Bu mahallede yaşayanlar sokaklara nazaran araba alıyor

Bu mahallede yaşayanlar sokaklara nazaran araba alıyor

Tokat‘ın en eski yerleşim yerlerinden olan Kabe-i Mescid Mahallesinde yaşayan vatandaşlar dar sokaklara nazaran araba alıyor.

Tokat merkez de bulunan Kabe-i Mescid Mahallesi, Tokat‘ın en eski yerleşim yerleri ortasında yer alıyor. Tarihi Tokat kalesinin yamaçlarına kurulmuş mahalle, dar sokaklarıyla dikkat çekiyor. Geçmişte at otomobilleri ve insanların yürüyebilmesi için tasarlanmış sokaklar araç şoförlerine sıkıntı anlar yaşatıyor. Sokakların dar olması trafikte aksamalara neden olurken acemi sürücülerinde kaza yapmasına neden olabildiği mahalle sakinleri tarafından belirtiliyor. Mahalle sakinleri araba alırken dar sokaklara uygun olmasına dikkat ediyor.

“Bu sokaklar acemi sürücülerin endişeli rüyası”

Mahalle sakinlerinin sokaklara nazaran küçük otomobil aldığını belirten Hamdi Günerçoban, “Burada sokaklar dar, bilmeyen bireyler süratli gittiğinde kazalar olabiliyor yahut yol trafiği tıkanabiliyor. Burada sokaklar çok dar olduğu için beşerler da ona nazaran otomobil alıyorlar. Burada yaşayan beşerler daha küçük otomobiller tercih ediyorlar, zira olağan bir sedan otomobil bu sokaklara pek sığmıyor. Trafik ağır olduğu vakit burada araçlar karşı karşıya geliyor ve zahmet olabiliyor, bu sokaklar acemi sürücülerin dehşetli düşü oluyor. Çocukluğum burada geçti bu sokaklara baktığınızda biraz İtalya sokaklarına benziyor fakat Tokat’ta olduğu için ön plana çıkmıyor. Bu sokak Tokat’ın birinci yerleşim yerlerinden biri sokakların dar olmasının nedeni de bu durumdan kaynaklı. Geçmişte at otomobillerinin ve insanların yürümesi için yapılmış günümüz çağında otomobiller için çok dar kalıyor” formunda konuştu. – TOKAT

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Lokal