İzmir İktisat Kongresi'nin tekrar yapılan binası hizmete açıldı

İzmir İktisat Kongresi’nin tekrar yapılan binası hizmete açıldı

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, yüz yıl evvel düzenlenen İzmir İktisat Kongresi’nde ortaya konulan yerli ve ulusal ruhla çalışmaya devam ettiklerini belirterek, “Tüm pürüzlere, tüm zahmetlere karşın inançla, azimle ve çok çalışarak Cumhuriyet’imizin birinci asrında elde ettiğimiz tüm kazanımları korumak ve çok daha ilerilere taşımak konusunda irademiz tamdır.” dedi.

İzmir İktisat Kongresi’nin 17 Şubat 1923’te düzenlendiği bölgede yine yaptırılan kongre binası, düzenlenen merasimle açıldı.

AK Parti İstanbul milletvekili adayı olan sanatçı Yücel Arzen’in sazıyla türküler seslendirdiği merasime 100 yıl evvelki İzmir İktisat Kongresi’ni organize eden isimlerin ortasında yer alan Kazım Karabekir Paşa’nın kızı Timsal Karabekir de katıldı.

Törende konuşan Bakan Nebati, Cumhuriyet’in ikinci asrının, Türkiye Yüzyılı’nın arifesinde “Küresel Ekonomik Güç Olma Yolunda Türkiye Ekonomisi” temasıyla kongre düzenlediklerini belirterek, 17 Şubat’ta yapılması planlanan kongrenin Kahramanmaraş merkezli sarsıntılar nedeniyle ertelendiğini hatırlattı.

İktisat Kongresi binasının Gazi Mustafa Kemal’in kurduğu partinin ilgisizliği sonucu 1979 yılında yıkıldığını kaydeden Nebati, Cumhuriyet’in ortak hafızası açısından son derece değerli bir bedel taşıyan tarihi binayı tekrar ayağa kaldırdıklarını lisana getirdi.

Cumhuriyet’in kurucu takımlarının iktisadi bağımsızlığın en az siyasi bağımsızlık kadar kıymetli olduğunun idrakine sahip bulunduğuna işaret eden Nebati, bu kongre sonucunda alınan “Misak-ı İktisadi kararlarının” Türkiye’ye bir istikamet belirlediğini anlattı.

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, şunları lisana getirdi:

“Alınan bu kararlar, yaşadığı onca derde karşın milletimizin iktisadi alanda da boyun eğmez iradesinin ve azminin ne kadar yüksek olduğunun somut bir göstergesi ve tüm dünyaya ilanıydı. İşte bugün, Sayın Cumhurbaşkanı’mızın liderliğinde bizler de birebir boyun eğmez irade ve azimle, milletimiz için hiçbir fedakarlıktan kaçınmadan gece gündüz çalışmaya devam ediyoruz. Yani dışardan bize verilmiş reçeteleri reddediyoruz, bu topraklardan üretilmiş reçeteler, bu toprakları tanıyan reçeteler, öz itimadı yüksek reçeteler, potansiyeline inanan reçeteler, geçmişten tevarüs eden kültürü reddetmeyen, gücünü bilen yerli ve ulusal reçetelerle yolumuza devam ediyoruz.”

“Türkiye Yüzyılı’nın da ayak sesleridir”

Nebati, Türkiye’nin tüm büyük kazanımlarının 100 sene evvelki Ulusal Çaba ruhuyla çalışılarak ortaya konulduğunu lisana getirdi.

