Bakan Kurum: "İstanbul'un yarınını değiştirecek yüzyılın dönüşümünü başlattık"

Bakan Kurum: “İstanbul’un yarınını değiştirecek yüzyılın dönüşümünü başlattık”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “Bugün itibariyle İstanbul‘umuzda 413 bin bağımsız kısım için şimdiden yapılan toplam müracaat sayısı 73 bine ulaştı. Bu, daha şimdiden 1,6 milyon kardeşimizin hayatı değişmeye başladı demektir” dedi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı ve İstanbul 1. Bölge Milletvekili Adayı Murat Kurum, Kartal’da Orhantepe Mahallesi Çınar Caddesi’nde halka seslendi ve akabinde Zeytinburnu Abdi İpekçi Spor Kompleksi’nde TOKİ şantiyesindeki emekçiler ile akşam yemeğine katıldı. Bakan Kurum’a Zeytinburnu Belediye Lideri Ömer Arısoy eşlik etti. Bakan Kurum yemek sonrası şantiyeyi ziyaret etti, TOKİ çalışanına Togg’un anahtarlarını verdi, işçi şantiye alanın da tıp attı.

“İstanbul’un yarınını değiştirecek yüzyılın dönüşümünü başlattık”

Kartal Orhantepe Mahallesi’nde halka seslenen Bakan Kurum, “İstanbul bizim ruhumuz, canımız, aşkımız. Aziz İstanbul’umuza, Sultan Fatih’in torunlarına, Eyüp Sultan’ın komşularına hizmet etmek bizim için her vakit büyük bir onurdur, onurdur, gururdur. Artık İstanbul’un yarınını değiştirecek yüzyılın dönüşümünü başlattık. Evlatlarımızın istikbali için İstanbul’da riskli 1,5 milyon yapıyı yenilemek üzere Gaziosmanpaşa’dan birinci temellerimizi attık. Siz değerli kardeşlerimle el birliğiyle kentsel dönüşümü yürütelim dedik. Yarısı Bizden Kampanyası’nı başlattık. Böylelikle yeni yapacağımız konutların maliyetinin yarısını devlet olarak biz karşılıyoruz. Şu ana kadar İstanbul’da kaç müracaat aldık biliyor musunuz? Şöyle sayıları açıklayayım da TOKİ’ye lisan uzatan Kemal Kılıçdaroğlu milletin devletine olan itimadını, Cumhurbaşkanımıza olan inancını Kartal’dan bir daha duysun. Bugün itibariyle İstanbul’umuzda 413 bin bağımsız kısım için şimdiden yapılan toplam müracaat sayısı 73 bine ulaştı. Bu, daha şimdiden 1,6 milyon kardeşimizin hayatı değişmeye başladı demektir” dedi.

“TOKİ, 1984-2002 ortasında 18 yılda yalnızca 43 bin konut yaptı”

Sözlerine devam eden Bakan Kurum, “Son periyotta bakıyoruz, bugüne kadar TOKİ’nin ismini hiçbir vakit iyi bir biçimde anmayanlar, daima küçümseyenler, bugün TOKİ’yi lisanlarından düşürmüyorlar. Nedenini söyleyeyim mi? Zira zelzelelerde tek bir TOKİ binası yıkılmadı. Orada 143 bin konutta yaşayan yaklaşık 600 bin vatandaşımızın burnu bile kanamadı. Artık, Kemal Kılıçdaroğlu çıkmış TOKİ öteki işlerle uğraşıyor diyor. TOKİ öteki ne işle uğraşıyormuş Kılıçdaroğlu yanıt versin desek, inanın veremez. TOKİ, 1984-2002 ortasında 18 yılda yalnızca 43 bin konut yaptı. Ne demişler, ‘at sahibine nazaran kişner’ Son 21 yılda TOKİ kaç konut yaptı, tam 1 milyon 200 bin. Okullardan aile sıhhat merkezlerine, üniversite yerleşkelerinden spor komplekslerine kadar 37 bin de toplumsal donatı inşa etti. 81 vilayetimize milyonlarca metrekare millet bahçesi kazandırdı. Artık Kemal Kılıçdaroğlu’na soruyorum. 5 yıldır Ankara’da, İstanbul’da, İzmir’de büyükşehir belediyeleri sizde, pekala kaç konut inşaatı başlattınız? Mesela, Kartal’da kaç konut inşa ettiniz? Bunlar üretemez lakin boş vaatler sunar” diye konuştu.

