Bakan Nebati: "7 bin 500 liranın üzerinde maaş alan emeklilere refah hissesi verecek bir düzenleme üzerinde çalışıyoruz"

Bakan Nebati: “7 bin 500 liranın üzerinde maaş alan emeklilere refah hissesi verecek bir düzenleme üzerinde çalışıyoruz”

Kayseri’deki takviyelerin her geçen gün arttığını belirten Bakan Nebati; “Kayseri’ye sağladığımız dayanakları her geçen gün artırmaktayız. 2022’de Kayseri’de sağladığımız 341 adet teşvik dokümanıyla yatırımın artmasına katkı sağladık. 2023’ün birinci 2 ayında da Kayseri’de yatırım yapmak isteyen müteşebbislere yönelik 53 adet teşvik evrakı düzenledik. Böylelikle, 1,3 milyar liralık sabit yatırım yapılmasını ve 711 şahsa iş imkanı sağlanmasını hedefliyoruz. Yatırım, istihdam, üretim ve ihracat amaçları doğrultusunda ülkemize katma bedel sağlayacak projeleri bir bir hayata geçiriyoruz. Kamulaştırma çalışmaları devam eden Kocasinan Tarıma Dayalı İhtisas OSB’miz ile birlikte Kayseri’de OSB sayısı 4’e ulaşacaktır. Ayrıyeten, vatandaşlarımızın taze ve ucuz sebze-meyveye ulaşmalarını sağlamak için hayata geçirmeyi planladığımız Kocasinan Jeotermal Kaynaklı Sera OSB’mize hukukî kişilik kazandırdık. Kayseri’de ziraî üretimi daha da artırmak için 2022 yılı içinde Kayseri’deki 13 bin 126 ziraî üreticimize yaklaşık 3,7 milyar liralık Hazine faiz takviyeli kredi kullandırdık. 2023 Ocak-Mart devrinde de toplam 6 bin 312 üreticiye 1,4 milyar liralık hazine faiz takviyeli kredi kullandırdık” tabirlerini kullandı.

“Yerköy-Kayseri Süratli Tren Projesinde dış finansman mukavelelerimizi imzaladık”

Yerköy – Kayseri Süratli Tren Projesi’nde 1.2 milyar Euro’luk dış finansman temin ettiklerinin altını çizen Bakan Nebati; “Kayserimize güzel uğurlu olsun” diyerek; Hizmet ve eser siyasetini düstur edinmiş bir iktidar olarak, yaptıklarımız yapacaklarımızın göstergesidir diyor, yapılanlarla yetinmeyerek ülkemizi şahlandıracak yesyeni yapıtlara imza atıyoruz. Kayserili kardeşlerime buradan hoş bir haber de vermek isterim. Yerköy-Kayseri Süratli Tren Projesine ait olarak bildiğiniz üzere çalışmalarımıza devam ediyorduk. Projemizde değerli bir kademeyi daha geride bıraktık ve dış finansman mukavelelerimizi imzaladık. Yaklaşık 1,2 milyar avroluk dış finansman temin ettik. Hem Kayserimize hem ülkemize iyi, uğurlu olsun. Projemizin sonuçlanmasıyla birlikte, Kayserimizin lojistik potansiyelini kullanıp, yatırım ve istihdam için daha fazla alan açmış olacağız. Ülkemize daha fazla yatırım getirebileceğiz. Bu projenin devreye girmesiyle mevcut konvansiyonel demiryoluyla 7 saatte sağlanan Ankara – Kayseri ulaşım müddeti 2 saate düşecek. Hem yük nakliyatı hem de vatandaşlarımızın ulaşımları çok daha kolay hale gelecektir. Böylelikle, ülkemiz milyarlarca dolar tasarruf da sağlayacaktır” diye konuştu.

“Maliye Bakanlığı’nda bir fotoğraf veririz, içinizde ukde kalmasın”

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı olan CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na da yüklenen Bakan Nebati; Cumhuriyet Halk Partisi Genel Lideri, Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı anlaşılıyor ki cumhurbaşkanlığı adaylığını unutmuş, öbür bir hayali var. Zira zihinde geçen her şey vakit zaman lisana vurur. Bu bir lisan sürçmesi değil; ‘ben maliye bakanıyken’ diyor. Cumhurbaşkanı adayı; bir kere cumhurbaşkanımızın sizin SGK ile ilgili bir takıntısı var. Sizin Maliye Bakanı olma talihiniz sıfır, o hayali kurmayın. Fakat size yardımcı olacağım; lütfen gelin Maliye Bakanlığı’mızda bir fotoğraf verin, içinizde ukde kalmasın. Onu yaparız” diye konuştu.

