Bakan Karaismailoğlu, Trabzon Güney Etraf Yolu temel atma merasiminde konuştu Açıklaması

Bakan Karaismailoğlu, Trabzon Güney Etraf Yolu temel atma merasiminde konuştu Açıklaması

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Trabzon Güney Etraf Yolu projesi ile Karadeniz Kıyı Yolu’nun Akçaabat-Arsin ortasında kalan bölümünde kent içi ve transit trafiğin ayrılacağını bildirdi.

AK Parti Trabzon milletvekili adayı Karaismailoğlu, Trabzon Güney Etraf Yolu için Akçaabat ilçesine bağlı Mersin Mahallesi’nde düzenlenen temel atma merasiminde yaptığı konuşmada, milletin iktidara taşıdığı günden bu yana hükümet olarak, işçilerin ve tüm çalışan kısmın yanında olduklarını söyledi.

İşçi ve işçi herkesin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutlayan Karaismailoğlu, “AK Parti hükümetleri olarak, işçilerimizin sıkıntılarını kendi problemimiz olarak gördük, sahiplendik. Tıpkı güçle sahiplenmeye de devam edeceğiz.” dedi.

Karaismailoğlu, geçen hafta değerli projelerle dolu ağır bir mesai harcadıklarını, Trabzon’daki Yasal Bulvarı’nın 18 kilometresini tamamladıklarını, bu yıl içerisinde de kıyı yolu kontağının sağlanacağını belirtti.

Ankara-Sivas süratli tren sınırının hizmete girdiğini anımsatan Karaismailoğlu, “Binlerce vatandaşımız oradaydı. Bu değerli eserimizi coşkuyla karşıladılar, bizleri gururlandırdılar. Milletimizin bu heyecanı, coşkusu, takviyesi hayli bizim gücümüz asla bitmez. Yorulmadan, yanlışsız adımlarla Türkiye Yüzyılı’na daima birlikte yürürüz.” diye konuştu.

“Şehir içi ve transit trafik birbirinden ayrılacak”

Karaismailoğlu, Trabzon’daki kent içi ve transit trafiği düzenlemek için projelendirilen güney etraf yolunun toplamda 43,8 kilometre uzunluğunda olduğunu belirterek, 31 metre genişliğinde ve bölünmüş yol standartlarında inşa edilecek yolun Trabzon kent merkezini güneyden çevreleyeceğini aktardı.

Üç kısım halinde inşa edecekleri etraf yolunun birinci kademede 16,5 kilometre uzunluğundaki birinci etabında üretim çalışmalarına başladıklarını lisana getiren Karaismailoğlu, su bilgileri verdi:

“Bu birinci kısım Akçakale’den ayrılıp mevcut kıyı yolunun güneyinden, Kavaklı ve Düzköy’ün kuzeyinden geçerek Sera Gölü kavşağından devam edecek. Birinci etabın toplam uzunluğu 14,5 kilometre olan 7 çift tüp tünel ve 968 metre uzunluğunda 7 viyadük bulunuyor. Özetle 43,8 kilometreden oluşan güney etraf yolunun 35,8 kilometresi 15 tünelle, 2,1 kilometresi ise 14 viyadükle geçilecek. Proje sayesinde Karadeniz Kıyı Yolu’nun Akçaabat-Arsin ortasında kalan kısmında kent içi ve transit trafik birbirinden ayrılacak. Ulusal ve milletlerarası trafiğin etraf yolu üzerinden süratli ve kesintisiz ulaşımını tesis ederek kıyı kısmındaki yoğunluk ortadan kalkacak.”

Trabzon’a yapılan yatırımlarla kentin adeta Karadeniz’in parlayan yıldızı haline geldiğini vurgulayan Karaismailoğlu, üniversitesi, limanı, memleketler arası havalimanı, özgür bölgesi ve turizm potansiyeli ile kentin aydınlık bir geleceğe yanlışsız adımlarla ilerleyeceğini söyledi.

