Bakan Akar: "40 yıldır milletimizin başına musallat olan beladan asil milletimizi kurtaracağız"

Bakan Akar: “40 yıldır milletimizin başına musallat olan beladan asil milletimizi kurtaracağız”

Bakan Akar: “40 yıldır milletimizin başına musallat olan beladan asil milletimizi kurtaracağız”

Milli Savunma Bakanı Akar, vatandaşlarla tabiat yürüyüşü yaptı

KAYSERİ Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar ; terörle uğraşta kararlılık vurgusu yaparak, “Yurt içinde, yurt dışında, Suriye’nin kuzeyinde, Irak’ın kuzeyinde nerede olurlarsa olsunlar uğraş devam ediyor. Bunları da sona erdirmek suretiyle 40 yıldan beri vatanımızın, milletimizin başına musallat olan bu beladan asil milletimizi kurtaracağız” dedi.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Spor A.Ş. tarafından tabiat yürüyüşü düzenlendi. Ali Dağı’nda düzenlenen yürüyüşe Ulusal Savunma Bakanı ve AK Parti Kayseri Milletvekili Adayı Hulusi Akar, Büyükşehir Belediye Lideri Memduh Büyükkılıç, Talas Belediye Lideri Mustafa Yalçın, Hacılar Belediye Lideri Bilal Özdoğan ve vatandaşlar katıldı. Yürüyüş sonrasında açıklamalarda bulunan Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar; Kahramanmaraş merkezli zelzelelerin akabinde devlet ve millet olarak depremzedelerin yardımına koştuklarını söz ederek; “Burada değerli olan bizim birlikte ve bir arada olmamız. Hepimizin gördüğü üzere nitekim Kayserimiz, vatanımızın her bir köşesi cennet. Vatanımızın her bir köşesini çok kıymetli özellikleri var, bunlardan yararlanmak lazım. Sıkıntıda ve kıvançta bir olduğumuzu göstermek lazım. Bayram günlerinde de beraberiz, felaketlerde de beraberiz. Büük bir sarsıntı felaketiyle karşılaştık. Orada büyük acılar, sorunlar, kayıplar var. 2 dakikadan az bir mühlet içerisinde 50 binden fazla vatandaşımızı kaybettik. Onların derin kederi içerisindeyiz. Büyük bir yıkım oldu, 14 milyon civarında vatandaşımız bundan etkilendi. Ama burada sevindirici olan; büyük kayıplara karşın devletimiz birinci andan itibaren bütün bakanlarımız, valilerimiz, kaymakamlarımız, belediyelerimiz, bütün misyonlu arkadaşlarımız depremzedelerin yanına koştu. Sarsıntının koşması bir manada anlaşılabilir ama bunun yanı sıra 85 milyon vatandaşımız elinden ne geliyorsa yaraları sarmak için koştular. Şuana kadar yaralar büyük ölçüde sarıldı, düşüncelerimiz var. Onlar da önümüzdeki günlerde kalıcı konutlar yapılmasıyla büsbütün sona erecek” dedi.

“Asil milletimizi kurtaracağız”

Terörle uğraşta kararlılık vurgusu yapan Bakan Akar; “Aynı vakitte cennet vatanımızın korunması için hiçbir ayrım olmaksızın tek yürek olarak 85 milyon vatandaşımızın korunması için, hiçbir ayrım olmaksızın tek yumruk olarak devletimiz, milletimiz, silahlı kuvvetlerimiz her türlü çabayı yaptı, yapmaya da devam ediyor. Bu mevzuda güvenliğimize karşı olan teröristlerle çabamız ağır halde devam ediyor. Yurt içinde, yurt dışında, Suriye’nin kuzeyinde, Irak’ın kuzeyinde nerede olurlarsa olsunlar çaba devam ediyor. Bunları da sona erdirmek suretiyle 40 yıldan beri vatanımızın, milletimizin başına musallat olan bu beladan asil milletimizi kurtaracağız. 85 milyon hiçbir ayrım olmaksızın itimat içinde, memnun ve müreffeh yaşayacak. Bu husustaki ilerlemeler devam ediyor. Ülkemizin haklı menfaatlerini, denizlerimizi, hava alanımızda Ege’de, Akdeniz’de, Kıbrıs’ta koruduk, koruyoruz. Başka taraftan dost ve kardeşlerimiz var; Libya var, can kardeşimiz Azerbaycan var, onlarla ilgili de gayretimizi sürdürüyoruz” tabirlerini kullandı.

Türkiye artık bildiğiniz Türkiye değil”

Uluslararası ortamda Türkiye’nin artık özne haline geldiğini ve kıymetli rollerinin olduğunun altını çizen Bakan Akar konuşmasını şöyle sürdürdü: “Türkiye artık bildiğiniz Türkiye değil. Şuanda memleketler arası ortamda hakikaten özne haline gelmiştir, kelam sahibidir. İster Ortadoğu’da, ister Balkanlar’da, ister Kaflkasya’da, isterse Ukrayna – Rusya Savaşı’nda olsun bizim söylediklerimiz kıymetli. Değerli rollerimiz var. Geçen sene 22 Temmuz’da yaptığımız mutabakatla 29 milyon tondan fazla tahıl muhtaçlık sahiplerine gitti. Şayet bu mutabakat olmasaydı, Ukrayna – Rusya bir ortaya gelmeseydi önemli bir halde bilhassa Afrika’da açlık, açlığa bağlı olarak fiyatların yükselmesi, siyasi istikrarsızlığa kadar gidecekti. Bunun da sonuçları bütün dünyada hissedilecekti. Bunu da önleyen Türkiye olmuştur.”

Bakan Akar ve beraberindekiler ayrıyeten vatandaşlarla sohbet ederek ağaç dikti.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Turan Bulut – Siyaset