Bursa Büyükşehir çalışanı bayram yaptı

Bursa Büyükşehir çalışanı bayram yaptı

Bursa Büyükşehir Belediyesi, 1 Mayıs Emekçi Bayramı’nda imzaladığı toplu mukavele ek protokolü ile 5 bin 250 çalışana adeta bayram yaşattı. Ek protokolle Büyükşehir’de en düşük personel maaşı 15 bin lira olurken, aile ve yakacak yardımları ile bayram ikramiyelerinde de değerli iyileştirmeler yapıldı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, BUSKİ, BİNTED ve Kültür A.Ş. bünyesinde çalışan toplam 5 bin 250 çalışanı ilgilendiren toplu mukavele ek protokolü imza merasimi, Büyükşehir Belediyesi hizmet binası önünde düzenlendi. Merasime katılan 300’ü aşkın işçi tarafından meşale şovları ile karşılanan Bursa Büyükşehir Belediye Lideri Alinur Aktaş, Bursa’nın yanı sıra zelzele bölgesinde de çok değerli çalışmaları hayata geçirdiklerini hatırlatarak, bu çalışmalarda katkısı olan tüm işçiye teşekkür etti. Her vakit, ‘işçinin alın teri kurumadan hakkının ödenmesi’ düsturuyla hareket ettiğini söz eden Lider Aktaş, işçinin enflasyona ezdirilmemesine yönelik çalışmayı Ocak ayında yapmak istediklerini fakat karşılarında muhatap bulamadıklarını kaydetti.

En düşük 15 bin lira

Hizmet-İş ve Öz Güven- Sen Sendikalarıyla yapılan görüşmelerde uzlaşma sağlandığını ve personellerin hiçbir hak kaybına uğramayacağını lisana getiren Lider Aktaş, 1 Ocak 2023’ten geçerli olacak ek protokolden kaynaklı farkların 10 Mayıs tarihinde maaşlara yatacağını söyledi. Konuşması sık sık alkışlarla kesilen Lider Aktaş, “Biz büyük bir aileyiz. Bursa’ya hizmet kelam konusu olduğunda mesai mefhumu gözetmeksizin çalışıyoruz. El birliği ile Bursa’yı değiştiriyoruz, geliştiriyoruz. Bu çalışmalarda, hepinizin emeği var. Toplam 5 bin 250 işçimizin fiyat ve yan haklarını yaptığımız ek protokollerle güzelleştirdik. Bundan evvel Mart- Eylül olan mukavele sürecini Ocak – Temmuz’a çektik. Böylece ikramiye ve fiyat artışlarının 3 ay evvelce artışlı olarak alınmasını sağlamış olduk. Bu düzenleme ile en düşük fiyatlı kümesinde çalışan evli, eşi çalışmayan ve iki çocuk sahibi çalışanımızın net fiyatı 01 Ocak 2023 tarihinden itibaren ortalama 15 bin yükselmiş oldu” dedi.

Sosyal haklarda iyileştirme

Mevcut yıpranma ve sorumluluk primlerine artış yapılarak, iş barışı ve takım fiyat istikrarı sağlanarak ek primler eklendiğini söz eden Lider Aktaş, “Ayrıca bütün çalışanlarımızı ilgilendiren; yıllık toplam 500 lira olan yakacak yardımını nisan, mayıs, haziran aylarında aylık bin lira olarak ödenmek üzere toplam 3 bin liraya çıkardık. Tekrar aylık 230 lira olan aile yardımını 500 liraya, çocuk yardımını 30 liradan 50 liraya, 210 lira olan Ramazan Bayramı yardımını bin liraya ve 300 lira olan Kurban Bayramı yardımını da bin liraya çıkarttık. Teknisyen, tekniker, operatör, sürücü, ünite ve tesis sorumluları, ekipbaşı, ustabaşı, usta, davet vazifelisi, ofis hizmetleri, güvenlik hizmetleri, saha personelleri, vücut emekçileri takımlarının ek sorumluluk primlerini de güzelleştirdik. Ananızın ak sütü üzere helal olsun” diye konuştu.

Sürece katkıları nedeniyle Hizmet-İş Sendikası ve Özgüven-Sen Sendikası’na teşekkür eden Lider Aktaş, daha sonra encümen salonunda sendika temsilcileriyle birlikte, ek protokolü imzaladı. – BURSA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Lokal