BAKAN VARANK'TAN TÜBİTAK BURSİYERLERİNE SİGORTA MUŞTUSU

BAKAN VARANK’TAN TÜBİTAK BURSİYERLERİNE SİGORTA MUŞTUSU

SANAYİ ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK 1004 Programı Yüksek Teknoloji Platformu Tecrübe Paylaşım ve Tanıtım Merasimi’ne katıldı. Bakan Varank, “Bizden Burs alan fiili olarak bir yerden maaş almadan yalnızca bizim verdiğimiz burslarla geçinen araştırmacılarımızın isteğe bağlı yaptıracakları sigortalarının bedelinin yüzde 50’sini bundan sonra TÜBİTAK olarak biz ödeyeceğiz. Bu sayede arkadaşlarımız emekli olma yolunda biraz kendileri katkı verecekler, biz de katkı vereceğiz” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK 1004 Programı Yüksek Teknoloji Platformu Tecrübe Paylaşım ve Tanıtım Merasimi katıldı. İstanbul Havalimanı TEKNOFEST alanında gerçekleşen merasime TÜBİTAK Lideri Prof. Dr. Hasan Mandal, üyeler ve öğretim vazifelileri katıldı. Açılış konuşmasını yapan TÜBİTAK Lideri Mandal, proje hakkında bilgiler vererek, platformun ehemmiyetine vurgu yaptı.Törende Bakan Varank da iştirakçilere hitap etti.

‘DÜN 600 BİNDEN FAZLA ZİYARETÇİYİ KONUK ETTİK”

Sanayi Bakanı Mustafa Varank, TEKNOFEST’te vatandaşların ilgisinin ağır olduğunu söyleyerek, ‘Etkinliği Teknofest kapsamında gerçekleştiriyoruz. Harikulade bir TEKNOFEST oluyor. Dün 600 binden fazla ziyaretçiyi konuk ettik. Bugün rekor kırmayı hedefliyoruz. Zati toplantıya biraz geç kaldım. Yollar tıkalı olduğu için bir trafik, motorcu arkadaşımızın ardına binip o denli buraya gelebildim. Bu coşkuyu, bu heyecanı burada bizlerle yaşamanız, sizin yetiştirdiğiniz öğrencilerin hangi etkinliklere sahip olduğu, kadro çalışmasını nasıl öğrendikleri, nasıl heyecanla ulusal teknoloji atağına katkı vermeye çalıştıklarını burada şahsen görmeniz bizim açımızdan da bedelli. TEKNOFEST güzel uğurlu olsun diyoruz. Yarın da 1 Mayıs, tatil. Biz TEKNOFEST’e devam edeceğiz. Tekrar tüm Türkiye‘yi İstanbul’daki 7’den 77’ye bütün vatandaşlarımızı aile uzunluğu TEKNOFEST’e bekliyoruz” dedi.

“TÜRKİYE YÜZYILINA KARARLI BİR BİÇİMDE İLERLEMEYE DEVAM EDİYORUZ “

Bakan Varank ‘ Türkiye yüksek teknolojide katma pahada yerinde sayıyor diyenlere inat, daha güçlü, daha müreffeh bir Türkiye‘ye yani Türkiye yüzyılına yanlışsız kararlı bir halde ilerlemeye devam ediyoruz. Bu süreçte elbette herkese düşen kritik roller var. TÜBİTAK Türkiye’nin Ulusal Araştırma Kurumu olarak omuzunda en fazla yük olan rollerden bir adedine sahip. Enstitüleriyle derin bilimsel araştırmalar yaparak, teknolojik gelişmeleri destekleyerek, gerek inovasyonu teşvik ederek ülkemizin bilim ve teknoloji alanındaki rekabet gücüne önemli katkılar sağlıyor. Bugün bir ortaya gelmemize vesile olan 1004 programı da ülkemizin yüksek teknoloji üretme kabiliyetlerini arttıracak TÜBİTAK’ın aktif dayanak programlarından bir tanesi. 1004 programıyla kamu, sanayi ve akademiden paydaşları biraraya getirip tıpkı amaç doğrultusunda işbirliği yapmalarını teşvik ediyoruz. Onlara öncülük etmeye çalışıyoruz. Yüksek teknoloji içeren ithal eserler yerine milletlerarası pazarlarda rekabet edebilecek yerli eserlerin teknoloji platformları aracılığıyla geliştirilmesini sağlıyoruz” diye konuştu.

“TÜBİTAK’TAN BURS ALANLARIN SİGORTA FİYATININ YARISINI TÜBİTAK ÖDEYECEK”

Varank TÜBİTAK’tan burs alanlarının sigortalarının yüzde 50’sini ödeyecekleri muştusunu vererek, ‘Yüksek teknolojinin lokomotifi araştırmacı insan kaynağına yönelik değerli bir muştuyu de buradan sizlerle kamuoyuyla paylaşmak istiyorum. Halihazırda bir kurumda çalışmadan bizden burs alan doktora ve doktora sonrası araştırmacıların daima karşılaştığımızda bizlere söylediği bir sorun vardı, ‘Sayın Bakanım biz sizden burs alıyoruz, önemli manada çalışmalar yapıyoruz lakin bizim sigortamız başlamıyor. Bu da bir tahlil bulur musunuz” dediler. Biz de arkadaşlarımızla oturduk, bir tahlil geliştirdik. Bizden burs alan fiili olarak bir yerden maaş almadan yalnızca bizim verdiğimiz burslarla geçinen araştırmacılarımızın isteğe bağlı yaptıracakları sigortalarının bedelinin yüzde 50’sini bundan sonra TÜBİTAK olarak biz ödeyeceğiz. Bu sayede arkadaşlarımız emekli olma yolunda biraz kendileri katkı verecekler, biz de katkı vereceğiz. Böylelikle daima o bizden talep ettikleri emeklilik süreçleri başlamış olacak. Güzel uğurlu olsun diyoruz” tabirlerini kullandı.

“TÜRKİYE’NİN AŞISINI LİSANS ÖĞRENCİLERİNİN ÇABALARIYLA GELİŞTİRDİK”

İLK 3 GÜNDE 925 BİN KİŞİ ZİYARET ETTİ

TEKNOFEST 2023’ün üçüncü gününde 925 bin 437 kişinin ziyaret ettiği öğrenildi.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Aktüel