Bursalı Çanakkale şehitleri Kireçtepe Jandarma Şehitliği'nde anıldı

Bursalı Çanakkale şehitleri Kireçtepe Jandarma Şehitliği’nde anıldı

Çanakkale Savaşları’nın Bursalı şehitleri anısına zaferin 108’inci yılı münasebetiyle Tarihi Gelibolu Yarımadası’ndaki Kireçtepe Jandarma Şehitliği’nde merasim düzenlendi.

Bursa Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya nazaran, Büyükşehir Belediyesi ile Garnizon Komutanlığının işbirliğiyle zaferin 100’üncü yılında ecdada yakışır hale getirilen şehitlikte bu yıl da merasim gerçekleştirildi.

Kireçtepe Şehitliği’ndeki anma merasimlerinde kahraman ecdadına vefa borcunu ödeyen Bursalılar, bu yıl 30 otobüsle çıkarma yaptı. Yaklaşık 1500 kişinin katıldığı merasimde Bursa Erkek Lisesi öğrencileri 15’liler, hürmet alayı yürüyüşü gerçekleştirdi.

Bursa Büyükşehir Belediye Lider Vekili Fethi Yıldız, merasimde yaptığı konuşmada, Çanakkale Savaşları’nın Türk tarihinin en onurlu sayfalarını dolduran zafer destanı olduğunu söyledi.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını rahmetle andığını belirten Yıldız, şunları lisana getirdi:

“Gerçekten tarihini, geleneğini, göreneğini unutan milletlerin coğrafyasını bugün öbürleri çiziyor. Cenab-ı Allah bu milletin coğrafyasını belirlemeyi kimseye nasip etmesin. Çanakkale Savaşı tarihimizin en erdemli sayfalarını dolduran bir zafer destanıdır. Bu savaş yalnızca bizim tarihimizi değil dünya tarihini de tekrar yazan savaşlardan biridir. Yakın tarihimizde yazılan bu destan, ecdadımızın aziz anısını hatırlatacak, ulusal birlik ve beraberliğimizi hep canlı tutacak izler bırakmıştır. Dedelerimiz Seddülbahir’de, Arıburnu’nda, Anafartalar’da, Kireçtepe’de ve daha birçok cephede Çanakkale’yi geçilmez yaptılar. Bu muharebede savunma sınırımızı güçlendiren birliklerden biri de Bursa Seyyar Jandarma Taburu’dur. Savaşın mukadderatını değiştiren stratejik savunmalar yaptılar. Cepheden cepheye koşarak özel misyon taburu olarak yer adılar. Ağır kayıplar vermelerine karşın tarihe altın harflerle ismini yazdırdılar. Ruhları şad olsun.”

“Vatan toprakları, kahraman Türk jandarmasının en kutsal emaneti olarak korunacaktır”

Bu zaferin Türk’ün vatan toprağına el uzatılamayacağının ve Türk’ün esir edilemeyeceğinin tüm dünyaya ispatı olduğunu kaydeden Eker, şöyle konuştu:

“Bu zaferin kazanılmasında büyük rol oynayan Bursa Seyyar Jandarma Taburu da Tabur Kumandanı Yüzbaşı Hasan Tahsin Beyefendi komutasında, 979 yiğit vatan evladıyla teşkil edilmiş ve Çanakkale Cephesi’ne sevk edilmiştir. Gelibolu Seyyar Jandarma Taburu’yla birlikte sayıları 27 bini bulan, devrin en güçlü silahlarıyla tesis edilmiş düşman kuvvetlerine karşı amansızca uğraş ederek düşmana geçit vermemiştir. Ruhları şad olsun. Huzurunda bulunduğumuz kahraman şehitlerimiz ve aziz milletimiz emin olsun ki atalarımızın kanlarıyla suladıkları ve bizlere emanet ettikleri kutsal vatan toprakları, bugüne kadar olduğu üzere bundan sonra da kahraman Türk jandarmasının en kutsal emaneti olarak korunacaktır.”

Bursa Vilayet Kültür ve Turizm Müdürü Kamil Özer de Çanakkale ruhunun sonsuza kadar yaşatılacağını belirterek, “Bugün bir dönemin battığı ancak vatan kalbinin attığı topraklardayız. Bize düşen o Çanakkale ruhunu sonsuza kadar yaşatmaktır. Bu vesileyle bu programı yapan Büyükşehir Belediyemize çok teşekkür ediyorum.” sözlerini kullandı.

Konuşmaların akabinde merasime katılanlar, şehitliği ziyaret ederek dua okudu.

Kaynak: AA / Burak Akay – Aktüel