Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu Zonguldak'ta konuştu Açıklaması

Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu Zonguldak’ta konuştu Açıklaması

Cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Gencecik çocuklar işsiz fakat 3 milyon 600 bin Suriyeli’miz var. Sizlerin oylarıyla Allah nasip ederse, en geç 2 yıl içinde bütün Suriyeli kardeşlerimizi kendi ülkelerine uğurlayacağız.” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun seçim çalışmaları kapsamında Zonguldak kent merkezinde Madenci Anıtı önünde düzenlenen miting, İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu’nun konuşmasıyla başladı.

Daha sonra sahneye çıkan Kılıçdaroğlu, kentin sahip olduğu potansiyele vurgu yaptı.

Hayatını kaybeden madencilerin gerisinden gözyaşı döktüklerini lisana getiren Kılıçdaroğlu, “Emeğin dediğimiz, işçilerin dediğimiz kentin yürüyüşünü de asla unutmadım. Ankara’ya yürüyüşünü de asla unutmadım.” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, kömürün Güney Afrika’dan getirildiğini ve yüksek ölçülerde ödemeler yapıldığını savunarak, “Allah nasip ederse cumhurbaşkanı seçildiğimde sizlerin oyuyla, sözümü yerine getireceğim. Evreli olarak 5 bin personel alacağım, 5 bin. Yıllardır kelam verdiler yapmadılar. 5 bin emekçi kelamı verdim, geldiler dediler ki ‘2 bin kişi alacağız.’ ‘2 bin kişi alacağız’ diyen kişinin üstünü kömürün karasıyla çizeceksiniz. ‘5 bin emekçi alacağım’ diyenin yanına da bir kömür koyacaksınız. Emeğin hakkı olarak koyacaksınız.” diye konuştu.

Emeklilerin, esnafın ve emekçilerin yaşadığı külfetlere değinen Kılıçdaroğlu, esnafı sahipsiz bırakmayacaklarını, Esnaf Bakanlığı kuracaklarını anlattı.

Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin değişime, huzura, birlikte çalışmaya ve yaşamaya gereksinimi olduğunu, sıkıntı günlerin yakında geçeceğini, hoş günlerin kesinlikle Türkiye’ye geleceğini tabir etti.

“Bu sistemi aykırı düz edeceğiz”

Bütün köy okullarını tekrar açacaklarını ve 100 bin öğretmen ataması yapacaklarını aktaran Kılıçdaoğlu, iktidarın tarım, istihdam ve eğitim siyasetini eleştirdi.

“Bu tertibi aykırı düz edeceğiz. Ne ezen ne ezilen. İnsanca hakça nizamı getireceğiz.” diyen Kılıçdaroğlu, emeklinin geçinemediğini, 2015’ten bu yana emeklilere taban fiyat kadar ikramiye verilmesi gerektiğini söylediğini hatırlattı.

Kılıçdaroğlu, iktidara geldiklerinde ramazan ve kurban bayramlarında emeklilere minimum fiyat kadar ikramiye vereceklerini vaat ederek, “Bay Kemal, kelamından dönmez.” dedi.

Türkiye’nin devasa bütçesi olduğunu tabir eden Kılıçdaroğlu, 27,5 yıl devlette çalıştığını, bütçenin nasıl yapılacağını pek yeterli bildiğini ve savurganlığa son vereceklerini aktardı.

İktidarın ekonomi siyasetini eleştiren Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Sözüm kelam, 418 milyar doları dışarıya götürenler, size de kelamım söz, götürdüğünüz paranın tamamını getireceğim. ve bu millete vereceğim. Hiç tasa etmeyin. Onlar sanıyorlar ki, Bay Kemal devleti bilmez, devleti tanımaz. Devlet bakidir, devlet adalet üzerine inşa edilir. Devlet parti değildir. Parti devletine dönüştürdüler Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni. Devlet liyakatli insanların yöneteceği devlet olacak. Bundan hiç kimsenin tasası olmasın. Bunu da sağlayacağız.”

“Mutfaklarda yangın var arkadaşlar”

Kılıçdaroğlu, kontratlı öğretmen uygulamasına değinerek, öğretmenlerin hepsinin takımlı olması ve kendi kıdemlerine nazaran aylık alması gerektiğini belirtti.

İşsizlik meselesine işaret eden Kılıçdaroğlu, “Gencecik çocuklar işsiz ancak 3 milyon 600 bin Suriyeli’miz var. Sizlerin oylarıyla Allah nasip ederse, en geç 2 yıl içinde bütün Suriyeli kardeşlerimizi kendi ülkelerine uğurlayacağız. En geç 2 yılı içinde.” sözünü kullandı.

Kılıçdaroğlu, milletin vicdanına, ahlakına, faziletine güvendiğini lisana getirerek, şöyle devam etti:

“Beraber bu ülkeyi değiştireceğiz. Artık değişime muhtaçlığımız var. Bir değişim olsun artık. Kâfi artık. 20 yıldır, 22 yıldır kâfi. Memleketi ne hale getirdiler. Bu memleket Allah aşkına ya, bir kuru soğana muhtaç hale gelir miydi ya. Soğan alamaz hale geldik. Yazıktır, günahtır. Mutfaklarda yangın var arkadaşlar.”

Yapacakları yatırımlara değinen Kılıçdaroğlu, “Efendim, ‘Filyos Limanı’nı CHP gelirse, Kılıçdaroğlu gelirse yapmayacakmış.’ ya niçin yapmayalım. Sizin babanızın malı mı? Orası Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne ilişkin. ve yapacağız, daha hoşunu yapacağız, daha düzgününü yapacağız.” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, 30 Aralık 2022’de Ankara’da uğradığı silahlı taarruzda hayatını kaybeden eski Dava Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Lideri ve Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sinan Ateş ile Diyarbakır’da 2001’de uğradığı hücumda beraberindeki 5 silah arkadaşıyla şehit olan Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan evraklarını kapattırmayacaklarının altını çizdi.

Suriye tezkeresine, “terör örgütleriyle çaba için yabancı askerleri Türkiye’ye davet etme hususu bulunduğu” için hayır dediklerini savunan Kılıçdaroğlu, “Ben Ulusal Kurtuluş Savaşı’nı veren ve o gelenekten gelen anlayışın siyasetçisi olarak, kendi ülkemde hiçbir vakit yabancı asker postalı istemiyorum. Terörle gayrette güvenlik güçlerimiz tarih yazmışlardır, büyük muvaffakiyetler elde etmişlerdir. Sen kalkıyorsun, ‘terörle uğraşta yabancı askerleri davet edeceğim’ diyorsun. Bay Kemal buna evet desin. Bay Kemal evet der mi ya?” değerlendirmesinde bulundu.

Kılıçdaroğlu, konuşmasının akabinde, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’taki sarsıntılarda arama kurtarma çalışmalarına katılan madencilere plaket verdi.

Kılıçdaroğlu ve İmamoğlu, partisinin milletvekili adayları ve belediye liderleriyle iştirakçileri selamlayarak hatıra fotoğrafı çektirdi.

Kaynak: AA / Gökhan Yılmaz – Yeni