Bakan Çavuşoğlu: "Sudan'dan toplamda 2 bin 61 kişiyi tahliye ettik"

Bakan Çavuşoğlu: “Sudan’dan toplamda 2 bin 61 kişiyi tahliye ettik”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ” Sudan‘dan gelmek isteyen vatandaşlarımızın hepsini getirdik. Toplamda 2 bin 61 kişiyi tahliye ettik. 22 ülke vatandaşını da kendi ülkelerine İstanbul’dan gönderdik” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, çatışmaların devam ettiği Sudan’dan Türk vatandaşlarının tahliyesine ait açıklamalarda bulundu. Antalya’nın Kepez ilçesinde Dr. Gönül Peçen-Dr. Ahmet Peçen 112 Acil Sıhhat Hizmetleri İstasyonu ve ambulans helikopter iniş alanı açılışı programında konuşan Bakan Çavuşoğlu, “Sudan’da bir karmaşa oldu. Burada bulunan vatandaşlarımızı da burnu kanamdan ülkemize getirmek için gece gündüz arkadaşlarımızla çalıştık. Vatandaşlarımızı getirdik, kurşun değen vatandaşlarımıza sıhhat takımlarımız birinci tedavisini orada yaptı. Önemli bir durumları yok. Sudan’dan gelmek isteyen vatandaşlarımızın hepsini getirdik. Bin 763 vatandaşımızı ve 22 ülkenin 298 vatandaşını da tahliye ettik” dedi.

“22 ülke vatandaşını da kendi ülkelerine İstanbul’dan gönderdik”

Bakan Çavuşoğlu konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

“Bizden yardım isteyen herkese yardım elini uzaktık. Toplamda 2 bin 61 kişiyi tahliye ettik. 22 ülke vatandaşını da kendi ülkelerine İstanbul’dan gönderdik. Sudan’da bir hastanemeyiz var, Afrika’da birçok yerde hastanemiz var. Burada bizim tabiplerimiz ve hemşirelerimiz var. İşçi değişim konusunda Sıhhat Bakanlığımızla çalışıyoruz, orada bulunan kardeşlerimizi de Türkiye’ye getirmiş olacağız. Biz bu türlü büyük bir devletiz.” – ANTALYA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Siyaset