“Milletimiz şunu çok güzel bilsin: Ulusal Gayret ruhu lafla, slogan atmakla olmaz, konuşarak da olmaz.” diyen Nebati, şunları tabir etti:

“Değerlerine sahip çıkmak, yüz yıl evvel söylenmiş olan yerli ve ulusal, özgürlük gayretlerine önderlik yapan kelamlara sahip çıkmak, bunu somut bir formda kanıtlamakla olur. Bağırıp çağırmakla, ötekileştirmekle, hor görmekle değil kendini de ezik olarak görmekle olmaz bu işler. Öz benliğine hürmet duyacaksın, kendine inanacaksın, potansiyeline sahip çıkacaksın. Esasen tüm bunlar, Cumhuriyet’imizin kurucu takımlarının da hayali olan, her bakımdan tam bağımsız, güçlü ve büyük Türkiye ülküsünün yani Türkiye Yüzyılı’nın da yaklaşan ayak sesleridir.”

Bundan 100 yıl evvel varlık çabası veren Türkiye’nin bugün her bakımdan global güç olma yolunda kararlı adımlarla ilerleyen, geleceğe istikamet verme savı taşıyan, büyük ve güçlü bir ülke pozisyonunda bulunduğunu lisana getiren Nebati, “Tüm pürüzlere, tüm zahmetlere karşın inançla, azimle ve çok çalışarak Cumhuriyet’imizin birinci asrında elde ettiğimiz tüm kazanımları korumak ve çok daha ilerilere taşımak konusunda irademiz tamdır. İnanıyorum ki bu kongremiz de birincisi üzere bize ışık tutacak, birliğimizi ve milletçe başarma azmimizi güçlendirecek, Türkiye Yüzyılı amaçlarımıza ulaşırken önümüzde orijinal ufuklar açacaktır.” sözlerini kullandı.

Kongre turizmine yönelik marka hedefi

AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım da İzmir İktisat Kongresi’nin yapıldığı binanın 1979 yılında devrin belediye lideri tarafından mezbelelik olduğu gerekçesiyle yıktırıldığını belirterek, “İzmir üzere bir kentteki belediye liderinin anlayışına bak. Büyük bir talihsizlik, gerçekten İzmir üzere Atatürk hassasiyeti tepe yapmış bir kent için büyük bir talihsizlik lakin Atatürk’ün mirasına sahip çıkmak lafla olmuyor, laf uçar, eser kalır. Valimizi tebrik ediyorum. Burası evvel tescillendi, Maliye Bakanımız burada işe dahil oldu. Cumhurbaşkanı’mız başından beri himaye etti.” dedi.

Vali Yavuz Selim Köşger’in bölgeyle ilgili gayelerinin heyecan verici olduğunu lisana getiren Yıldırım, şöyle konuştu:

“Ön taraftaki birkaç binanın kaldırılarak buranın kıyıyla birleştirilmesi, vakıfların kongreye hizmet edecek yap-işlet-devret ile yaptıracağı otel, yeniden burada bu mimariye uygun öbür tesisler, kongre turizmine yönelik yapılırsa burası bir markaya dönüşür zira buranın Cumhuriyet’in kuruluşuyla özdeşleşmiş bir tarihi geçmişi var. Burayı biz bölgesel, global ekonomik değişmelerin, gelişmelerin tartışıldığı bir yer haline getirebiliriz. Sayın bakanımıza söyledik, ‘O bende.’ dedi. ‘Binaları vali beyefendi halletsin, gereğini yaparız.’ dedi. Sayın bakanımıza bu cömert katkılarından ötürü teşekkür ederiz.”

14 Mayıs’ta yapılacak seçimlere dikkati çeken Yıldırım, başka ittifakın adayı muhakkak olduktan sonra terör odaklarından gelmeye başlayan açıklamaların kendisini dehşete düşürdüğünü, istikrarın sürmesinin yanında büyük çabayla denetim altına alınan terörün tekrar hortlamaması için çok dikkatli olunması gerektiğini kelamlarına ekledi.

İzmir Valisi Köşger de eski görselleri temel alınarak aslına uygun biçimde yine yapılan binanın üretim süreci ve özellikleri konusunda bilgi verdi.

Konuşmaların akabinde protokol üyeleri, binanın açılış kurdelesini kesti.

Kaynak: AA / Meriç Ürer – İktisat