CHP Genel Lider Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, Denizli'deki TOKİ Konutlarını Ziyaret Etti

CHP Genel Lider Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, Denizli’deki TOKİ Konutlarını Ziyaret Etti

CHP Genel Lider Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, Denizli‘nin Merkezefendi ilçesi Kayalar Mahallesi’ndeki TOKİ konutlarını ziyaret etti. Biçer Karaca, “Kiracılar dahil olmak üzere yaşamak istediğimiz yere dair bütün bu nitelikleri talep etmek hepimizin hakkı iken AKP iktidarının 1100 odalı sarayda yaşayan saray şurekası; üniversal unsurları, insan onurunu, kendi saraylarda yaşarken barakalara mahkum ettiği vatandaşların en temel insan hakkı olan barınma hakkını yok sayıyor. TOKİ eliyle inşaat üzerinden rant elde etmeyi gelir kapısı olarak gören AKP, bilhassa seçim öncesi proje vaatleriyle vatandaşlara hayal pazarlıyor” dedi.

CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Lider Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Denizli’nin Merkezefendi ilçesi Kayalar Mahallesi’ndeki TOKİ konutlarında yaşayan aileleri ziyaret etti. Biçer Karaca’nın ziyarete ait yaptığı açıklamaya nazaran; TOKİ sakinleri, “Gidecek yerim mi var” diyerek krediyle ödemeleri ve geçim zorluklarının yanı sıra yüksek aidatlardan da yakındı.

CHP’li belediyelerin TOKİ konutlarının paklığını sağlayarak aidat masraflarını düşürme tekliflerinin AKP’li yöneticiler tarafından engellendiğini lisana getiren Gülizar Biçer Karaca, konut meselesine kalıcı tahlilin Millet İttifakı iktidarıyla mümkün olacağını anlattı. Biçer Karaca, şunları söz etti:

“SARAY ŞUREKASI, EN TEMEL İNSAN HAKKI OLAN BARINMA HAKKINI YOK SAYIYOR”

“Kiracılar dahil olmak üzere yaşamak istediğimiz yere dair bütün bu nitelikleri talep etmek hepimizin hakkı iken AKP iktidarının 1100 odalı sarayda yaşayan saray şurekası; üniversal unsurları, insan onurunu, kendi saraylarda yaşarken barakalara mahkum ettiği vatandaşların en temel insan hakkı olan barınma hakkını yok sayıyor. TOKİ eliyle inşaat üzerinden rant elde etmeyi gelir kapısı olarak gören AKP, bilhassa seçim öncesi proje vaatleriyle vatandaşlara hayal pazarlıyor.

“SOSYAL KONUTLARIN SAYISINI MÜMKÜN OLAN EN SÜRATLİ FORMDA ARTIRACAĞIZ”

2002’de halkın yüzde 75’i konut sahibiyken bugün bu oran yüzde 55’e düştü. Bir yıl içinde kiralar yüzde 197 arttı. Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayımız, Genel Liderimiz Sayın Kemal Kılıçdaroğlu milletimize açıkladı. İkinci Yüzyıl Konut Programımızla dar gelirli vatandaşı yuva sahibi yapacağız. Dezavantajlı kümelere, yeni evlenenlere, uzun müddettir işsiz olanlara toplumsal konutta öncelik vereceğiz. Devlet sarsıntıda yıkılan kentlerin inşasına koyulurken, konut birlikleri ve kooperatiflerinin dar gelirli vatandaşlarımız için kiralık toplumsal konut inşa etmesini sağlayacağız. Toplumsal konutların sayısını mümkün olan en süratli halde artıracağız. Bu müddet zarfında, kiracıları destekleyeceğiz. Toplumsal konut satın alanların, özel haller dışında aşikâr bir mühlet bu konutları satmalarının yahut kiraya vermelerinin önüne geçeceğiz. Gayrimenkul, devlet borçlanma senedi, yatırım fonu alarak, bankada döviz cinsi mevduat yahut kişisel emeklilik hesabı açanlara vatandaşlık verilmesi uygulamasına son vereceğiz.”

Birleşmiş Milletler Konut Hakkı Raportörlüğü’nün yaşamaya uygun konut tarifinin kiracı yahut konut sahibi ayrımı gözetmediği, herkes için sürdürülebilir, insanlık onuruna yakışır bir ömür için konutun gerekli şartlarının 7 unsurda açıkladığını anımsatan Gülizar Biçer Karaca, 7 maddeyi şöyle sıraladı:

“- Yerinden edilme tasası bulundurmaması,

Kentsel hizmetlere erişimi olması,

Temel gereksinimlerden feragat etmeden ödenebilir olması,

Farklı ihtiyacı olan kümelerin muhtaçlığına yanıt vermesi,

Mimari dizaynıyla sağlıklı ve kâfi bir ömür alanı sunması,

Sosyal-kültürel imkanlara, sağlık hizmetlerine, pak besine rahat ulaşılabilir pozisyonda olması,

Bulunduğu etrafla kültürel biçimde uyumlu olması.”

Kaynak: ANKA / Siyaset