Elleri ile diktiği kıyafetlerle yarım asırdır ekmek parasını kazanıyor

Elleri ile diktiği kıyafetlerle yarım asırdır ekmek parasını kazanıyor

Çankırı‘da yaklaşık 57 yıl evvel çırak olarak başladığı mesleğini birinci günkü aşkı ile sürdüren terzi, mesleği öğretecek çırak bulamıyor. Yarım asırdır bireye özel elbiseler diken terzinin en büyük gururu ise dünyanın farklı ülkelerinde kendisinin diktiği kıyafetlerin giyiliyor olması.

Çankırı‘da yaşayan Arif Bayrak, 1966 yılında başladığı terziliği 57 yıldır sürdürüyor. Mesleğini 45 yıl evvel kendi dükkanını açan Bayrak, bireye özel elbiseler dikiyor. Yüklü olarak ekip elbise diken Bayrak, dünyanın farklı ülkelerindeki müşterilerine de elbise göndermenin gururunu yaşıyor. Kıymetli bir zanaat olan terziliğe her geçen gün ilginin azaldığını söyleyen Arif Bayrak, çırak ve kalfa bulamaz hale geldiklerini söyledi. Çırak okullarının açılması gerektiğini kaydeden Bayrak, bu okullarla zanaatlara ilgilinin tekrar artacağını söz etti.

“Kalfa, çırak bulamaz olduk”

İlkokuldan sonra çırak olarak mesleğe başladığını söz eden Bayrak, “1966 yılında Yapraklı ilçesinden Çankırı vilayet merkezine geldim. Burada çıraklığa başladım, 1 kaç yıl burada çıraklık yaptım. Daha sonra İstanbul Beyoğlu’nda askerliğe kadar çıraklık ve kalfalık yaptım. Ondan sonra Çankırı’da 1978 yılında kendi dükkanımı açtım. O süreçten beri mesleğime burada devam ediyorum. Model olarak da özel dizaynlarla müşterilerimize hizmet veriyoruz. 1980’lerde de Çankırı Terziler ve Konfeksiyoncular Odası lideri oldum. 30 yıla yakın başkanlığını yaptım. 2000’den sonra kalfa, çırak bulamaz olduk, yetişmiyor. Elaman kasvetimiz var. Türkiye genelinde de bu türlü, yalnızca Çankırı’da değil. Çankırı’da 40 yıldır birlikte çalıştığımız iki kalfamla devam ediyoruz” dedi.

“Çankırı’da zanaatkar olarak 3-5 terzi kaldık”

Çankırı’daki son terzilerden olduğunu tabir eden Bayrak, “Bizim devletten ricamız çırak okullarına tartı vermesi. Bütün sanat kolları bu türlü. Yalnızca terzilik değil, bütün sanat kollarında bu sorun var. Buna yük verirseler çırak, kalfa yetiştirilir. Çankırımız’da zanaatkar olarak 3-5 terzi kaldık. Başka arkadaşlarımız tamir işleri yapıyor. Çırak okullarına devletimizin tartı vererek yeni kalfaların yetişmesi lazım. Bu zanaatların bitmemesi için buna tartı verilmesi gerekiyor” diye konuştu. – ÇANKIRI

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Mahallî