Barbaros Hayrettin Paşa Camii açılışına gün sayıyor

Barbaros Hayrettin Paşa Camii açılışına gün sayıyor

Barbaros Hayrettin Paşa Camii açılışına gün sayıyor

Levent Camii Kültür Hizmet Üniteleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği Lideri Ergin Külünk “İnşallah Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle camimizi resmen ibadete açmış olacağız”

İSTANBUL – Osmanlı mimari özelliklerine sahip Barbaros Hayrettin Paşa Camii’nin açılmasına sayılı günler kaldı. Birkaç hafta içerisinde açılışının yapılması beklenen camii hakkında inşaat mühendisi ve Levent Camii Kültür Hizmet Üniteleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği Lideri Ergin Külünk açıklamada bulundu. Külünk “Önümüzdeki bir iki hafta içerisinde inşallah Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle camimizi resmen ibadete açmış olacağız” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iştirakiyle 3 Temmuz 2020 tarihinde temeli atılan, Barbaros Hayrettin Paşa Camii’nin imalinde sona gelindi. 35 aylık süreçte imali tamamlanan ve birkaç hafta içerisinde açılışı yapılacak olan mescide ait inşaat mühendisi ve Levent Camii Kültür Hizmet Üniteleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği Lideri Ergin Külünk açıklamalarda bulundu.

“Bu proje genel manada bir muhtaçlık projesi”

Caminin isminin nereden geldiğini açıklayan Ergin Külünk, “Cami inşaatımızı şükürler olsun tamamlama evresine getirdik. Önümüzdeki bir iki hafta içerisinde inşallah Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle camimizi resmen ibadete açmış olacağız. Alışılmış bu proje genel manada bir gereksinim projesi. Yıldız Hamidiye Cami’nden Sarıyer – Büyükdere ortasında ana caddede bu büyüklükte bir cami yok. Ufak mescitlerimiz var, lokal gereksinimleri karşılayan ancak camimizin bulunduğu bölge, Levent semti ve etrafımız büsbütün iş merkezleriyle, alışveriş merkezleriyle, çepeçevre kuşatılmış, hareketli nüfusun çok ağır olduğu bir semt. Niye Barbaros ve Levent? Beşiktaş ilçesine bağlı Levent semtindeyiz. Levent, Barbaros Hayrettin Paşa’nın askerlerinin yani leventlerinin eğitim alanı ve biz bunun üzerine Sayın Cumhurbaşkanımızın telaffuzuyla birlikte Barbaros Hayrettin Paşa’nın ismine bir cami inşaatı yaptık. Temel atma merasimimizden sonra çok süratli bir çalışmanın içerisine girdik. Bir taraftan mimari projelerimiz çizildi. Mimari projemizi Hacı Mehmet Güner ve bir proje takımıyla bir arada ağır bir formda çalışmalara başladık. Çabucak ardından hafriyat çalışmasına başladık ve çok süratli bir halde organize olarak inşaatımızı bu noktaya taşıdık” tabirlerini kullandı.

“Camide halı serilmesi demek sonraki gün namaz kılınabilecek halde demektir”

Barbaros Hayrettin Paşa Camii’nin iç dizaynını anlatan Ergin Külünk, “Burada camimizde birebir anda 20 bin insan ibadet edebilmekte tıpkı anda da 40 bin insan cenaze namazı kılabilecek imkana sahip. Bunun bir öte adımı da camimizin sert yer ve avluları tıpkı vakitte bir toplanma alanı görevini görecek. Bunun için AFAD’a müracaatımızı yapacağız. Burayla ilgili özel bir proje çalışması yapacaklarını iddia ediyoruz. Caminin dışında bizim otoparklarımız var, kültür alanlarımız var, dört – altı yaş bir kreşimiz var, bir kitap kahvemiz var. Kültürel olarak dijital simülasyonların yapıldığı şov alanları var. Çok maksatlı salonlarımız var. Bunlar tahminen çok büyük değiller ancak kısmi muhtaçlıkları karşılayacak formda organize olmuş durumda olacaklar. Cami inşaatımızda kullandığımız materyallerin tamamına yakını bu topraklarda, bu coğrafyadan üretilen bu coğrafyadan çıkan eserler. 600 metre kareye yakın çini çalışmamız var. UNESCO tarafından kültür mirası olarak ilan edilmiş olan Mehmet Gürsoy beyefendinin imzasının olduğu Çinlileri değerlendirdik. Çok özel minyatürlerimiz var. Çok özel tavanlarımız var. Kesinlikle arkadaşlarımız göreceklerdir. Kapılarımız, klasik cami kapılarında olduğu üzere kündekari çalışmalarıyla yapıldı. Kündekari çalışma biliyorsunuz, çivi kullanılmadan ahşabın birbirine ile kenetlenmesiyle meydana gelen bir çalışmadır. ve şu anda sondan bir evvelki adımdayız. O da halıyı seriyoruz mescitte halı serilmesi demek sonraki gün namaz kılınabilecek halde demektir” halinde konuştu.

