Çavuşoğlu, Antalya'da 112 Acil Sıhhat Hizmetleri İstasyonu açılışında konuştu Açıklaması

Çavuşoğlu, Antalya’da 112 Acil Sıhhat Hizmetleri İstasyonu açılışında konuştu Açıklaması

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ” Sudan‘da 1763 vatandaşımız ile 22 ülkeden 298 kişiyi tahliye ettik. Bizden yardım isteyen herkese Sudan‘da da yardım elimizi uzattık.” dedi.

Antalya‘dan AK Parti milletvekili adayı gösterilen Çavuşoğlu, Kepez ilçesindeki Dr. Gönül Peçen-Dr. Ahmet Peçen 112 Acil Sıhhat Hizmetleri İstasyonu ve 112 Ambulans Helikopter İniş alanı açılış merasiminde, sıhhat alanında devlet, millet el birliğiyle tüm gereksinimleri karşıladıklarını belirtti.

Türkiye‘nin büyüdüğünü ve bu nedenle muhtaçlıklarının arttığını söyleyen Çavuşoğlu, gereksinimleri evvelden öngörüp önlemleri almaları gerektiğini kaydetti.

Vatandaşlara 8 binden fazla ilacı fiyatsız verdikleri bilgisini paylaşan Çavuşoğlu, “Kanser tedavisi dahil birçok tedaviye özel hastanelerde de olsa ek fiyat ödenmiyor. Vatandaşlarımızın hastaneye erken ulaşması da çok kıymetli.” dedi.

Yurt dışında yaşayan vatandaşları bulundukları ülkelerde istedikleri tedaviyi göremedikleri vakit uçak ambulans ile Türkiye’ye getirdiklerini anlatan Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

“Vatandaşını gerçek manada yalnız bırakmayan devlet büyük ve toplumsal devlet olur. Sudan‘da karmaşa oldu. Oradaki vatandaşlarımızı burnu kanamadan ülkemize getirmek için bakanlıktaki arkadaşlarımız, Sudan Büyükelçiliğimiz, Türk Hava Yolları ve Ulusal Savunma Bakanlığı seferber oldu. Vatandaşlarımızı getirdik. Kurşun isabet etmesi sonucu yaralanan vatandaşımız da vardı. Ambulanslar havalimanında bekliyordu. Birinci tedavilerinde önemli bir durumun olmadığını doktorlarımızdan öğrendik.”

“Vatandaşımızın her vakit yanındayız”

Sudan’dan gelmek isteyen vatandaşların hepsini Türkiye’ye getirdiklerini vurgulayan Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

“Sudan’da 1763 vatandaşımız ile 22 ülkeden 298 kişiyi tahliye ettik. Bizden yardım isteyen herkese Sudan’da da yardım elimizi uzattık. Yabancı ülkelerin vatandaşlarını İstanbul’dan ülkelerine gönderdik. Dayanakları için Sudan’a, Suudi Arabistan’a, Etiyopya’ya ve Mısır’a teşekkür ediyorum. Sudan Nyala’da bir hastanemiz vardı. Eğitim ve Araştırma Hastanesinde misyon yapan arkadaşlarımız da sıkıntı kurallar altında misyonlarını sürdürdüler. Aileleri panikledi lakin onlara orada bir tehlikenin olmadığını söyledik. İşçi değişimi konusunda Sıhhat Bakanlığıyla çalışıyoruz. Yeni işçisi götürüp oradaki çalışanı de Türkiye’ye getireceğiz. Biz bu türlü büyük bir devletiz. Vatandaşımızın her vakit yanındayız.”

Açılışta Çavuşoğlu’na Antalya Valisi Ersin Yazıcı, Kepez Belediye Lideri Hakan Tütüncü, Vilayet Sıhhat Müdürü İsmail Başıbüyük ve AK Parti Antalya Vilayet Lideri Ali Çetin eşlik etti.

Kaynak: AA / Süleyman Elçin – Aktüel