Samsun'da 1 Mayıs kutlamaları

Samsun’da 1 Mayıs kutlamaları

Samsun‘da 1 Mayıs kutlamaları

SAMSUN – Samsun’da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle toplanan vatandaşlar pankartlar ve sloganlarla yürüyüş düzenlendi.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamaları çerçevesinde Samsun’da bulunan sendikalar, siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri ile vatandaşlar yürüyüş düzenledi. İlkadım ilçesinde Cumhuriyet Caddesi üzerinde toplanan kalabalık küme ellerindeki pankartlarla sloganlar atarak kutlamanın yapılacağı Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüdü. Polis gruplarının geniş güvenlik değerlerinin aldığı Cumhuriyet Meydan’ında ise kutlama yapıldı. Sendikalar, siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri burada çalınan müziklerle, davul ve zurna eşliğinde halay çekerek 1 Mayıs kutladı.

Akabinde konuşma yapan Kamu İşçileri Sendikası devir sözcüsü Yılmaz Tuluk, “Sonuçları çok ağır olan sarsıntıda ömürlerini yitirenleri hürmetle anıyoruz. İşçiler; kapitalizmin oluşturduğu ekonomik yıkımın sonuçları karşımıza sarsıntı üzere afetlerde daha fazla yıkım, daha fazla göç, mültecilik ve açlık olarak çıkıyor. Bayan işsizliği ile garantisiz kayıt dışı çalışma ortamlarında taciz, şiddet, mobing her geçen gün artıyor. Taşeron sorunun sonlandırılması, süreksiz çalışanları daimi takıma alınması, çalışanların hak ve özgürlüklerin korunması ve geliştirilmesi üzere birçok alanda daima birlikte gayret ediyoruz. EYT düzenlenmesinin içine konulmayan, staj ve çırak mağdurlarının sıkıntıları derhal tahlile kavuşturulmalıdır” dedi.

Açıklamanın akabinde kutlamalar son buldu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Furkan Abrek Ünal – Genel