CHP Milletvekili Gaytancıoğlu, çiftçileri arı vefatlarına karşı uyardı

CHP Milletvekili Gaytancıoğlu, çiftçileri arı vefatlarına karşı uyardı

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, çiftçilerin kanola bitkisinin ilaçlama saatlerine dikkat etmesi gerektiğini, yanlış ilaçlamanın arı vefatlarına neden olabileceğini belirterek, “Günümüzde arı dostu ilaçlar da var. Bunlar biraz değerli lakin bunların kullanımı için de destekleme yapmak lazım zira yağ açığımız var. Çiftçinin de para kazanması lazım. Bu nedenle bu periyotta ilaçlamaya dikkat edelim. Mümkün hayli gece ilaçlaması yapalım” dedi.

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, bugün Edirne’de çiçek açmış kanola tarlasında yaptığı açıklamada çiftçileri arı vefatlarına karşı uyardı. Gaytancıoğlu, şunları söyledi:

“GECE İLAÇLAMASI YAPALIM”

“Kanola değerli zira bir yağ bitkisi, Türkiye bitkisel yağlarda net ithalatçı. Yılda 3-4 milyar dövizi öbür ülkelere veriyoruz. Küspesi çok kıymetli, yüzde 50 yağ oranına sahip lakin risk şu vakitte şu gerek kanolada gerekse başka bitkilerde pas hastalığı oluşabiliyor. Buna karşılık böceği ilaçlama vakti da bu vakit bu ilaçlama vaktinde çok dikkatli olmak lazım zira arılar bu ilaçlarla ölebiliyor. Onun için ilaçlamayı mümkünse gece saatlerinde yapmak lazım çiftçileri daima uyarmak lazım. Zira arılar öldüğü vakit ömür biter ve döllenme de sona ermiş olur. Günümüzde arı dostu ilaçlar da var. Bunlar biraz kıymetli lakin bunların kullanımı için de destekleme yapmak lazım, zira yağ açığımız var. Çiftçinin de para kazanması lazım. Bu nedenle bu periyotta ilaçlamaya dikkat edelim. Mümkün epeyce gece ilaçlaması yapalım zira rüzgar yoluyla diğer tarlalara bulaşabiliyor ve önemli uyuşmazlıklar oluyor. Gördüğünüz üzere her kanolanın üzerinde arılar uçuşuyor.”

Kaynak: ANKA / İktisat