Bakan Karaismailoğlu, Güney Etraf Yoluyla ilgili malum çevrelerin “Çamur at, izi kalır.” formülü işletmeye çalıştığını tabir ederek, “İftira siyasetlerinden vazgeçmiyorlar. Bakın siyaset ve hizmet yarışında tenkit, tenkit kıymetlidir. Bu nedenle muhalefet partileri, ülkelerin gelişimi için son derece değerli bir fonksiyona sahiptirler. Fakat burada, nezaket ve ahlak dışında aşılmaması zarurî görülen kıymetli kural da ulusal menfaatlerdir. Lakin maalesef yıllardır deneyim ediyoruz ki muhalefet ve kendilerini onların taşeronu olarak konumlamış kimi medya organları ülkemizin, milletimizin çıkarlarını bir kenara bırakmış, bu yolda ürettiğimiz proje ve hizmetleri palavra, iftira ve karalamayla itibarsızlaştırmaya soyunmuş durumdalar.” sözlerini kullandı.

“Biz ülkemize umut olduk, milletimizin de bize itimadı bitmez”

Vatanın ve milletin menfaatine olan bütün işleri görmeye bile tahammül edemeyen bir zihniyet olduğuna işaret eden Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

“Ama unuttukları bir şey var ki 21 yıldır milletiyle güç birliği yapan AK Parti’mizin icraatları bu palavralara en hoş karşılıktır. AK Parti’nin icraatları da milletine hizmetleri de bitmez. Biz ülkemize umut olduk, milletimizin de bize itimadı bitmez. Sizler CHP’li bir belediyenin vatandaşına, halkına yaptığı bir hizmetle gündeme geldiğini hiç gördünüz mü? Taş üstüne taş koyduklarını gördünüz mü? Muhalefetin ‘Çamur at, izi kalsın.’ yaklaşımıyla uzun müddettir yürüttükleri karalama kampanyaları bizi bugüne kadar değil durdurmak, yavaşlatamadı bile. Bundan sonra da gayelerine ulaşamayacaklar. Ne kadar uğraşırlarsa uğraşsınlar istihdamın, üretimin, ulaşımın, ticaretin önünü kesmelerine ve en kıymetlisi gençlerimizin geleceğini karartmalarına müsaade etmeyeceğiz.”

Bakan Karaismailoğlu, ülkenin dünü üzere yarınını da birlikte inşa edeceklerine dikkati çekerek, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Sayın Cumhurbaşkanı’mızın da vurguladığı üzere Türkiye Yüzyılı için hakikat adımlarla yola devam diyeceğiz. 14 Mayıs’ta ya altılı masaya bir sekreter seçeceğiz ya bu aziz millete bir başkan seçeceğiz. ya teröristlerin desteklediğini seçeceğiz ya teröristlerle gayret eden Recep Tayyip Erdoğan’ı seçeceğiz. ya Avrupa Birliği’nden aferin almayı beceri sayanları seçeceğiz ya bu milletin duasını ve alkışını almayı en büyük paye gören Recep Tayyip Erdoğan ve yol arkadaşlarını seçeceğiz. ya çağdaş manda kurumu IMF’den talimat alanları seçeceğiz ya ‘Tam bağımsız Türkiye.’ diyenleri seçeceğiz. ya Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Avrasya Tüneli, Osmangazi Köprüsü üzere birçok dev yapıtları engellemeye çalışanları seçeceğiz ya dünyayı Türkiye’ye bağlayan eser fırtınası estiren başkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı seçeceğiz. ya milletin kıymetlerini hiçe sayanları seçeceğiz ya Ayasofya’yı tekrar özgür kılanları seçeceğiz.”

Bakan Karaismailoğlu, konuşmasının akabinde protokol üyeleriyle butona basarak projenin temel atımını gerçekleştirdi.

Temel atma merasimine Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Büyükşehir Belediye Lideri Murat Zorluoğlu, AK Parti Trabzon Milletvekilleri Adnan Günnar, Bahar Ayvazoğlu ve Salih Cora, Karayolları Genel Müdürü Abdülkadir Uraloğlu, AK Parti Trabzon milletvekili adayları Yılmaz Büyükaydın, Vehbi Koç, Meryem Sürmen ve Zafer Ofluoğlu ile vatandaşlar katıldı.

Kaynak: AA / Hakan Burak Altunöz – İktisat