“Tüm personel kardeşlerimizin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününü gönülden tebrik ediyorum”

TOKİ şantiye çalışanıyla akşam yemeğinde konuşan Bakan Kurum, “Sizleri tüm İstanbullu hemşerilerimi, her bir işçi kardeşimi sevgiyle, hürmetle, muhabbetle selamlıyorum. Ben sözlerimin çabucak başında, bugün TOKİ’mizin, Vilayetler Bankamızın, tüm ünitelerimizin binlerce şantiyesinde; sıcak yuvalar bir an evvel bitsin, millet bahçelerimizde bir an evvel yavrularımız koşsun diye gece gündüz çalışan, kendi meskenlerinden, yavrularından fedakarlık eden tüm kardeşlerimize çok teşekkür ediyorum. Ülkemizde bugün; alın teriyle, emeğiyle konutuna ekmek götüren sizlerin, tüm emekçi kardeşlerimizin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününü gönülden tebrik ediyorum. Bugün yaptığımız dev yapıtların bilinmeyen kahramanları personel kardeşlerimizdir, sizlersiniz. İstanbul’da 1.5 milyon yeni yuvayı yapacak olan sarsıntıdan etkilenen 11 vilayetimizdeki 650 bin konutu yapan zımnî kahramanlarımızın hakkını asla ödeyemeyiz. Şu anda bulunduğumuz ve sizlerin emek emek tekrar inşa ettiği Abdi İpekçi Spor Salonumuz birçok başarılara imza atmış, kaç zaferlere şahit olmuş, kaç tarihi anlara tanıklık etmiş bir yerdir. Açıldığı 1989 yılından itibaren sayısız başarılı tertibe mesken sahipliği yapmış, yüzlerce basketbol yıldızının parkesinde ter döktüğü ve en değerlisi de milletimizin gururu 12 Dev Adam’ın karşılaşmalarının yapıldığı bir merkezdir” dedi.

“Kardeşlerimiz emeği ile alın teriyle buradaki şantiyemizin ilerlemesi ismine her türlü fedakarlığı yapıyorlar”

Akşam yemeğinin akabinde TOKİ işçisiyle şantiyeyi dolaşan Kurum, “1 Mayıs’ta işçilerimizin, kardeşlerimizin, mesai arkadaşlarımızın bayramını kutlarım. Artık de şantiyemizi inceliyoruz. Natürel Abdi İpekçi Spor Salonu’muz geçmişte bir çok başarılara imza atmış, Türk atletlerimizi yetiştiren burada ulusal ekiplerimizin, kulüp gruplarımızın birçok başarılara, şampiyonluklara imza attığı bir yerimiz. Bu çerçevede buranın yenilenmesi daha hoş, daha çağdaş sarsıntıya karşı güçlü tesis olması için Sayın Cumhurbaşkanımız Abdi İpekçi Spor Salonu’nun yenilenmesi noktasında bir proje yapılması talimatını verdiler. Bu kapsamda Gençlik ve Spor Bakanlığı’mızla birlikte bir çalışma başlattık. Bu çalışma çerçevesinde Türk sporu ismine, Türk atletinin geleceği ismine çok değerli bir tesisin yapılması başladı. TOKİ Başkanlığı’mız eliyle inşaat sürecini başlattığımız 10 bin kişi kapasiteli büyük salonuyla 3 tane 3’er bin kişi kapasiteli idman alanlarıyla, tekrar bin kapasiteli ulusal kadromuzun idman yapacağı alanı, otelleri, alışveriş alanları, buradaki yeşil alanları ile birlikte Zeytinburnu’muza, İstanbul’umuza paha katacak bir projenin inşa süreci gece gündüz devam etmekte. Burada görmüş olduğunuz kaba inşaatlarımız tamamlanmak üzere ve en kısa vakitte çatımızı kapatacağız. Önümüzdeki yıl Şubat ayında Abdi İpekçi Spor Salonu’muzu en yeni haliyle en çağdaş haliyle Türk sporunun dünyaya her türlü bu manada tesis olarak meydan okuyabileceği burada birçok başarılara imza atabileceğimiz bir tesise kavuşmuş olacağız. Takımlarımız burada gece gündüz çalışıyorlar. Kardeşlerimiz emeği ile alın teriyle burada ki şantiyemizin ilerlemesi ismine her türlü fedakarlığı yapıyorlar. Hatırlayacaksınız Türk sporu için Türk sporumuzun gençliği için gençlerimiz için bu türlü güzide bir yapıtı İstanbul’a kazandırmak için yola çıkmıştık. İstanbul Büyükşehir Belediyesi buranın imar planına alışılmamış olduğunu ve türlü türlü mazeretler öne sürerek burada ki inşaatın ilerlemesi ismine elinden geleni yapmıştı. Üstüne düşen görevleri, vazifeleri olan işleri alt yapı işlerini de yapmamıştır. Şantiyemizi mühürlemiş, işin gecikmesi ismine elinden gelen her türlü çabası göstermiştir. Doğal biz hem Abdi İpekçi Spor Salonumuza hem de milletimiz, gençliğimiz faydasına yararına her işte olduğu üzere onlara pabuç bırakmadık. Yapılması gereken işleri arkadaşlarımızla bu bahiste imar planında, imar yönetmeliğine uygun bir biçimde sürecimizi yürüttük. Bugün İstanbul’un gençliğine çok hoş bir tesisi kazandırmak için grup arkadaşlarımız gece gündüz çalışıyorlar. Ben burada çalışan bütün gruplarımıza, emekçimize, mimarlarımıza, mühendislerimize Zeytinburnu Belediyemize ve tüm mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Şimdiden Abdi İpekçi Spor Salonumuzun gençliğimize, İstanbulumuza iyi olmasını diliyorum” tabirlerini kullandı. – İSTANBUL

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Siyaset