“Deniz temalı ögeler çok daha fazla olmalı diye düşündük”

Külünk konuşmasının devamında “Altında bulunduğumuz avizemizde doksan dokuz tane fanusumuz var. Doksan dokuz fanusu bilerek alışılmış ki yaptık. Niçin? Doksan sekiz değil. Niçin yüz değil? Doksan dokuzu bilerek yaptık. Esma-ül Hüsna’ya nezire olsun diye, şu an ana kubbenin altındayız. Ana kubbe yazımız, bakır ve nanoteknoloji paslanmaz çeliğin altın rengine çevrilerek uygulanmış bir yazı çeşididir. Etrafındaki yazımızı Hattat Ferhat Kurlu yazmıştır, süslemelerimizi Mustafa Çelebi Hoca yapmıştır. Olağan bu projeyi yaparken, teknik grupla çalışmanın keyfini her vakit yaşadık. O da nedir? Ne yapacağınızı tartışmak. Evet biz yazı yazmaya başlarken evvel günlerce ne yazacağımızı tartıştık. Burada biz Barbaros Hayrettin Paşa’nın ismine, anısına hürmeten bir cami yapıyoruz. Demek ki deniz ön planda, deniz temalı öğeler çok daha fazla olmalı diye düşündük ve İbrahim Mühleti otuz ikinci ayeti ana kubbemizde yazdık. Onun dışında başka yazılarımızın büyük bir kısmı da tekrar deniz ve denizcilikle alakalı. Pencerelerimizde ve desenlerimizde de camimizi ziyarete gelecek olan beşerler deniz ve denizciliği göreceklerdir. İşte halımız, okyanus yosunu diyebileceğimiz havayı vermekte, çinilerimizde de bunu görmekteler. Pencerelerimizde, kapılarımızda revizem pencerelerde, yarım kubbelerde, çeyrek kubbelerde bunların hepsinde göreceklerdir” dedi.

“Mihrap 80 bin kesim çininin bir ortaya gelmesiyle yapıldı”

Mihraptan özel olarak bahsetmek isteyen Külünk, “Mihrap 16 metre yüksekliğinde, birkaç yüzyıldır yapılmayan bir tekniği uygulayarak yaklaşık 80 bin kesim çininin bir ortaya gelmesiyle yapıldı. Yaklaşık bir buçuk sene üzere projelendirilmesi, imalatının yapılması ve yerine montajının yapılması yaklaşık bir buçuk sene kadar süren bir çalışmaydı. Birkaç yüz yıldır bu uygulama yapılmıyor. Niye yapılmıyor? Türkiye’nin kuralları buna çok müsait. Bizim büsbütün yerli ustalarımızın kendi ustalarımızı, kendi sanatkarlarımızın yaptığı çalışma burada uyguladık. İbrahim Mühleti 32. Ayeti yazdık. Yarım kubbelerimizde, İbrahim Müddeti 30. Ayet ve Yasin Müddeti 41 ve 42. Ayeti yazdık. Nesil yazımızda Errahman Müddeti’nin tamamını yazdık ve konkav bir halde yazdık. Yalnızca aslan göğsündeki yazılarımızın meallerini sizlere nakledeyim. Dost olarak Allah kâfi. Güvenmek için Allah kâfi. Yardımcı olarak Allah kâfi. Şahit olarak Allah kâfi. Lakin natürel bu dört ayeti bir ortaya getirmek için birkaç dört toplantı yapıldığını da burada parantez içinde belirteyim” açıklamasında bulundu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Semanur Dertsiz – Kültür Sanat