansız savaş uçağı olarak havalandı. Tıpkı halde çok değerli vazifeler üstelenecek. ANKA- 3 Muharip Savaş uçağımız da birinci uçuşunu yapacak. Kızılelma ve ANKA3 Kaan ile otonom halde kol uçuşu yapacak. Hepsi de yerli mühimmatlarımızla misyon icra edecekler. Böylelikle silahlı insansız hava aracı standartlarını dünya çapında en üst seviyeye çıkarmış olacağız. Dost ve müttefik ülkeler için de üretimine başladığımız Hürkuş şimdiden milletlerarası bir platforma dönüştür. Yakında Nijer ve Çad’a birinci eserleri veriyoruz. Ulusal helikopterimiz GÖKBEY ‘DEN de memnun haberler alıyoruz. Artık Gökbey kendi mühendislerimizin tasarladığı türbinli motorla uçuyor. 10 ton tartısındaki Atak-2 Helikopterimiz de dünyada bu sınıfta helikopter üretebilen 3 ülkeden biri haline geldi. Burada arkası gerisine sıraladığımız savunma sanayi projelerini dünyada yapabilen o kadar az ülke var ki” diye konuştu.

Yaşanan tarihi dönüşümün çok uygun farkında olunması gerektiğini belirten Erdoğan,” Türkiye olarak nerden nereye geldiğimizi ve nereye gittiğimizi görmeden pek çok başlıkta maruz kaldığımız sinsi akınların nedenini anlamalıyız. Yıllarca bize uçak, helikopter, uçak satanlar bunları artık kendimizin tasarlaması, üretmesi, ihraç etmesi karşısında elbette sessizce beklemeyecekler. Zira biliyorlar ki yakında biz bu eserleri onlara da satacağız. Hali hazırda bir çok ülke uçak, helikopterleri için modül üretiyor, sistem geliştiriyoruz. Yazılım üretiyoruz. THY’nin kullandığı uçaklarda bile ülkemizin imzası var. Hava araçlarına modernizasyon yapabilme konusunda da çok ileri kabiliyetlere sahibiz. Silahlı kuvvetlerimizin radar uçaklarını, F16 Uçaklarımızın daima yerli ve ulusal sistemlerle donattık. Uydu alanında da benzeri adımlar atıyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yerli Savaş Uçağı KAAN’ı imzaladı. Erdoğan daha sonra Ulusal Muharip Uçağı KAAN’ın pilot koltuğuna oturarak vatandaşları selamladı. KAAN’ın Pilotu uçakla ilgili bilgileri Erdoğan’la paylaştı.

Erdoğan, Türk Mühendislerle birlikte fotoğraf çektirdi. Cumhur İttifakı Ortakları MHP Genel Lideri Devlet Bahçeli ve BBP Genel Lideri Mustafa Destici de Cumhurbaşkanı Erdoğan’a eşlik etti.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Hülya Keklik – Siyaset