“Doğalgaz ve petrol gelirlerinden ayrılacak kaynakla Aile ve Gençlik Bankası kuracağız. 3 bin 220 işçi alımı yapacağız”

Üretilen doğalgaz ve petrol gelirlerinden ayrılacak kaynakla Aile ve Gençlik Bankası’nın kurulacağını ve 3 bin 200 işçi alımı yapacaklarını kaydeden Bakan Nureddin Nebati; “Başvuran toplam 4 bin 300 engelli öğretmenimizden birinci etapta 3.500’ünü sonrasında ise kalan 800 öğretmenimizin de atamasını yaptık. Mayıs ayı başında da kontratlı 45 bin öğretmenimizin atamasını yapacağız. Böylece sözleşmeliden memur statüsüne geçen öğretmen sayısı 93 bin 272 olacaktır. Önümüzdeki devirde ülkemizin ürettiği doğalgaz ve petrol gelirlerinden ayrılacak kaynakla Aile ve Gençlik Bankası kuracağız. Bakanlığımıza nitelikli 3 bin 220 işçi alımı yapacağız. EYT taleplerini karşıladık, en düşük emekli maaşını yükselttik. Ayrıyeten, 7 bin 500 liranın üzerinde maaş alan emeklilere refah hissesi verecek bir düzenleme üzerinde de çalışıyoruz. Ankara ve İstanbul’a yeni metro sınırları kazandırdık. Ankara-Sivas Süratli Tren Çizgisini açtık. Ankara-İstanbul Muhteşem Süratli Tren Sınırı için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Avrupa’nın en uzun tüneli Yeni Zigana Tüneli’ni yakında hizmete sunacağız” halinde konuştu. Onlarca yılda hazırlanıp tamamlanabilecek asırlık yapıtları, birkaç yılda kazandırmanın kendilerine nasip olduğunu söyleyen Bakan Nebati konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Bizim milletimiz çok yeterli bilir: Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz. Bizler, cumhurbaşkanımızın güçlü liderliğinde, laf değil iş üreten, milletimize hizmet üreten, en kuvvetli problemlere isabetli tahliller üreten taraftayız. Durmadan, yılmadan, yorulmadan ve savrulmadan işimize odaklanarak, bu güzelim ülkeye ve insanımıza eserler kazandırmaya, yanlışsız vakitte hakikat adımlar atarak daha da güçlenmeye devam edeceğiz. Asrın felaketi elbet milletçe hepimizi derinden sarsmıştır. Lakin ülke ekonomimiz üzerindeki tesirinin hudutlu ve süreksiz olacaktır. Birinci sinyaller de açık bir halde buna işaret ederken, makro göstergelerimizdeki imaj de çok olumludur. Son devir öncü göstergelere bakıldığında bunu net bir biçimde görüyoruz. Mart-Nisan devrinde Gerçek Kesim İnanç Endeksi 11 ayın en yüksek düzeyine ulaşmıştır. Keza Tüketici İtimadı, Kapasite kullanım oranı, PMI, ihracat ve Kurulan şirket sayısı yeniden artış göstermiştir. Turizm geliri yılın birinci çeyreğinde tüm vakitlerin en yüksek birinci çeyrek performansını yakalamıştır. Bu göstergelerdeki süratli toparlanma, güçlü istikrar ortamının süreceğine dair milletimizin inancının arttığını ortaya koymaktadır. 1 buçuk trilyon dolar ulusal gelir büyüklüğüne ve 16 bin dolarlık kişi başı gelir seviyesine ulaşmayı hedefliyoruz. Toplam istihdamı 38 milyona, İhracatımızı en az 400 milyar dolara, turizm gelirlerimizi de 100 milyar dolara yükselteceğiz. ve bunların tamamını, tekrar yan yana, yeniden birlikte başaracağız.” – KAYSERİ

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / İktisat