'Basit usul' pazarcının yüzünü güldürdü

‘Basit usul’ pazarcının yüzünü güldürdü

Kayseri Meyveciler Sebzeciler ve Pazarcılar Odası Lideri Osman Akbıyık, pazarcı esnafının da kolay metotta vergilendirilmesine imkan tanıyan düzenleme ile ilgili olarak, “Basit yordama geçilmesiyle birlikte otomatik olarak pazarlarda fiyatlarımız düşecektir” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kamuoyuna duyurulan ve 13 büyükşehirdeki pazarcı esnafının da kolay adapta vergilendirilmesine imkan tanıyan düzenleme Resmi Gazete’de yayımlandı. Cumhurbaşkanı Kararı ile içerisinde Kayseri‘nin de bulunduğu 12 büyükşehirde faaliyet gösteren pazarcı esnafının kolay yoldan faydalanabilmesinin yolu açıldı. Böylelikle, bu büyükşehirlerde kolay tarza tabi olma kaidelerini sağlayan pazarcı esnafının karları gelir vergisinden istisna edilecek.

Vergi yükünün esnafın sırtından kalktığı vakit otomatik olarak vatandaşından sırtından da kalkmış olacağını lisana getiren Kayseri Meyveciler Sebzeciler ve Pazarcılar Odası Lideri Osman Akbıyık, “Biz her ay muhasebe fiyatı, orta ödemeler ve vergilerle ödemelerimiz çok maliyetli oluyordu. Kolay yordama geçilmesiyle bu maliyetler ortadan kaldırılmış oluyor. Bu maliyetler düştüğü vakitte bizim esnafımız bunu esere yansıtacak. Maliyet yükselince mecburen vatandaşın sırtına biniyor. Bu maliyeti biz de eserde göstermek durumunda kalıyoruz. Yani eser yükselmiş oluyor. Bu kolay yola geçilmesiyle birlikte otomatik olarak pazarlarda fiyatlarımız düşecektir. Artık vergide bir defter tutulmayacak. Esnafımıza bir ek ödeme çıkmayacak. Şu anda en küçük esnafımız 350 TL vergi ödüyor o ortadan kalkmış olacak. Bunlar bizim için büyük bir maliyetti. Bu yük esnafın sırtından kalktığı vakit otomatik olarak vatandaşından sırtından kalkmış olacak. Bizim pazar esnafı günlük alır, günlük satar. Biz eserimizi 2’nci güne bırakmayız. Bizim günlük çıkarımız çıktımı biz eserleri bitirmeye çalışırız. Bu nedenle bizim eserlerimiz taze olur. Vatandaşlarımızın da pazarı tercih etmelerini isterim. Pazar kültürünü bırakmasınlar. Biz şu anda pazar yerlerinde seç al da yapıyoruz. Günlük taze eserlerimiz geliyor. Domatesimiz pazarda 10-12 TL, marketlerde 25-26 TL. Tüm eserlerde yarı yarıya fark var. Bence pazarı tercih etsinler. Bundan sonra da Cumhurbaşkanımızın esnafa verdiği dayanakla düşecektir. Bu kolay metoda geçişle fiyatlar düşecek” formunda konuştu. – KAYSERİ

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / İktisat